HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ekim 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
6 Mart 2020 Cuma Saat: 17:10

ORÇEV’den, çöp sorununa hukuk desteği

İlküvez’de Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ve işlettiği çöp tesisinin çevreye verdiği zararlar nedeniyle nöbet tutan bölge sakinleriyle Ordu Çevre Derneği’nin yaptığı toplantıda, sorunla ilgili olarak yasal hakların da
ORÇEV’den, çöp sorununa hukuk desteği

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, derneğin Ünye üyeleri ve STK temsilcileri İlküvez Göksu Yaylasına geçerek buradaki bölge sakinleriyle buluştular.

Bölge sakinleriyle ikinci toplantılarını yaptıklarını belirten Başkan Ertuğrul Gazi Gönül, “Halkın tepkisi büyük. Çöp yaşam alanlarına zarar vermiş. Demokratik haklarını kullanıyorlar. Biz de ÇED raporunu inceledik, uygun olmayan durumları belirledik, onlara hukuksal yönden destek vereceğiz.” dedi.

Usulsüzlükler çok

ÇED raporundan çıkarılan bilgileri köylülerle yerinde belirlemeye çalıştıklarını söyleyen Gönül, “ ÇED dosyasında yazılanlara uyulmuyor, yapacağız dediklerini gerçekleştirmiyorlar. Yasal olarak yapılması gerekenlere de uyulmuyor. ÇED dosyasında yazılı olanlar ya yok ya da kullanılmıyor. Bunları köylülerle konuşarak belirledik. Bu konuda hazırlanacak dilekçelerle yasal süreç başlatılacak.” dedi.

Ağaçlarda poşetler bayrak olmuş

Usulsüzlüklere değinen Gönül, “Ağaçlarda poşetler dolu, yol kenarlarında, ormanda çöpler hala duruyor. Kirli sudan içen hayvanlar ölmüş. Halkın tepkisi büyük. Kişiye özel araziye kurulan çadırları yıkmakla tehdit ediliyorlar. Özel arazideki çadırları kimsenin yıkma hakkı yok. Yıkmak isteyenler de suç işlemiş olur. Çöpler açık kamyonlarla getiriliyor. Kirli suların arıtması yapılmıyor. Çöp tesisi ÇED raporunda yazılanlarla uyumlu değil. Bu konuda dilekçeler hazırlıyoruz. Mağdur olan halk yasal hakkını kullanacak. Aslında halk, yasal olmayan çalışmaya karşı yasal hakkını kullanıyor.” dedi.

İmar plan değişikliği de yasal değil

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Coşku Özbucak da Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tesis alanında yapmak istediği imar değişikliği hakkında bilgi verdi. “Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclisi çoğunluğuna güvenerek burası için imar değişikliği kararı almış. Bunun nedeni tesisteki usulsüzlüğü kapatmaya yönelik olduğunu düşünüyoruz. Değişiklik, İmar Komisyonu’nda görüşülmeden yapılmaz. Belediye ben yaptım oldu, anlayışıyla hukuksuz uygulamalarını sürdürüyor. İmar değişikliği kararı, 18 Mart 2020 tarihin kadar askıda kalacak. Hazırladığımız dilekçeyi köylüler imzalıyor, süre dolmadan Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne getirecekler. Dilekçeden sonra da hukuksal haklarını kullanacaklar.” dedi.

Bu haber toplam 752 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ORÇEV’den, çöp, sorununa, hukuk, desteği

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler