HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
12 Mart 2020 Perşembe Saat: 15:32

Çöp sorununa Meydan’dan ORÇEV desteği

İlküvez’de düzenli depolama alanına dökülen çöple ilgili nöbet tutan bölge halkına destek vermek ve onların sesini duyurmak üzere ORÇEV yetkilileri Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptılar.
Çöp sorununa Meydan’dan ORÇEV desteği

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, halkın geleceğini, sağlığını tehdit eden tesisinin denetlenmesi, sorumlular hakkında soruşturmanın açılması gerekirken, halkın gözaltına alınmasının kabul edilemeyeceğini belirterek “Ordu Valiliğini, halkı gözaltına alması için değil, güvenliği sağlaması için emir vermeye çağırıyoruz” dedi.

 “İlküvez halkının çığlığını duyun. Çöp işkencesini sonlandırın” çağrısı yapan Özbucak, Büyükşehir’in alan ile ilgili imar değişikliğinin hukuksuzluğunu belirten itiraz dilekçesini Belediye’ye verdiklerini, ayrıca ÇED kurallarının yerine getirilmediğini kanıtlayan belgelerle de İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne şikâyet ve suç duyurusu dilekçesi vereceklerini söyledi.

 Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından İlküvez’in Göksu Mahallesi Kepçeli Yaylasın’daki düzenli depolama alanına dökülen çöple ilgili nöbet tutan bölge halkı, sesini bu kez ORÇEV’le birlikte Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla duyurmaya çalıştı.

Meydanda Atatürk Anıtı önünde yapılan basın açıklamasına, CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, ADD Ünye Şubesi Başkanı Mustafa Kılıçarslan, Ordu Çevre DerneğiYönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, iyi Parti yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere siyasi parti temsilcileri, stk’lar,  Çaybaşı ve Ünye halkı da katılarak İlküvez halkına destek verdi.

- “İlküvez halkını destekliyoruz, hukuki süreçte onların yanındayız” -

İlküvez vatandaşları adına konuyu hukuki olarak değerlendiren Baroyu temsilen gelen Avukat Emrah Duman, şunları söyledi:

“İlküvez’de yapılan uygulama doğru değildir, bu kabul edilemez. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Pek çok çözüm yolu varken; İlküvez’den Ünye’ye kadar olan bu alanın su havzasını etkileyecek, insanların sağlığını tehdit edecek bir tesisin oraya kurulması, kabul edilemez. İnsanlar bırakın dünyayı, başka gezegenlerde bir yaşam umudu bulmak için milyarlarca dolar harcarken, geyiklerin, ceylanların dolaştığı bir yaylada çöp tesisi kurulması asla kabul edilemez. Dolayısıyla burada yaşadığı yeri, yaylayı korumaya çalışan bu konuda seslerini barışçı ve samimi bir şekilde duyurmaya çalışan İlküvez halkını destekliyoruz, bundan sonraki hukuki süreçte de onların yanında olacağız.”

“Halkın sesine kulak verin”-

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak,  Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin Çaybaşı İlküvez’deki çöp tesisinden pis kokuların yanı sıra hukuksuzluk kokuları yükseldiğini iddia etti.

ORÇEV olarak bölge halkının haklı mücadelesine destek verdiklerini vurgulayan Özbucak, şu açıklamayı yaptı:

“Üç aya yaklaşan süredir direniş çadırı kurarak, yaşam alanlarını koruyan, tesiste ÇED raporunda yazılmasına karşın eksikliklerin giderilmemiş olması çevre kirliliğine neden oldu. Sular kirlendi, orman çöple doldu; yaban yaşamı da olumsuz etkilenmeye başladı. Bizler Çaybaşı ve Ünye’de bulunan partiler, sendikalar, dernekler olarak halkımızın duyarlılığına, çadır direnişine sahip çıkıyoruz; haklı mücadelelerini destekliyoruz. Kar, kış demeden kadın erkek, genç yaşlı özverili mücadeleleriyle duymayan kulaklara, görmeyen gözlere haklılıklarını kanıtladılar. Çöp bölgesine giden herkes şaşkınlıklarını, kızgınlıklarını gizleyemediler. Yani yapılmayacak yer neresi diye sorulursa, burası denecek yere çöp tesisi kuruldu. Orman kesildi, rüzgara açık tepeye bu tesisinin planlamasını yapmanın akla mantığa uygunluğu olmadığı gibi bilimselliğe, ekoloji ve çevre kurallarına uygunluğu hiç yok.”

-“Halkın haklı direnişi, gözdağı verilerek gözaltına alınarak durdurulmaz” -

Coşkun Özbucak, halkın haklı direnişinin gözdağı verilerek, gözaltına alınarak durdurulmayacağını vurgulayarak, “Bizler her şart altında halkımızla birlikte olacağız. Onları sesi, kürsüsü, güvencesi olacağız.” dedi.

-“Yetkililerin yapması gerekeni halk yapıyor” -

“Halkımız kurallara uyulmadığı, yasalar hiçe sayıldığı için yasaları, hukuku savunmaktadır. Yetkililerin yapması gerekeni halk yapıyor. Nedense yetkililer de halkı cezalandırmaya çalışıyor”  diyen Özbucak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Halkın sesine kulak verme yerine gözaltına alınmaları, yaşam alanlarını koruma çabasını engelleyemez. 80 günü aşkın süredir direniş çadırında hem de karda kışta bu insanlar neden bekliyorlar, talepleri nedir, diye sormak gerekirken; gözaltı ile karşılaşmaları kabul edilemez.

-“Ordu Valiliğini halkın güvenliğini sağlaması için emir vermeye çağırıyoruz” -

Ordu Valiliğinden halkı gözaltına alması için değil, güvenliğini sağlamasını için emir vermeye çağırıyoruz. Halkın geleceğini, sağlığını tehdit eden tesisinin denetlenmesi, sorumlular hakkında soruşturmanın açılması gerekirken, halkın gözaltına alınması kabul edilemez.

Buradan sesleniyoruz: partiler, sendikalar, dernekler olarak bugüne kadar olduğundan çok İlküvez halkının yanında olacağız. İlküvez halkına yaşatılacak mağduriyet, bizlere de yaşatılmış olarak kabul edeceğiz.

 -“Çöp alanı ile ilgili imar değişikliğinin hukuksuzluğunu belirten itiraz dilekçesi iletildi” -

Halk, direnişleriyle birlikte yasal-hukuksak haklarını da kullanmaya haşladı. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çöp alanı ile ilgili imar değişikliğinin hukuksuzluğunu belirten itiraz dilekçesini dün Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne iletti. Şimdi sırada ÇED kurullarının yerine getirilmediğini kanıtlayan belgelerle İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne şikâyet ve suç duyurusu dilekçesi vermek için hazırlanıyorlar.

Halkın yaşam alanlarına sahip çıkma çabası sürüyor, bizler de onlarla beraberiz.

İlküvez halkının çığlığı duyun. Çöp işkencesini sonlandırın.”

-“Kaldıracağız demiyorlar, iyileştireceğiz diyorlar. Biz orayı bırakmayacağız”-

Kadın validesine üniversitede okuyan kızına okulu dondurtarak baktıran, hayvanlarını eltisine bırakıp çöp tesisi önünde nöbet tuttuğunu anlatan İlküvezli Emine Elik, şunları söyledi:

“Ünyelilere de sesleniyorum. Hepiniz gelin, yaylaya bakın. Şuanda üç ırmaktan sular denize süzülüyor. Bunu Ocak ayından bu yana -15 -20 derecede orada yatarak önlemeye çalışıyoruz. Hiç bir Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Biz onu kaldıracağız’ demiyor,‘İyileştireceğiz’ diyor. Çöp suları kaynıyor, depolar almayla tüketemiyor. 1,5 aydır tankerlerle taşıyor, halen daha iyileştireceğiz diyorlar. Askerimiz bana ‘Emir geldiği an ben zor kullanacağım’ diyor. Hani bizim devletimizin askeri, nerede? Bize mi zor kullanacak? Biz orayı bırakmayacağız. Cumhurbaşkanına iletmiyorlar.  Vali bey’e diyorum bana ‘Şov yapıyorsun’ diyor. Bu kelimeyi kullanmasına yazıklar olsun diyorum.”

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Çöp, sorununa, Meydan’dan, ORÇEV, desteği

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler