HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
30 Mart 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
24 Mart 2020 Salı Saat: 18:18

“Hastanelerde malzeme yok, tribüne oynanıyor”

Ülke Covid-19 salgınıyla topyekün mücadele halindeyken birçok hastanede koruyucu malzeme olmadığını belirten CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel; “Maske, gözlük, eldiven, test kiti hatta alkol yok” dedi.
“Hastanelerde malzeme yok, tribüne oynanıyor”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Koronavirüs mücadelesindeki son durum için bir açıklama yayınladı. Adıgüzel açıklamasında şunları belirtti:

Ülkemiz Covid-19 salgınıyla topyekün mücadele halindeyken birçok hastanede koruyucu malzeme, maske, gözlük, eldiven, test kiti hatta alkol yok. Eksik değil hiç malzeme olmayan hastaneler var. Bu konuda gelen eleştirilere, Sağlık Bakanı lokal bazı örneklerle genelleme yapılıyor dedi. Bir çok ilin genelinde hiç malzeme yoksa bu artık lokal bir sorun değildir.

Tribüne oynanıyor

Cumhurbaşkanı kaç gün sonra ortaya çıktı. 65 yaş üstüne maske ve kolonya dağıtacağız, dedi şimdi gene ortada yok. O halka maske ve kolonya dağıtacağım diyerek tribüne oynarken, bazı hemşire ve doktorlar maske olmadığından karantina altına alındılar. Sağlık hizmetinin dışında kaldılar. Test kiti de henüz ellerinde olmadığından test yapılıp tekrar mücadeleye katılamıyorlar. Maske sayımız yeterli değilse, önceliğimiz savunma birliklerimiz olan sağlık çalışanları olmalıdır. Vatandaş hastalandığında tedavi edecek olan onlardır. Onları koruyamazsak kendimizi de koruyamayız dedi.”

Memleketi 32 gündür de sağlık bakanı yönetiyor

Memleketi 32 gündür Sağlık Bakanının yönettiğini belirten Adıgüzel, “Özel hastaneler dahil Türkiye’deki tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi. Ancak açıklanan pakette ne özel sağlık kuruluşları için, ne de özel olsun kamu olsun sağlık çalışanları için hiçbir iyileştirme yok. Bu hastanelere virüsle ilgili hasta geldiği zaman sosyal güvence sorulmaksızın ücretsiz tedavisinin yapılması gerekiyor. Bu sağlık kuruluşlarının ücretsiz bakacağı bu hastalar için Sosyal Güvenlik Kurumu ndan nasıl bir ödeme alacağı ile ilgili bir düzenleme bile hali hazırda yoktur.  Bu ekonomik yapısı ile özel hastanelerin bunları karşılayacak gücü de yoktur. Hizmete devam etmesi mümkün değildir. Bir an önce en azından 3 ay gecikmeli ödenen SGK ödemelerinin erkene alınması, ve bakacakları Covid-19 hastalarının ödemesinin nasıl yapılacağı ile ilgili SUT (Sağlık Uygulama Tebliği)’ta bir düzenlemenin hemen yapılması gerekmektedir.

Bilimsel akılla olayları yönetmek gerekiyor

Bilinmelidir ki tüm Türkiye’de test sonucu negatif ancak klinik ve radyolojik bulgularıyla Kovid-19   olduğu kuvvetle muhtemel yüzlerce hasta vardır. Bu nedenle gerçek sayılar bakanın açıkladığı pozitif vakalar ve ölüm sayılarından daha yüksektir. Özellikle bu bir hafta içerisinde daha sert önlemler alınması gerekmektedir. Buna serbest dolaşımın sınırlandırılması da dâhildir. Yoksa ipin ucu kaçacaktır. Sağlık bakanımızın da günübirlik gelişen olaylara göre değil, olaylar gelişmeden önce proaktif bir yönetim sergilemesi gerekir. Dini, kültürel ve finansal etkilerle değil bilimsel akılla olayları yönetmek ve bilim kurulunun taleplerine çoğunlukla değil tamamiyle ve katiyetle uyulması gerekir.

Burada en önemli sosyal sorunlardan biri de ekonomik sıkıntı içindeki seyyar satıcı, işportacı, gündelikçi, inşaat işçisi, kağıt toplayıcısı gibi el emeğiyle günübirlik geçinen vatandaşlarımıza evlerinde kaldığı süre içerisinde her türlü barınma, ayni ve nakdi yardımın ulaştırılması elzemdir. Birçoğunun evine götürecek ekmeği, çocuğuna alacak mama ve bez parası yoktur. Yine, evde bakıma muhtaç çok sayıda insanımızın da genel ve yerel yönetim tarafından hızlıca tespit edilip tüm ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir” dedi.

Ünye KENT Haber

 

 

Bu haber toplam 417 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler