HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Mayıs 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
8 Nisan 2020 Çarşamba Saat: 16:47

ORÇEV, Bakanı dava edecek!

Ordu Çevre Derneği, Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliği yapan şirketin çalışma süresi hakkında istediği bilgiyi vermediği için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı dava edecek.
ORÇEV, Bakanı dava edecek!

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, maden işletmesinin çalışma süreleri hakkında bilgi edinme yazılarını Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazarak başladıklarını belirterek şunları söyledi: “Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması yapan şirketin ÇED dosyasında çalışma süresinin 40 ay olduğu yazılı. Sürenin dolduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazdık, müdürlük Bakanlığa havale etti Bakanlıktan gelen yazıda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden bilgi istememiz istendi. Oraya da yazık, Genel Müdürlük de Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden öğrenmemiz gerektiğini bildirdi. Bize gelen tüm yazıları ekleyerek yeniden Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazdık. Bu kez de Müdürlük yazımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yeniden gönderdi. Bakanlık daha önceki yazdıklarını yineleyerek bilgiyi 05.03.2020 tarihli yazısı ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden almamız gerektiğin yazdı. Yani yine bilgi vermekten kaçındılar.” dedi.

Oyalamaya çalışıyorlar

Gönül, kurumların bilgi vermemelerinin şirketin işine yaradığını belirterek, “Sorularımızayanıtların verilmemesi şirket lehine bir tercihin göstergesidir. Yazışmaları geciktiriyorlar. Bakanlığın yazısı 05.03.2020 tarihli olmasına rağmen Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bizlere bu yazıyı 24.03.2020 tarihinde yazıyor. Hem istediğimiz bilgiyi vermiyorlar hem de yazışmaları geciktirerek oyalamaya çalışıyorlar.” diyerek tepki gösterdi.        

Dava açacağız

“Suç işliyorlar. Bilgi vermedikleri için Bakanlığı dava edeceğiz.”  diyen ORÇEV Başkanı Gönül, “Şirketin çalışmalarına izin veren ve denetleyecek olan kurumlar bilgi de vermiyor. Sorularımıza yanıt vereceklerine, bizi oyalamaya çalışarak şirketi koruyorlar. Buna göz yummayacağız. 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği kapsamında bilgi vermek zorundalar. Suç işliyorlar, dava açacağız. Toprağımızın, suyumuzun zehirlenmesine neden olanların peşini bırakmayacağız.” dedi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 260 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ORÇEV, Bakanı, dava, edecek!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler