HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Temmuz 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
8 Mayıs 2020 Cuma Saat: 10:58

Akkuş Danişmentli Şehitliği projesi 2020’de hayata geçecek

Araştırmacı Yazar Aydın Altun, Akkuş Tuzak Danişmendli Şehitlik projesi ödeneğinin onaylandığını, projenin Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılarak 2020 yılında hayata geçirileceğini açıkladı.
Akkuş Danişmentli Şehitliği projesi 2020’de hayata geçecek

Akkuş ilçesi Tuzak Mahallesi’nde bulunan Danışmentli şehitliğiyle ilgili 5 Mayıs 2018 tarihinde başlayarak iki yıldır çalışma yürüten Araştırmacı Yazar Aydın Altun ve Sadık Gümüş’ün çalışması sonuç verdi.

Altun, projenin ödeneğinin Ordu Valisi Seddar Yavuz tarafından onaylandığını, şehitlikle ilgili çalışmaya başlanacağını açıklayarak, şunları söyledi:

-“Proje 2020 yılında hayata geçirilecek”-

"İki yıldır Sadık Gümüş ile beraber üzerinde çalıştığımız Ordu ili Akkuş İlçesi Tuzak Mahallesi Merkez Mezarlığını oluşturan Danişmentli şehitliği ve Cumhuriyet dönemi şehitleriyle adeta şehitlik olan mezarlıkla ilgili geniş çaplı projemiz hayata geçiyor. Projemizin ödeneği Ordu Valisi Seddar Yavuz tarafından onaylandı.

Proje; Sayın Numan Kurtulmuş'un Kültür Bakanı, Sayın Enver Yılmazın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde 5 Mayıs 2018 tarihinde başladı. Bu süreçten sonra projenin hayata geçirilmesi için Sayın Vali Vekili Ekrem Ballı, Sayın Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, 31 Mart 2019 tarihinden itibaren de Sayın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve Başkan Vekili Adem Atik yakın takipçileri oldular.

Dokuz asırlık tarihi geçmişi olan Şehitlik projesi Ordu Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Ümit Akdoğan başkanlığında başta Arkeolog Metin Aydın olmak üzere ekip çalışması yapılarak, Mimar Kübra Yüce tarafından çizimi gerçekleştirilmişti. Çizilen bu proje Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Sayın Menderes Alan ve Kurul tarafından onaylandı. Kurul tarafından onaylanan proje Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından maliyet bedeli çıkarılarak. Ordu Valiliğine Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığı’na gönderildi. Katkı payı kaleminden ayrılan ödenek Sayın Valimiz Seddar Yavuz tarafından onaylandı.

Ödeneği onaylanan proje Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılarak 2020 yılında hayata geçirilecek.

-Projeye destek verenlere teşekkür -

Sadık Gümüş ile beraber yürüdüğümüz bu yolda bizleri yalnız bırakmayan gönülleri bizlerle olan, gerek sosyal medyadan, gerek telefonlarla arayarak gerek fiziki destek veren dostlara, özellikle Sayın Numan Kurtulmuş'a Sayın Enver Yılmaz'a Sayın Valimiz Seddar Yavuz’a, Vali Vekili Sayın Ekrem Ballı’ya, Ünye Kaymakamı Sayın Ümit Hüseyin Güney’e, Ünye Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Tavlı’ya, Ak Parti Ünye ilçe Başkanı Sayın Kenan Selim Argan’a, Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Sayın Menderes Alan’a, Kültür Müdürü Uğur Toparlak'a, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M.Hilmi Güler'e Başkan Vekili Adem Atik'e Koruma uygulama Ve Denetim Şube Müdürü Sayın Ümit Akdoğan’a, Akkuş Belediye Başkanı Sayın İsa Demirci'ye, basın olarak her daim bizinle beraber olan Ünye Kent Gazetesine teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

-Projenin içerisinde ne var? -

Araştırmacı Yazar Aydın Altun, Tuzak Mahallesi Merkez Mezarlığını oluşturan Danişmentli şehitliği ve Cumhuriyet dönemi şehitleriyle adeta şehitlik olan mezarlığı kapsayan projenin geniş çaplı olduğunu ifade etti.

Proje kapsamında yürütülecek çalışmalara ilişkin Altun, şu bilgiyi verdi:

“Ana yoldan Melik Mehmet Gazi Türbesine kadar olan yüz metre beton yol ve üzeri kaplama, yol boyu tarihi dokusuna uygun kademeli üzeri aydınlatmalı istinat duvarı, türbenin etrafına baskı beton, ön tarafa oturma alanları, güney tarafa altı bay bayan ve engelli tuvaletleri üzeri şadırvan yapılacak. Su deposu, türbe iç ve dış aydınlatma, çevre aydınlatması yapılacak. Mezarlık girişine mezarlık alanını tanıtan pano yerleştirilecek. Mezarlık girişine yedi metre yüksekliğinde iki ayak üzerinde duran dört metre genişliğinde giriş kapısı yapılacak ve kapı girişine Mezarlığın ismi yazılacak. (Tuzak Danişmendli Şehitlik Mezarlığı) Giriş Kapısının iki yanlarına iki tane bayrak direği dikilerek Danişmendli ve Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı asılacak iki Türk Devletimizin iki Bayrağı burada ebedi dalgalanacak, Afrin şehidimiz Taner Kart’ın şehitlik anıtı mezarının çevre düzenlemesi aydınlatma, ana yoldan mezara kadar baskı beton yol gibi birçok projede bu projeyle beraber hayata geçiyor.”

-Danişmendli şehitliği nedir? -

"Danişmendliler, 1071 yılı Malazgirt zaferi sonrası Anadolu’da kurulan ilk Müslüman Türk Devletlerindendir. Kurucusu DanişmendAhmed Gazidir. 1073 yılında kurulmuştur. DanişmendAhmed Gazi ve Alperenleri, Kayseri Sivas, Tokat, Niksar ve çevresini fethederek 1083 yılında Niksar’ı başkent yapmışlardır. Devlet sınırlarını daha çok kuzeye doğru genişletmek, Caniki fethetmek Trabzon Rum Devletini ortadan kaldırmak için 1105 yılında Niksar’dan altı bin civarına ordusuyla hareket ederek Canik seferine çıkmışlardır.

-“Tuzak'ta pusuya düşürüldüler”-

Bunu duyan Rumlar Gürcü Ehron ve Rum Kıralı Putil idaresinde yetmiş bin seçme askerden oluşan bir ordu ile Danişmendli ordusuna Canik yolu olan Akkuş Tuzak topraklarında pusu kurmuşlar. Göğüs göğüse yapılan bu savaşta Rum Ordu komutanı Putil, Gürcü Ehron ve çok sayıda askeri öldürülmüştür.

Danişmendli ordusu ise üç bin civarında şehit vermiş. DanişmedAhmed Gazi bu savaşta ağır yaralanmış, tedavisi için Niksar’a götürülürken yolda bir rivayete göre de Niksar’da vefat etmiştir.

-Üç bin şehit... -

Bu savaşta Melik Mehemmed (Muhammed) Gazi, seçkin komutanları ve üç bin civarında alperen de şehit olmuşlar. Şehit oldukları topraklara yani Tuzak Köyüne kefensiz şehit kanı kokan kanlı elbiseleri ile defnedilmişler.

Defin yapılırken devlet erkanına göre bir nizam içerisinde defin yapılmış. İki bölümden oluşan Türbenin içerisinde giriş bölümünde yaverin kabri, ikinci bölümde Kuzey tarafta üç adet seçkin komutanların ve güney tarafta Melik Muhammed Gazinin kabri yer almaktadır. Alperenlerin kabirleri ise türbenin etrafında yer almış. Köyde ismini bu savaştan almıştır.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 174 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler