HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Ocak 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
12 Mayıs 2020 Salı Saat: 10:30

AVM’ler de uyulması gereken kurallar belirlendi

Ordu İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında, AVM'lerde Uyulması gereken kurallara ilişkin kararlar alındı.
AVM’ler de uyulması gereken kurallar belirlendi

Konuyla ilgili olarak Ordu Valiliği tarafından yapılan açıklamada; Yaşanan salgının biran önce engellenmesi, vatandaşlarımızınsağlıkgüvenliğinin korunması, oluşabilecek risklerin giderilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklarla yapılan değerlendirmeler sonucunda pandemisürecinde; Alışveriş Merkezleri ile ilgili uyulması gereken kurallara ilişkin olarak aşağıda belirtilen ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.

Bu kapsamda Ordu ili genelinde;

A)   Genel Esaslar

1. AVM’ler 10.00-22.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecektir.

2. AVM’lerde bulunan/bulunacak çalışan, yöneticive müşterilerin tıbbi maske/bez maske kullanması zorunlu olup maske kullanımı hususuna riayet etmeyen kişilerinAVM’lere alınmasına müsaade edilmeyecektir. (Bu kapsamda, özellikle AVM çalışanlarının maskeleri nemlendikçe/kirlendikçe yenileri ile değiştirilecektir.)

3. AVM’leringiriş/çıkışlarındagörev yapan güvenlikgörevlilerinin (fiili olarak görev yaptıkları süre boyunca) maskeyle birlikte gözlük ya da yüz koruyucu/siperlik kullanmaları zorunlu olacaktır.

4. AVM’leregirişte herkesin (çalışanlardahil) ateş ölçümü yapılacak ve ateşinin 38°C’dan yüksekolduğu tespit edilen kişi/kişileriçeri alınmayarak ilgili sağlıkkuruluşlarınayönlendirilecektir.

5. AVM’yegelen müşterilerinmümkün olan en kısa süreiçinde (içeride en fazla 3 saat kalınabilecektir.) alışveriş yapıp bahse konu alanlardan ayrılması esas olacaktır. Bu kapsamda, müşterilere sosyal mesafe kuralına riayet etmeleri, uzun süre AVM içinde kalmamaları yönünde afiş, sinevizyon, anons vb. yöntemlerle gerekli uyarılar yapılacaktır.

6. AVM’lerin oturma, bekleme, dinlenme amaçlı kullanılan ortak alanlarının yanı sırarestoran/lokanta ile yeme-içme alanlarında bulunan tüm sandalye, koltuk ve masalar kaldırılacaktır.

7. 21.03.2020 tarihli ve 5760 sayılı Genelgemizde belirtilen hususlar gözönünde bulundurularak AVM içerisinde bulunan lokanta ve restoranlar al götür ve\veya paket servis şeklinde hizmet verebilecektir. AVM’lerin toplu olarak faaliyet yürüttükleriyeme-içme katı vb. alanlarda sipariş vermek/siparişini almak üzerebekleyen müşterileriçin bir metre aralıklarla sosyal mesafe uyarı işaretleriçizilecektir.

8. Danışma, iş yeri girişi, ödeme noktası vb. yerlerde sosyal mesafe kuralının göz ardı edilme ihtimaline karşı adı geçen alanlara bir metre aralıklarla sosyal mesafe uyarı işaretleriçizilecektir.

9. 16.03.2020 tarih ve 5361 sayılı Genelgemiz kapsamında oyun alanı/merkezi, internet kafe, ganyan bayi, kafe, sinema, spor merkezi, hamam, sauna vb. işletmeler ve iş yerlerine yönelik kısıtlama tedbirlerinin uygulanmasına devam edildiğindenAVM’lerde bulunan anılan nitelikteki iş yerlerinin/işletmelerin faaliyetlerine izin verilmeyecektir.

10. KoronavirüspandemisisüresinceAVM’lerde konser, gösteri vb. toplu etkinliklerin yapılmasına müsaade edilmeyecektir.

11. AVM’leriniçinde bulunan berber, kuaför ve güzellik salonları, Bakanlığımızın 5759 sayılı Genelgesinde yer alan kurallara riayet etmek şartı ile faaliyetlerini yürütebilecektir.

12. AVM’leriniçinde bulunan asansörler yalnızca özel gereksinimi olan bireylerimiz tarafından kullanılabilecektir. Bu kapsamda, asansöriçerisinde sosyal mesafeyi korumak adına kişi/kişilerin durması gereken alanlar aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecektir. 13. AVM ziyaretçilerininyönlerini bulma ve bulundukları lokasyondan bina içerisindeki bir başka yere (mağaza, otopark, bebek bakım odası, danışma, asansör vb.) nasıl gidecekleri konusunda  rehber göreviüstlenen dokunmatik dijital yönlendirme sistemleri kapalı tutulacaktır.

14. AVM’lerde, oto yıkama hizmeti ile vale hizmeti geçici bir süreliğine verilmeyecek,

mescitler ise SağlıkBakanlığınca belirlenecek takvime kadar kullanılmayacaktır.

B) AVM ve AVM İçindekiİş Yerlerinde Bulunabilecek Müşteri Sayısı

Sosyal mesafe kuralını korumak, salgının yayılmasını önlemekiçinAVM’lere /AVM içinde bulunan iş yerlerine müşterikabulü aşağıda yer verilen şekilde olacaktır:

1. AVM’lerin toplam inşaat alanından otopark, depo, tesisat katı/odası, yönetici/ odası, idari bürolar, çalışan yemekhaneleri, yangın merdiveni vb. müşteri kabul edilmeyen alanlar çıkarıldıktan sonra aktif müşteri/ziyaretçi kabul edilebilecek alanlarına aynı anda 10 m2 ye bir kişi olacak şekildemüşteri kabul edilebilecektir. (Örneğin; 1.000 m2’lik toplam aktif müşteri kabul edilebilecek alanı bulunan bir AVM’de aynı anda en fazla 100 müşteri bulunabilecektir.)

2. AVM’de faaliyet yürüten her bir iş yeri toplam satış alanına (depo ve yönetici odası hariç, kalan deneme kabinleri dahil), müşteri ve çalışanlar dahil 8 m2’ye 1 kişidüşecekşekildemüşteri kabul edebilecektir. (Örneğin; 32 m2’lik bir iş yerinde toplam 4 kişi bulunabilecektir.)

3. Belediye imar müdürlükleri tarafından AVM’lerin onaylı mimari projeleri esas alınarak; AVM’nin aktif kullanım alanında aynı anda bulunabilecek müşteri sayısı ile her bir iş yeri için aynı anda bulunabilecek kişi sayısı Genelgenin B bölümü 1 ve 2 nci maddelerine göre ayrı ayrı belirlenerek resmi yazı ile AVM yönetiminetebliğ edilecek ve her türlü iletişim kanalı ile müşterilere duyurulacaktır.

4. AVM yönetimince, AVM’ye aynı anda kabul edilebilecek toplam müşteri sayısı, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde (AVM girişlerine pankart şeklinde) asılacak ve AVM’lerin internet sayfalarında bu bilgiye yer verilecektir.

5. AVM içindeki iş yerlerinin girişine de o iş yeri için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısını gösteren pankart, afiş veya tabela asılacak/konulacaktır.

6. AVM yönetimince, aynı anda içeridebulunabilecek müşteri sayısı esas alınarak, AVM’yegiriş-çıkışıyönetecek bir sistem kurulacak, içeridekimüşteri sayısı maksimum sayıya ulaştığındaiçeriye kesinlikle müşteri/ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Ayrıca giriş kapılarında oluşabilecek olası yoğunluğuönleyebilmek adına sosyal mesafeyi belirten ve en az bir metre aralıklarla herkes tarafından görülebilecek bir şekilde zemin işaretlemesi yapılması sağlanacaktır.

7. AVM’yegiriş-çıkışlardamüşterilerinkarşılıklı temasını engellemek için tedbir alınacak, müşterilerinmümkünolduğunca tek yöndengiriş, tek yöndençıkış yapması sağlanacak, bu amaçla yer işaretlemeleri ile yönlendirme yapılacaktır.

C) Temizlik/Hijyen Kuralları

1. Kişiselhijyen/temizlik kurallarını sağlamaküzere AVM içerisinde ve iş yerlerinin girişinde el antiseptiği bulundurulacaktır.

2. Toksik etkileri nedeniyle dünyadakisağlık otoritelerinin (DünyaSağlıkÖrgütü, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) kullanımını önermediği dezenfektan püskürtme sistemlerinin (dezenfektan tüneli vb. uygulamalar) AVM’lerde kullanımına izin verilmeyecektir.

3. AVM girişinde bulunan döner kapılar ile içeride bulunan yürüyen merdivenlerin bantları, kapı kolları, tırabzan ve asansördüğmeleri gibi sık dokunulan yüzeylerüç saatte bir temizlenecek ve gerekli dezenfeksiyon işleminin yapılması sağlanacaktır.

4. AVM’de bulunan ortak alanlar başta olmak üzere iş yerlerinin zeminleri günlük olarak su ve deterjanla temizlenecek, sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri vb.) temizliğine ayrıca dikkat edilecektir. Bu kapsamda, dezenfeksiyon işleminisağlamaküzere gerekli dezenfektan maddelerinin kullanımı sağlanacaktır.

5. AVM’lerde bulunan lavabo ve tuvaletlerin temizliğinde; muhakkak dezenfektan kullanılacak ve tuvaletlere usulüne uygun el yıkama ve maske kullanımına ilişkinafişler asılacaktır.

6. AVM tuvaletlerinde bulunan el kurutma makinelerinin kullanımı yasaklanacak bunların yerini tek kullanımlık kağıt havlu alacaktır.

7. Tuvaletlerde sıvı sabun kullanılacak ve teması mümkünolduğunca azaltabilmek adına muslukların, sıvı sabun ünitelerininmümkünse fotoselli olması sağlanacaktır.

8. Tuvaletlerin ana giriş/çıkış kapılarının elle temas etmeden açılabilmesiiçin gereken sistem en kısa zamanda kurulacaktır.

9. İşyerlerinde bulunan bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri dezenfektan maddelerle silinerek gerekli dezenfeksiyon sağlanacaktır.

10. İş yerlerinde müşterilerin temas ettiği/edeceğiçalışmatezgâhı ve ödeme terminali (post cihazı vb.) her müşteriden sonra mutlaka temizlenecek/dezenfekte edilecektir.

11. AVM’lerin ortak kullanıma sunduğu, hasta ve özel gereksinimi olan bireylerimiz tarafından kullanılan tekerlekli sandalye vb. araçlar bireysel kullanım sonrası mutlaka usulünce temizlenecek/dezenfekte edilecektir.

12. AVM içinde bulunan çoksayıda müşteri tarafından kullanılan ATM noktası/alanlarına muhakkak el dezenfektanı konulacak, müşterilerin ATM’lere temas etmeden el dezenfektanı kullanmaları konusunda ATM noktalarına/alanlarına uyarıcı afişler asılacaktır. Ayrıca ATM’lerin yoğun temas edilen yüzeyleri her saat başı temizlenecek/dezenfekte edilecektir.

D) AVM’lerde Ortam Havalandırmasına İlişkin Kurallar

1. AVM’lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak, havalandırma işlemi %100 dış ortam havası ile sağlanacaktır.

2. AVM’leringiriş kapılarında bulunan hava perdeleri kesinlikle çalıştırılmayacaktır.

3. Merkezi havalandırma sistemleri dışında klima sistemleri kullanılmayacaktır.

4. Havalandırma işlemi bina kullanımda değilken (gece) dahi sürdürülecektir.

5. Havalandırma sisteminin filtrelerinin kontrolleri ve değişimleridüzenli olarak yapılacak,filtredeğişimiaerosololuşturacakişlem kabul edildiğinden bu işlem sırasında AVM personeli N95/FFP2 maske, eldiven ve yüzsiperliği kullanacak, çıkarılan filtre çift kat poşetlenmek suretiyle atılacaktır. Ayrıca klima santrallerinin normal temizlik periyotlarının kısaltılması da bu noktada önemtaşımaktadır.

6. Kirli hava çıkışınınyapıldığı noktalarda insan geçişi engellenecektir.           

E) AVM’dekiİş Yerlerinin Çalışma Kuralları

1. İş yeri girişinde ve kasalarda (ödeme noktalarında) el antiseptiği bulundurulacak ve doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilecektir.

2. Bu Genelgenin B bölümünün 2 nci maddesi gereğince; iş yerinde belirlenen sayıda müşteri olması halinde yeni müşterigirişini engellemek üzeregiriş kapısının her iki tarafından tutturularak asılabilecek nitelikte basit kırmızı renkli bir kordon/şerit, plastik duba vb. materyallerin iş yerlerinde bulundurulması sağlanacak ya da iş yerlerince bu amaca hizmet edebilecek alternatif bir sistem kurulacaktır.

3. İş yeri dışındabekleyecek müşterilerin, sosyal mesafe kuralını koruması adına aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde zemin işaretlemesinin yapılması sağlanacaktır.

4. AVM içinde bulunan iş yerleri kendi sektörleri ile ilgili yayımlanan/yayımlanacak kurallara da ayrıca uyacaktır.

5. Müşterilere deneme kabini içinde maskelerini çıkarmamalarıgerektiğiözellikle hatırlatılacaktır.

6. Deneme kabinlerinin kullanılmaması esas olup ihtiyaç halinde her müşteri en fazla 10 dakika deneme kabinini kullanabilecek ve müşteriçıktıktan sonra kabin havalandırılacak, sık kullanılan yüzeyler uygun şekilde temizlenecektir.

7. Gerekli havalandırmanın sağlanmasıiçin ikiden fazla deneme kabini olan iş yerlerinde deneme kabinleri bir dolu bir boş kabin kullanımını sağlayacakşekilde ve dönüşümlü olarak kullanılacaktır.(Örneğin; ilk seferde 1,3,5; ikinci seferde 2,4,6 numaralı kabinlerin kullanılması gibi.)

8. Denenen Ürünlere Ultraviyole Işını Uygulanması işleminin; Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ile Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerince insan sağlığına zararlı etkileri olması nedeniyle önerilmemesigözönünde bulundurulacak ve iş yerlerinde adı geçenişlem kesinlikle uygulanmayacaktır.

9. Aynı ürünün farklı kişilere temas etmesine mahal veren deneme amaçlıürün tanıtımları (özellikle makyaj malzemeleri vb.) yapılmayacak, deneme amaçlıürünlerindoğrudanmüşteriler tarafından kullanılmasına izin verilmeyecek bu ürünlerin yalnızca çalışanlar vasıtası ile kullanılması/denenmesi (deneme/testerparfüm vb.) sağlanacaktır.

10. Kasa önünde sıra beklerken durulması gereken yerlere, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretlemesi yapılacaktır.

11. Ödemelerdemüşteriye kartla temassız ödemeyapabileceği hatırlatılarak mümkünolduğunca nakit ödemedenkaçınılmasısağlanacaktır.

F) ÇalışanlaraYönelikÖnlemler

AVM yönetimi tarafından 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuat gereği alınması gereken tedbirlere ilave olarak;

1. AVM yönetimlerince, COVİD-19 virüsününbulaşmaşekli, hızı, kronik rahatsızlığı olanlarda hastalığın etkileri gibi Koronavirüs salgının tüm etkileri gözönüne alınarak risk altındaki çalışanların durumu, ilave kullanılacak malzeme, araç, gereç temini ve kullanım şekli ve sistematiği, Koronavirüs tedbir, denetim ve takip sorumluluğundandoğacak idari yapılanma/görevlendirme ihtiyacı vb. hususlara ilişkin; içindeişyeri hekimi, halk sağlığı uzmanının da bulunacağı bir komisyon tarafından iş sağlığı ve güvenliğiyönünden risk tehdit değerlendirmesi yapılacak veya yaptırılacaktır.

2. Çalışan personelin ihtiyaç duyduğu koruyucu malzeme/ekipmanlarişyerleri tarafından sağlanacaktır.

3. COVİD-19 tanısı alan ya da COVİD-19 temaslı olması nedeniyle takibe giren personelin en az 14 günçalıştırılmaması esasına riayet edilecektir.

4. Çalışan personel içerisinde; ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb. hastalık semptomları olanlar ivedilikle ilgili sağlık birimine yönlendirilecektir.

5. AVM yönetimlerince, çalışan personelin tamamına COVİD-19 virüsününbulaşmaşekli, etkileri, alınması gereken tedbirler, el hijyeni, uygun nitelikte tıbbi maske takılması, maskenin nemlenmesi ya da kirlenmesi halinde değiştirilmesi, yeni maskenin takılması esnasında ise el temizliğine dikkat edilmesi konuları başta olmak üzere gerekli eğitimler verilecek/verdirilecektir.

6. Personelin dinlenme alanlarında da sosyal mesafenin korunması ve maske takılması kuralına riayet etmesi sağlanacaktır.

7. AVM ve iş yerlerinde görev yapan personelin yemekleri kumanya şeklindedağıtılacak, kumanya sunumları tek kullanımlık malzemelerle (tabak, çatal, kaşık, bardak vb.) yapılacaktır.

G) Denetim ve Eğitim Kuralları

1. AVM yönetimlerince, Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerine uyulup uyulmadığı takip edilecek, denetlenecek ve tespit edilen uygunsuzlukların giderilmesi sağlanacaktır. Bu amaçla her AVM içinKoronavirüs Tedbirleri Sorumlusu/Sorumluları belirlenecektir.

2. Koronavirüs sorumluları her saat başı iş yerlerinde alınması gereken tedbirler başta olmak üzere alınan/alınacak tedbirleri denetleyecek, aksaklıkları giderecek ve varsa alınması gereken ilave tedbirler konusunda AVM yönetimini bilgilendireceklerdir.

3. Koronavirüs sorumlusu/sorumluları tarafından alınan tedbirler (alınan hijyen ve temizlik tedbirlerinin kontrolü başta olmak üzere her tedbir alanına ilişkingünlük denetim çizelgeleri ile) gerektiğinde ibraz edilmek üzeregünlükçizelgeler ile kayıt altına alınacaktır. AVM’degörevligüvenlik, sağlık ve temizlik personeline değişen/yeni iş tanımları, Koronavirüs kapsamında alınan tedbirler ve yapılması gerekenler hakkında teorik/pratik eğitimler verilecektir.

4. Valiliklerce, içinde halk sağlığı uzmanı ve makine mühendisininbulunacağıbeş kişilik bir komisyon oluşturulacak ve bu komisyon tarafından AVM’lerin, Koronavirüs ile mücadele kapsamında belirlenen kurallara riayet edip/etmediklerinin denetlenmesi (haftada en az bir kez olmak üzere) sağlanacaktır.

Yukarıda belirtilen çerçevede, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyetlere neden olunmamasına, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının denetlenmesine, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzereaykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğinceişlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlarailişkinTürk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerinbaşlatılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.” 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 272 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : AVM’ler, de, uyulması, gereken, kurallar, belirlendi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler