HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Temmuz 2020 Salı
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
16 Mayıs 2020 Cumartesi Saat: 13:40

Bayramda sokak yasak olmalı!

Ordu’da meslek odaları ve sağlık sendikaları Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağının uygulanması gerektiğine dikkat çektiler.
Bayramda sokak yasak olmalı!

Ordu’daki sağlık meslek odaları ve sendikalar Ramazan Bayramı’nda mutlaka sokağa çıkma yasağının uygulanması gerektiğini düşündüklerini ifade ettiler. İnsanların rehavete kapılmayarak maske-mesafe ve temizlik kuralına sıkı sıkıya uymasını isteyen oda ve sendikalar aksi durumun ikinci dalganın yaşanmasını neden olacağı uyarısı yaptılar.

Eğer insanlar böyle davranacaksa yasak olmalı 

Ordu Tabipler Odası Genel Sekreteri Ebru Kanber Güney: ‘Bizim elimizde şu anda Ordu Tabip Odasına bildirilen net rakam yok ancak 8-10 gündür Ordu’da yeni vaka olmadığını biliyoruz. Zaten bu değerlendirmeler ışığında Ordu’da büyükşehir olmasına rağmen giriş-çıkış yasağı kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağı da uygulanmayacak. Ancak bu ‘oh rahat davranalım’ demek değil ama maalesef Ordu’nun sokakları insan dolu. Benim de iki yetişkin çocuğum var. Evde iyice bunaldılar, başka bir yaratığa dönüştüler. Durumun farkındayım ancak dışarıda maskesiz dolaşanları, marketlerde mesafe kuralına uymadan alışveriş yapanları gördüğümde de dehşete kapılıyorum. Bu bize ikinci dalganın gelmesi demektir. Eğer insanlar böyle davranacaksa Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olmalı. Belki de bu son yaşadıklarımız Ramazan Bayramı’nda yasağın neden gerekli olduğunu görebilmemiz için açısından iyi oldu.

Ekonomik sorunlar oluşmaya başladı 

Ordu Cezacılar Odası Başkanı Hakan Öztekin: Ordu’da sadece sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak aynı zamanda giriş-çıkışlar da serbest bırakıldı. Bu dışarıdan Ordu’ya gelecek insan sayısını artıracaktır. Bunlar Ordu’ya geldiklerinde ihtiyaçlarını gördükten sonra köylerine gidecektir. Buna bakıldığı zaman sokağa çıkma yasağının uygulanmayacak oluşu yerinde bir karardır. Genel manada ise biraz erken olduğu kanaatini taşıyorum. Sağlık Bakanlığı virüsle ilgili ciddi bir mücadele verdi ama Türkiye genelinde ekonomik sorunlar olmaya başladı. İnsanlar çalışmadan üretmeden iki ay geçirdiler. Hal böyle olunca da biraz normalleşebilmekte fayda var ama her şeyin kontrollü olması gerekiyor ama halkımızda birden bire bir rehavet oldu. Ramazan Bayramı’nda da ben sokağa çıkma yasağının olması gerektiğini düşünmüyorum ancak üzerine basarak söylüyorum bu her şeyin normale döndüğü anlamına gelmesin. ‘

Her şey için çok erken

Türk Hemşireler Derneği Ordu Şubesi Başkan Yardımcısı Yasemin Temiz Marangoz: Her şey için erken. Elbette Ordu vaka sayılarını bilmiyoruz Bunu ancak Sağlık Bakanlığı bilebilir. Bilim kurulunun ifade ettiği gibi biz de ‘her şey için çok erken bundan başımıza her şey gelebilir’ kanaatini taşıyoruz.  Kovid-19 salgın süreci, toplumumuza hak ettiği bakımı vermemizin önündeki engellerden büyük bir kısmını derinleştirmiş ve önümüze başka engeller çıkardı. Bu süreçte meslektaşlarımız, kişisel koruyucu ekipman ve bunların kullanımı; çalışma ortamı ve koşulları; hemşirelik mesleğine ait görev, yetki ve sorumluluklar dışında görevlendirmeler yapılması; psiko-sosyal desteğe ulaşamama ve özlük hakları ile ilgili sorunlarla karşılaştı. Meslektaşlarımız, Kovid-19 ile enfekte olmuş veya diğerlerine de enfeksiyon bulaştırma kaygısı ile aylardır ailelerinden ayrı kaldı. Derneğimiz tarafından meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlar ve çözüm önerilerimiz, sistematik olarak raporlanmış ve Sağlık Bakanlığı’na iletildi.

Sirkülasyon olsun diye yasak kaldırılıyor bu yanlış

SES Ordu Şubesi Eş Başkanı Ferit Ceylan: Biz sağlık çalışanları olarak kaygılıyız. Sadece Ordu’dan değil genelden kaygılıyız. Ani bir normalleşmeye gittik. Biz ülke genelinde ilk önlemleri aldığımızda vaka sayımız 1000 civarındaydı. Şimdi 37 binden fazla ama kuaförler açılıyor, alışveriş merkezleri açılıyor. İnsanlarımızı öldüreceğiz. Bu mücadelede çok güzel gittik. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, bilim kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz. Gerçekten güzel yürüttüler. Açık ve net ifade edeyim yönetimin vatandaşa verecek parası yok, vatandaştan 10 lira istiyor bayram geliyor diye iş yerlerine sirkülasyon sağlansın diye insanların hayatı tehlikeye atılıyor. Böyle bir devlet yönetimi olamaz. Yazık. Bu çok ciddi bir salgın. İnsanlarımız da çok bilinçsiz. Maskedir, temizliktir, mesafedir buna uyulmuyor. İşi olan da olmayanda sokakta. Ramazan Bayramı’nda da sadece Ordu değil ülke genelinde sokağa çıkma yasağı olmalı kanaatindeyim.                                                

Yasak erken kalktı, bayramda mutlaka yasak olmalı 

Türk Sağlık Sen Ordu Şubesi Başkanı Fatih Galender Zengin: Ordu’da sokağa çıkma yasağının kaldırılmış olmasının biraz erken olduğunu düşünüyorum. Biraz daha sabredersek  herkes için daha iyi olacağı kanaatindeyim. Çünkü önceki gün şehirdeydim. Baktım ki herkes sokağa dökülmüş. İşi olan da olmayan da sokakta. Sosyal mesafe kuralına da dikkat edilmiyor. Sanki hiç korona virüs salgını yaşanmamış gibi bir tavır var. Korona virüs çok çabuk unutuldu. Bu virüs konusunda da insanımızda tam bilinç oluşmadı. Biz yine de yüzde 50 bilinç var diyelim. Bu arada önümüz Ramazan Bayramı. Ben Ordu dahil bu bayram tatilinde Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü 1 kişi 50 kişiye virüs bulaştırıyor. İnsanımız da yasak olmasa da kendisi tedbirleri gevşetmesin. İhtiyaç değilse sokağa çıkmasın, çıkacaksa mutlaka maske taksın ve sosyal mesafeye temizlik kurallarına dikkat etsin.  

Ordu Olay

Bu haber toplam 1.721 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Bayramda, sokak, yasak, olmalı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler