HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Kasım 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
23 Mayıs 2020 Cumartesi Saat: 16:10

Adıgüzel, Arabistan-Türkiye arasında yaşanan işçi dramını anlattı!

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Arabistan’da çalıştıkları firma tarafından ortada bırakılan ve 2 ay mahrumiyet yaşayan çoğu Fatsalı olan işçilerle ilgili yaşananları anlattı.
Adıgüzel, Arabistan-Türkiye arasında yaşanan işçi dramını anlattı!

Mustafa Adıgüzel, “120'si Fatsalı hemşerimiz olmak üzere 196 vatandaşımız tüm yardım çağrılarına rağmen zamanında ve etkin müdahale edilmeyerek insanlık dramı yaşamıştır” dedi.

 

Yaklaşık 60 gündür Suudi Arabistan Cidde'de bir inşaat firması tarafından ortada bırakılan, 4 aydır maaş ödenmeyen, çok kötü şartlar altında hayata tutunmaya çalışan 120'si Fatsalı olmak üzere 196 vatandaşımızla ilgili yaşanan dramı anlatan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel şunları ifade etti;

Bir işçi hayatını kaybetti

“Bu kardeşlerimiz tüm yardım çağrılarına rağmen zamanında ve etkin müdahale edilmeyerek insanlık dramı yaşamıştır. Aralarından genç yaşta bir işçi kalp krizi sonucu zamanında müdahale edilmeyerek hayatını kaybetmiştir. Bu yurttaşlarımız Dışişleri Bakanlığı, milletvekilleri hatta Sayın Erdoğan'a kadar seslerini duyurmalarına rağmen kişi başı 20bin lira civarında bir oturum izni nedeniyle orada kalmak zorunda bırakılmıştır.

Herkes perişandı

Bu süreçte seslerini sürekli kamuoyuna duyurduk, her fırsatta dile getirdik. Suudi Arabistan dün itibariyle 5 Haziran’a kadar resmi tatile girecek ve bu zulüm sürecekti. Çocukları ve aileleri Türkiye'de perişandı. İşçiler CHP Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'ndan yardım istediler. Sn. Genel Başkana sesli ve görsel mesajlarını arz ettim. Kendileri hemen talimat verdiler.  Grup Başkan Vekilimiz Sn. Özgür Özel aynı gün bir basın açıklaması ile yetkilileri göreve davet etti. Gerekirse uçak yakıtını parti olarak karşılayacağımızı ifade etti. Ertesi gün yurttaşlarımızın Arabistan’dan çıkışına izin verildi. Türkiye'den uçak gönderildi.

Parasız insanlardan bilet parası istendi

Ancak işçilerden bilet parası istendi. Fakat 4 aydır maaş yok, olanı da tüketmişlerdi. Tüm yardım ve bilet için kolaylık taleplerine Türkiye’deki yetkililer incitici cümleler ile karşılık verdiler. Aileleriniz bulsun,  devlet size bilet parasını vermek zorunda değil dediler. Yani İsveç’ten davul zurna ile hasta getiren hükümet 5 aydır aç susuz insanlardan bilet talep etti. Çaresiz işçiler neyi var neyi yok ortaya koyup bölüştüler. Adam başı 500 Riyali eksik gedik bir araya getirdiler.

Bir vekil diğer vekile havale etti

Türkiye'ye indikten sonra su içecek, tuvalete gidecek paraları yoktu. Nasıl memleketlerine gideceklerdi. Yine Türkiye’deki yetkililerden yardım istediler. Yine tersyüz edildiler. Bir vekil diğer vekile havale etti. Bize tekrar ulaştılar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş Hızır Başkan çağrımıza hemen karşılık verdi. Ankara Valiliği, Sağlık Bakan Yardımcısı ve İçişleri Bakan Yardımcısı ile diğer detayları hallettik. Ankara Mülki İdare Amirliği’nin AŞTİ'ye getirip bıraktığı işçilerimizi buradan alarak memleketlerine büyük kısmı Fatsa'ya olmak üzere nakletmeyi başardık.

Bu süreçte yardımı olan herkese başta Sn. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Grup Başkan Vekilimiz Sn. Özgür Özel, Dışişleri Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Hızır Başkan Mansur Yavaş'a çok teşekkür ediyorum.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 319 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler