HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
10 Temmuz 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
27 Mayıs 2020 Çarşamba Saat: 14:21

Bilirkişi ORÇEV’i haklı buldu!

Ordu Çevre Derneği’nin Altınordu kıyı dolgusu ve Gülyalı’da çevre yolu için kumsalda yapılmak istenen döner kavşak için açtıkları davalarda bilirkişi lehte karar verdi.
Bilirkişi ORÇEV’i haklı buldu!

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, “Ordu Altınordu İlçesinde Rıhtım ile Melet Irmağı arasında yapılmak istenen Kıyı Düzenleme ve Rekreatif Amaçlı Dolgu Projesi için lehimize rapor hazırlayan ilk bilirkişi heyetine itiraz edilmişti. İkinci heyet de lehimize rapor düzenledi. Ayrıca Gülyalı-Giresun Çevre Yolu Projesi’nin Gülyalı bölümünde kumsala yapılmak istenen dönerli kavşakla ilgili de bilirkişi heyeti lehimize karar verdi. Haklılığımız tescillendi. Sıra mahkeme kararına kaldı.

Kıyının doğal yapısının bozulacağı belirtiliyor            

Bilirkişi heyeti raporunda “Yapılan yerinde incelemeler değerlendirmeler ışığında; söz konusu dolgu alanının kıyının doğal yapısını bozacağı tespit edilmiştir. Sahil alanının doğal yapısının bozulması doğal olarak çeşitli canlıların yaşam alanları üzerinde olumsuz etki yapacaktır” denilerek;   sonuç bölümünde ise, “Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından yapılması planlanan, ancak kamu yararı gerekliliği tam olarak bulunmayan, uygulanan imar planı ile ekolojik özellikleri dikkate almayan, bölge ekosisteminde geri dönülmez zararlar meydana getireceği öngörülen, kapsadığı alan gözetildiğinde Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporunda yapılan incelemelerin, hesapların ve değerlendirmelerin yeterli düzeyde veri, bilgi ve belgeye dayandırmadığı, projenin çevreye olabilecek olumsuz etkilerinin kapsamlı bir şekilde incelenmediği, çevreye olabilecek olumsuz etkilerin kabul edilebilir düzeyde olmadığı değerlendirilen “Kıyı Düzenleme Rekreatif Amaçlı Dolgu Projesi” ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “Çevre Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı”nın teknik olarak yeterli ve uygun olmadığı görüş ve kanaatindeyiz” denildi.

  Gülyalı kumsalını koruyacağız

Ordu Çevre Derneği yaptığı açıklamada, Gülyalı kumsallarını da korumak için Gülyalı Belediyesi’yle birlikte Giresun Çevre Yolu Projesi’ne de dava açtıklarını belirterek, “Ordu Büyükşehir Belediyesi deniz dolgusu ile kıyıları yok ederken Giresun Çevre Yolu Projesi’yle de Gülyalı’nın hatta Ordu’nun en önemli kumsallarından biri de yok edilmek isteniyor. Bilirkişi heyeti raporunda, “Gülyalı Döner Kavşağı adıyla belirtilen yer Gülyalı insanlarını denize erişimin mümkün olduğu yerdir. Sahilin ekolojik özelliklerinin tahribi, denize erişim, kıyıların korunması, insan ve doğa etkileşimi bakımından çevresel etki ön görülmemiştir. Gülyalı Kavşağı’nın sahil kesiminden kaldırılarak Ordu -Giresun Çevre yollarının bir bütün halinde çalıştırılmasının daha uygun olacağı görüş ve kanaatindeyiz.” denerek verilen ÇED raporunun uygun olmadığı görüşlerini mahkemeye heyetine sunmuşlardır.

Kıyılarda çalışma yapamazlar

Ordu Büyükşehir Belediyesi davalar devam ederken kıyılara yönelik projeler çiziyor, kendilerince düzenlemeler yapıyorlar. Bunlar yasadışı ve hukuksuz. Davası devam eden bir yerde başka bir proje ya da uygulama yapılamaz. Dernek olarak Ordu halkıyla birlikte yaşanabilir bir şehir için çabamız sürecek” dedi

Bu haber toplam 276 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Bilirkişi, ORÇEV’i, haklı, buldu!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler