HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
16 Haziran 2020 Salı Saat: 20:40

Sobi, deniz akıntısına karşı uyardı!

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, normalleşme süreci ve havaların ısınmasıyla deniz sezonunun açılmaya başladığını hatırlatarak boğulma olaylarına karşı uyarılarda bulundu.
Sobi, deniz akıntısına karşı uyardı!

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi,  gazetemize yaptığı açıklamada,  normalleşme süreci ve havaların ısınmasıyla deniz sezonunun açılmaya başladığını ifade ederek Karadeniz sahilinde RİP akıntısı nedeniyle boğulma riskinin olduğunu ve boğulmalara karşı dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Kontrollü bölgelerde denize girilsin

Denize girecek kişilerin kontrollü bölgeleri veya Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen plajları tercih etmesi gerektiğini ifade eden Adnan Sobi, boğulma olaylarının daha çok kontrollü bölge dışında meydana geldiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

İşletmeler olarak hazırlıklıyız

“Son yıllarda boğulma olayları kontrollü bölgeler dışında arttığını gözlemliyoruz. Ordu'da deniz turizmi için can kurtarma ekipleri önemli.  Can ve yüzme güvenliği önemli. Gelen yerli veya yabancı turist kendini güvende hissederse burada kalma süresini uzatır. Plaj işletmelerimiz güvenli ve donanımlı bir şekilde yeni turizm ve deniz sezonuna hazırlar. Amacımız misafirlerimizi en güzel bir şekilde ağırlamak ve uğurlamaktır.”

Tehlikeli RİP akıntısı bölgede sıklıkla görülür

RİP akıntısının boğulmalara neden olduğuna dikkat çeken Adnan Sobi, ‘çeken akıntı’ olarak tabir edilen bu akıntının özellikle Karadeniz kıyılarında sıklıkla görüldüğünü belirterek, “Denizden gelen sinsi tehlike RİP, yani ‘çeken akıntı’, her yıl yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine neden oluyor. Profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı güçte olan RİP akıntısı, Türkiye’de özellikle Karadeniz sahillerinde yüzenleri tehdit ediyor. Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür. Çeken akıntılar tüm Karadeniz sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Daha çok rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar.” dedi.

Akıntıya kapılan kıyıdan uzaklaşır

RİP akıntısının akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırdığını belirten Başkan Sobi, “Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine, bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Boğulma olayları, nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir.” dedi.

RİP akıntısı nasıl anlaşılır?

RİP akıntısının nasıl tespit edildiğine ilişkin bilgi veren Adnan Sobi, “Denizin belli bir bölgesinde su rengi, diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa; sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa; düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa; kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa; o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir” dedi.

Yapılması gerekenler…

RİP akıntısına kapılmamak için neler yapılması gerektiği konusunda vatandaşları uyaran Sobi şunları söyledi:

“Dalgalı havalarda denize girmeyi tercih etmeyin. Denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajları tercih edin. Çocuklarınız denizdeyken bir an bile gözlerinizi onlardan ayırmayın. Kendiniz ve çocuklarınız için, denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği, can simidi gibi can kurtarma malzemeleri bulundurun. Tek başınıza denize girmeyin. Denize mutlaka deniz kıyafetiyle girin.”

Akıntıya kapılan ne yapmalı?

RİP akıntısına (çeken akıntı) kapılanların neler yapması gerektiği konusunda bilgiler veren ÜNTİD Başkanı Sobi, şu uyarılarda bulundu:

“Çeken akıntıya kapılmanız halinde öncelikle sakin olun. Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler. Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine bir süre izin verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun. Her zaman su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.”

 

Bu haber toplam 387 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Sobi, deniz, akıntısına, karşı, uyardı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler