HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
27 Haziran 2020 Cumartesi Saat: 18:50

“Çamlık’taki öncelikli iş imar değişikliğidir”

OBB tarafından Ünye Çamlık’ta başlatılan çalışmalarla ilgili Ünye Kent Konseyi Başkanı Mimar Sevindik Diktepe Demir; Çamlık’la ilgili önerilerini ifade eden dosyayı Büyükşehir’e sunduklarını söyledi.
“Çamlık’taki öncelikli iş imar değişikliğidir”

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ünye Çamlık’ta başlatılan çalışmalarla ilgili açıklamada bulunan Ünye Kent Konseyi Başkanı Mimar Sevindik Diktepe Demir; Çamlık’la ilgili önerilerini ifade eden dosyayı Büyükşehir’e sunduklarını söyledi.

Demir; Çamlık’ta öncelikli işin imar düzenlemesi olduğuna dikkat çekerek; “Buradaki mevcut imar planındaki yapılaşma koşullarının değiştirilmesi 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planı değişikliği yapılması alınması gereken en önemli karardır” dedi.

Ünye Kent Konseyi Başkanı Mimar Sevindik Diktepe Demir, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ünye Çamlık toplantısının düzenlendiği 2019 yılı Ekim ayından bu yana  Çamlık’ı korumak ve yapılaşma baskısından kurtarmak için Ünye Kent Konseyi olarak Çamlık dosyası hazırladıklarını açıkladı.

Demir, hazırladıkları Çamlık Plan Notları ve Çamlık Alanında yapılacak düzenleme ve rekreasyon çalışmalarıyla ilgili görüş ve önerilerin bulunduğu Çamlık dosyasını Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Asım Suyabatmaz’a teslim ettiklerini söyledi.

"Korunacak Ağaçlık Alan ve Günübirlik Tesis Alan düzenlemesi talep ettik

Hazırladıkları Çamlık dosyasının detaylarını açıklayan Demir, korunacak ağaçlık alan ve günübirlik tesis alan düzenlemesi talep ettiklerini belirterek, "Çamlık mevcut imar planındaki yapılaşma koşullarının değiştirilmesi 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planı değişikliği yapılması Çamlık için alınması gereken en önemli karardır.  Mevcut imar planlarında Emsal= 0.50 ve 2 katlı olarak tüm Çamlığa yapılaşma kararı getiren mevcut onaylı planların,  Ünye Belediyesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclislerine sunularak; öneri imar planında yapılaşmaya kapatılarak; ‘korunacak  Ağaçlık Alan olarak planlanmasını, yıkılan eski restaurantın bulunduğu alanın 1 katlı günübirlik kır kahvesi yapımına yönelik Günübirlik Tesis Alanı olarak planlanmasını talep ettik." dedi.

-Çamlık dosyasında 17 maddelik öneri teklifi -

Demir; Büyükşehir Belediyesi’ne sundukları dosyada Çamlıkla ilgili, İmar Plan Notları; Mevcut İmar Planı, Öneri İmar Planı ve Çamlık alanı ile ilgili görüş ve önerileri şu şekilde ifade ettiklerini belirtti.

"Mevcut imar planındaki yapılaşma koşullarının değiştirilmesi, 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planı değişikliği yapılması.

Çamlık alanının tüm mülkiyetinin her zaman kamuda kalmasının sağlanmalıdır.

İmar plan notlarına Çamlıkla ilgili özel plan notları konulmalı.(Çamlık’la ilgili ileriki tarihlerde yapılabilecek bir imar planı değişikliği talebinde, meclis kararında oy çokluğu ile değil, oy birliği kararı alınmalıdır örneği gibi..)

Güvenlik, sağlık ve itfaiye dışında Çamlık’ın trafiğe kapatılarak, (sadece ring şeklinde giriş-çıkış olması) otopark çözümünün karayolu kenarındaki alanda çözülmesi gereklidir.

Tur otobüsleri için ayrılmış, karayolu kenarında otopark alanı oluşturulmalıdır.

Karayolu kenarındaki kaldırım kenarında açık alanda spor yapma aletlerinin kaldırılarak, Çamlık içerisinde kır kahvesi-kafeterya alanı olarak planlanacak alanın batısında veya doğusunda, deniz kenarındaki alanda sayısının arttırılarak yapılması-taşınması sağlanmalıdır.

Yapılacak olan kır kahvesi-kafeterya yapısında ve kent mobilyalarında yöresel ahşap, taş ve katlanabilir-sürgülü cam malzemelerin kullanılması sağlanmalıdır.

Çamlık içindeki çocuk oyun gruplarının, çeşmelerin, oturma gruplarının sayısının arttırılması, temizliğe daha da dikkat edilmesi sağlanmalıdır.

Çamlık içindeki rekreaktif amaçlı tüm alanlara engellilerin ulaşımı sağlanmalıdır.

Denize ailece rahat girilmesi için plaj kısmında gerekli duş, kabin, wc düzenlenmesi yapılması sağlanmalıdır.

Mevcut ağaçların korunması veya rehabilite edilmesi için Ünye Orman İşletme Müdürlüğü ve Ağaç Uzmanı Orhun Güven başkanlığında çalışma başlatılması sağlanmalıdır.

 Çamlık’ın gece ışıklandırmasının sağlanması, güvenlik önlemlerinin arttırılması gerekmektedir.

Çamlık alanında yapılacak olan kafeterya-kır kahvesi yapısının kamu elinde kalması ve kamu elinde işletilmesi sağlanmalıdır

 Karayolu kenarında otopark içinde ve kır kahvesi -kafeterya yanında Ünye yerel ürünlerinin satılacağı büfe-büfeler konulması sağlanmalıdır.

 Turizmde farklılık yaratmak için, at çiftliğinden getirilebilecek atların hem gezi amaçlı hem de güvenlik amaçlı (atlı turizm zabıtası) Çamlık içinde gezdirilmesi sağlanmalıdır.

Çamlık içerisinde kafeterya içinde veya kafeterya yanındaki bölgede, ahşap malzemeden otantik tasarımlı butik bir kütüphanenin kurulması sağlanmalıdır.

Çamlık’ın Ünye’nin büyük bir değeri ve Ünyelinin Çamlık’la ilgili hassasiyetinden dolayı, hazırlanan ve devamında yapılacak diğer imalatların Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin Ünye Kent Konseyi ile birlikte sürdürülmesi konusundaki talebimizin dikkate alınarak değerlendirilmesini de ayrıca talep ediyoruz.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 403 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler