HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Ağustos 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
10 Temmuz 2020 Cuma Saat: 20:15

ORÇEV, Büyükşehir’e açtığı davayı kazandı

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden (OBB) istedikleri bilgiyi alamadığı için açtığı davayı kazandı.
ORÇEV, Büyükşehir’e açtığı davayı kazandı

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında; “Tüm kurumlardan derneğimizin ilgi alanına giren konularda 4982 Sayılı Bilgi Edinme Yasası kapsamında sorularımızla bilgi edinmek istiyoruz. Kimi kurumlar bilgi verirken kimileri de geçiştirici yanıtlar veriyorlar. Bilgi vermeyen ya da yeterli yanıt vermeyenler hakkında dava açtık” dedi.

Başkan Gönül açıklamasına şöyle devam etti;  “Ordu Büyükşehir Belediyesi Enver Yılmaz döneminde Altınordu Ayışığı Düğün Salonu’nu yıkılarak dolgu büyütüldü. Bu konuda açtığımız davayı kazandık. Daha sonra yapılan üst zemin düzenlenmesi sonrası Atatürk’ün Ordu’ya çıkış iskelesi önünde bir kafeterya yapımı başladı. Kafeteryanın ruhsatının olup olmadığını, ihale yapıldıysa kime verildiği, değerinin ne olduğuyla ilgili sorularla bilgi istemiştik. “Yasalara uygun” yanıtı verdiler. Bu kaçamak yanıta sonrası yeniden yazdık, yeniden aynı yanıtı verdiler. Üç kez yazdığımız yazıya gereken yanıtı vermediklerinden 4982 Sayılı Bilgi Edinme Yasasını ihlal etmekten dava açtık.  Dava sonuçlandı. Ordu İdare Mahkemesi, bilgi istemenin hukuka aykırılık oluşturmadığını belirterek, bilginin verilmesi vurgusu yapmaktadır. Bilgi edinme her yurttaşın ve kuruluşların yasal hakkıdır. Kurumlar bu yasal hakkı ihlal edemez.”

Mahkeme kararı örnek oluşturmalı

Derneğin avukatı Alptekin Ocak da şunları söyledi:

“Ordu Çevre Derneği’nin kuruluş amacı bellidir. Ordu'nun kent merkezleri ve kırsal mekanlarının, ekolojik bütünlük içinde korunarak gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla kurulmuş bir denektedir. Temel çalışma konuları ekolojik ve çevresel değerlerdir. Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne sahilde, kamusal mekanda yapılan bir yapının ruhsatı ve ihalesine ilişkin sorduğumuz sorunun yanıtsız kalması devlet kurumlarının işleyişinin demokratik ve şeffaf olması kuralına aykırılık oluşturuyordu. Ordu İdare Mahkemesi bu yönüyle bakış açımızı onaylamış, demokratiklik yönünde bir karar vermiştir. İdare Mahkemesi’nin bu kararı ile dava sürecimizin; kamu kurumlarına kararlarını alırken örnek oluşturacağını umut ediyoruz."

Ordu Olay

Bu haber toplam 201 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler