HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
27 Haziran 2018 Çarşamba Saat: 17:49

Denizdeki gizli tehlike, “Çeken Akıntı” (RİP)

Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha Yeşilduman, denizdeki gizli tehlikenin, “Çeken Akıntı” (RİP) olduğunu belirterek, vatandaşları boğulmalara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Denizdeki gizli tehlike, “Çeken Akıntı” (RİP)

Yaz mevsimi ve deniz sezonunun içerisinde bulunduğumuz bugünlerde,  ilçemizde vatandaşların serinlemek için denize girdiklerini ifade eden Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha Yeşilduman, denizde ki gizli tehlikenin RİP akıntısı olduğunu belirterek yüzerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konularda açıklamalarda bulundu.

-“Yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine neden oluyor”-

RİP akıntısının boğulmalara neden olduğuna dikkat çeken Yeşilduman, çeken akıntı olarak tabir dilen akıntının özellikle Karadeniz kıyılarında sıklıkla görüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Denizden gelen sinsi tehlike ‘Çeken Akıntı’, her yıl yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine neden oluyor. Profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı güçte olan RİP akıntısı, Türkiye’de özellikle Karadeniz sahillerinde yüzücüleri tehdit ediyor. Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür. Çeken akıntılar tüm Karadeniz sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar.”

-“Akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar”-

RİP akıntısının akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırdığını belirten Yeşilduman, “Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine, bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Boğulma olayları, nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir.” dedi.

-RİP akıntısı nasıl tespit edilir-

RİP akıntısının nasıl tespit edildiğine ilişkin bilgi veren Dr. Saliha Yeşilduman, “Denizin belli bir bölgesinde su rengi, diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa; sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa; düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa; kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa; o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir.” dedi.

-RİP akıntısına kapılmamak için yapılması gerekenler-

RİP akıntısına kapılmamak için neler yapılması gerektiği konusunda vatandaşları uyaran Yeşilduman, şunları söyledi:

“Dalgalı havalarda denize girmeyi tercih etmeyin. Denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajları tercih edin. Çocuklarınız denizdeyken bir an bile gözlerinizi onlardan ayırmayın. Kendiniz ve çocuklarınız için, denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği, can simidi gibi can kurtarma malzemeleri bulundurun. Tek başınıza denize girmeyin. Yanında kurtarma malzemeleri bulunan ve iyi yüzme bilen birisini gözcü olarak sahilde bırakın. Denize mutlaka deniz kıyafetiyle girin.”

-RİP akıntısına kapılanlar ne yapmalı?-

RİP akıntısına (çeken akıntı) kapılanların neler yapması gerektiği konusunda bilgiler veren Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha Yeşilduman, şu uyarılarda bulundu:

“Çeken akıntıya kapılmanız halinde öncelikle sakin olun. Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler. Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine bir süre izin verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun. Her zaman su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.”

Boğulmalarda yapılması gerekenler konusuna da değinen Dr. Yeşilduman, “Öncelikle boğulma nedeni ortadan kaldırılır. Bilinç kontrolü yapılır. Temel yaşam desteği sağlanır. Derhal tıbbi yardım istenir. 112 aranır ve yaşam bulguları izlenir.” dedi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.379 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 5

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler