HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Ağustos 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
29 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: 10:31

“İstanbul Sözleşmesi kadınların hukuki güvencesidir”

İstanbul Sözleşmesini hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemenin kadına yönelik şiddeti teşvik anlamı taşıdığını belirten CHP Ünye Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay, bu sözleşmenin kadınların hukuki güvencesi olduğunu s
“İstanbul Sözleşmesi kadınların hukuki güvencesidir”

İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çektirmeyi çalışanları kadın cinayetlerinin sorumlusu olarak nitelendiren CHP Ünye Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay, “Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayanlar, boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek için Meclis’te komisyonlar kuranlar, aileleri parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıranlar, nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, öldüreni değil, öleni suçlayanlar, katilleri  yargılamadan hak ettikleri en ağır cezaları vermeden toplum içine bırakanlar, katledilen kız kardeşlerimizin  cinayetlerinin sorumlusudur” dedi.

İstanbul Sözleşmesi hukuki güvencemizdir

Kadına yönelik erkek şiddetine ve kadın cinayetlerine karşı yasaların etkili şekilde kullanılmadığını söyleyen Atay, “ Haftalardır, aylardır, yıllardır  "Yasalar etkili uygulanmıyor.  Erkek şiddetine karşı acil önlem planı yapılmalı" diyoruz;  ancak tüm bu çağrılarımıza kulak tıkayan sizler;  bizim için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açıyorsunuz. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdir. İstanbul Sözleşmesini hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek, kadına yönelik şiddeti teşviktir. Biz kadınlar susmaya, itaat etmeye,  birbirimizi yalnız bırakmaya,  şiddetle yaşamaya ya da canımızdan olmaya hiç niyetimiz yok” şeklinde konuştu.

Yasta değil isyandayız

İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasına karşı ve kadın cinayetlerine karşı isyanda olduklarını vurgulayan Atay sözlerine şöyle devam etti; “Bilin istiyoruz: Biz yasta değil, isyandayız! Evimizdeki, iş yerimizdeki,  memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile yaşamak için savaşacağız. Örgütlenerek, birbirimize kenetlenerek, yaşamı elinden alınmış katledilmiş kız kardeşlerimizin gülüşünü yüzümüze yerleştirerek mücadele edeceğiz. Kadınların kanı ile yazılmış ve kazanılmış, Hiçbir hakkımızdan bizi mahrum bırakamayacaksınız. Cumhuriyetle kazandığımız haklarımızı kısıtlayan zihniyete, birlikte karşı koyacağız.

Cumhuriyet bir kadın devrimidir

İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açmak  Cumhuriyet değerlerini tartışmaya açmaktır. Hangi görüşten, düşünceden, etnik kimlikten,  kültürden olursa olsun toplumun her kesiminden kadınların yaşaması, söz sahibi olması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Hayatımız sizin oyuncağınız değil

Kadınların hayatını kendi siyasi çıkarlarınız için malzeme yapamazsınız.  Hayatımız sizin oyuncağınız değil. Hepinizden hesap soracağız. Kadınların,  'ölmek istemiyorum', 'ölmeden koruyun beni', 'beni öldürdükten sonra mı katili tutuklayacaksınız' çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız! Yan yana gelerek, Dayanışarak,  Yılmayarak,  Mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar  meydanlarda olmaya devam edeceğiz. Yaşasın kadınlar, yaşasın mücadelemiz.”

Ünye KENT Haber

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 99 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler