HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
4 Ağustos 2020 Salı Saat: 19:14

Mevsimlik işçiler sezondan umutlu!

Ünye’de Doğu ve Güneydoğu illerinden fındık toplamak için gelen mevsimlik tarım işçileri, Kaymakamlıkça hazırlanan konaklama alanlarına yerleşmeye başladı.
Mevsimlik işçiler sezondan umutlu!

Fındığın dalda bol görünmesinin kendileri için umut oluşturduğunu belirten mevsimlik işçiler, sezonun herkes için bol ve bereketli geçmesi dileğinde bulunuyorlar.

Karadeniz Bölgesi'nin yeşil altını olarak ifade edilen fındık hasadı için Ünye'ye gelen mevsimlik tarım işçileri toplama tarihini bekliyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelen işçiler, Kaymakamlık tarafından Mevsimlik Tarım İşçi Projesi (METİP) kapsamında Sahilköy Mahallesi'nde oluşturulan alana yerleşmeye başladı.

Urfa’dan geldiğini ve Ünye’de 15-16 yıldır mevsimlik tarım işçisi olarak fındık toplamaya geldiğini ifade eden Hüseyin Hanelçi, “Urfa’dan çocuklarım, eşim ve ben yaklaşık 10 kişi Ünye’ye fındık toplamaya geldik. Bu yıl virüsten dolayı 65 yaş sınırına takıldığım için başka yerlere çalışmaya gidemedim. Bu yıl sadece buraya fındık toplamaya geldik. 20 gündür buradayız. Bahçe sahipleri yavaş yavaş gelmeye, bizlerle görüşmeye başladı. Bu yıl fındık iyi görülüyor, boş kalmaz çalışırız. Böylelikle bu seneden umutluyuz. İnşallah herkes için bol kazançlı ve bereketli bir yıl olsun” dedi.

Tuvalet, lavabo sorunumuz giderilsin

Yetkililerden METİP alanına sadece lavabo, tuvalet istediklerini ifade eden Hüseyin Hanelçi, “Bu alanda lavabo, tuvalet sıkıntımız var. Çoğu kişi bahçelere gitmeye çalışıyor. Ama gitmek isteyenlere izin vermiyoruz. Burası için tek istediğimiz lavabo, tuvalet sıkıntısı giderilirsin” dedi.

Şehir içine çıkmıyoruz

Koronavirüsten etkilenmemek için şehir içine çok gitmediklerini ifade eden Hanelçi, “Tarım işçisi olarak mesafeyi koruyoruz. Şehir içine fazla gitmiyoruz. Bahçelerde temiz havada çalışıyoruz. Böyle dikkat ederek virüsten etkilenmeden memleketimize geri döneceğiz inşallah” diye konuştu.

Ünye’den sonra Karaman’a elma toplamaya gideceğiz

Fındık toplamak için Gaziantep’ten geldiğini ifade eden Yalçın Bozyel, “10 yıldan fazla zamandır Ünye’ye fındık toplamaya geliyoruz. Şuanda bahçe sahipleri iş görüşmesi için tek tük gelmeye başladılar. Salgın çalışmamıza yansıyor, biraz sıkıntılı gidiyor ama imkanlar ölçüsünde çalışıyoruz. Biz gezgin tarım işçiyiz, hayatımızı bu yolla idame ettiriyoruz. Ünye’den sonra Karaman’a elma hasadına gideceğiz” dedi.

1 ay çalışmak istiyoruz

Urfa’dan geldiğini ifade eden Orhan Kürkçü, “Ünye’de 2-3 yıldır fındık toplamaya geliyoruz. Bu yılda bayrama 20 gün kala geldik. Önceki yıllarda fındıklarını topladığımız bahçe sahipleri yavaş yavaş görüşme yapmak için gelmeye başladılar. Burada nasip olursa iyi bir sezon geçirip 1 ay çalışmak istiyoruz” dedi.

Bu yıl için 100 TL yevmiye bekliyoruz

Ünye’ye mevsimlik işçi olarak gelen Yusuf Avcı, “Buraya 2-3 yıldır geliyorum. Uzak yerden geliyoruz. Uzaktan geldiğimiz, masrafımız çok olduğu için yevmiyelerimizin de ona göre biraz daha yüksek olmasını istiyoruz. Borcumuz var, ihtiyacımız var. Geçen yıl 90 liraya çalışmıştık. Bu yılda sanırım 100 lira civarı olur. Ama yine de yetmiyor” dedi.

 Ünye KENT Haber


Bu haber toplam 341 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Mevsimlik, işçiler, sezondan, umutlu!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler