HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
11 Eylül 2020 Cuma Saat: 10:35

Suyabatmaz Çamlık’ta alınan kararı açıkladı

Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile Çamlıktarihinin en sağlam hukuki koruması oluştuğunu belirten Büyükşehir Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz; “Çamlık halkındır, halkın kullanımına açıktır ve hep böyle kalacaktır” dedi
Suyabatmaz Çamlık’ta alınan kararı açıkladı

 

Eski imar planına bakıldığında mesire alanından çok ticari bir alan görüldüğünü ifade eden Asım Suyabatmaz; Çamlığı parsel parsel bölen ve yapılaşmaya izin veren korumasız ve son derece uygunsuz planı ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Yaptıkları imar değişikliği ile Çamlık’ta sit korumasını engelleyen yolu iptal ettiklerini, burayı baştan sona ağaçlık alana dönüştürdüklerini belirten Suyabatmaz; “Kıyıda halka kapalı bölümü de açtık, yürüyüş yolu yaptık” şeklinde konuştu.

Eski motel alanının da ağaçlık alan haline getirdiklerini söyleyen Suyabatmaz; “Eski restoranın olduğu yerde tek katlı, Çamlığın doğa ve dokusuna uygun kır kahvesi yapacağız. Bunun dışında yapılaşma olmayacak” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında yapılan imar değişikliğinin ardından Ünye Çamlık’ta basın toplantısı düzenleyen Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, yapılan imar değişikliği ile Çamlık tarihinin en sağlam hukuki koruması oluştuğuna işaret etti.

Büyükşehir Belediyesi olarak Çamlığ çok önemsediklerini ve buranın hak ettiği değere kavuşması için yapılması gereken çalışmaları başlattıklarını belirten Asım Suyabatmaz basın toplantısında şöyle konuştu;

Ünyelilerle alınan kararlar kapsamında çalışmalara başladık

“Ünyelilerle birlikte aldığımız ortak kararlar kapsamında Çamlıkta çalışmalara başladık. İşin başında eski motel ve lokanta alanındaki temel kalıntılarını kaldırdık. Etrafa saçılmış beton ve moloz parçalarını toparladık. Çamlık içerisindeki 167 kamyon dolusu moloz ve beton parçalarını Çamlık dışına çıkararak bertaraf edilmesini sağladık. Yerine 80 kamyon özel bahçe toprağı getirilerek alana serildi ve böylelikle çam köklerinin nefes ve besin alması sağlandı. Bunun üzerine Çamlık araç girişine kapatılarak görüntü ve ses kirliliği engellendi. Çocuklarımız için güvenli ve sağlıklı bir alan oluşturduk. Ünye Cumhuriyet Meydanından sökülen tarihi küp granit taşlar gömüldüğü yerden çıkarılarak Ünye Çamlık’ta kullanıldı. Buradaki 15 betonarme oturma gurubu kaldırılarak yerine ahşap piknik masaları yerleştirildi.

Sahili boydan boya yürüyüş yolu yaptık

Ayrıca eski motelin bulunduğu alanın içinde kalan ve halkın kullanımına kapalı olan sahil kenarınıhalka açtık, doğaya uygun yürüyüş yolu yaptık. Artık Dikilitaştan yürüyüşe başlayanlar sahil kenarından hiç kopmadan Aynikolaya kadar yürüyebiliyor.

Gençleştirme ve rehabilitasyon merkezi kuruyoruz

Çamlığın doğu girişinde bulunan Büyükşehir Belediyemizin Parklar ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığına bağlı depo alanını Ünye Çamlık Gençleştirme ve Rehabilitasyon Merkezine dönüştürüyoruz. Yani Çamlık’ta yıkılan ve yaşlanan ağaçların yerine burada yetişen ağaçlar dikilecek. Dolayısıyla Çamlık nasıl ki bize büyüklerimizden miras kaldıysa bizde çocuklarımıza ve torunlarımıza öyle bırakacağız.

Şimdi sıra kır kahvesini yapmaya geldi

Şimdi sıra yine Ünye’de ortak akıl ile karar verdiğimiz kır kahvesini yapmaya geldi. Büyükşehir Belediyemizin, kendi turizm şirketi marifetiyle yapacağı kır kahvesi burada sadece sosyal tesis hizmeti vermeyecek. Aynı zamanda Çamlığın güvenlik noktası olacak. Aynı zamanda Çamlıkta bir gözlem evi görevi yapacak. Soğuk ve yağışlı havalarda Çamlıkta vakit geçirilebileceğimiz sıcak bir mekan olacak.

Endişeler kalıcı olarak ortadan kalktı

Alanda yaptığımız uygulamalar ve fiziki koruma önlemleri ne kadar önemliyse bunun birde hukuki koruma boyutu vardı. Yani imar durumundan doğan sıkıntılar vardı. Altınordu’da Belde Evler alanının halka açılması, sahil ilçelerimizde yapılan kaçak yapıların kaldırılması, Ünye vahşi çöp depolama alanının kapatılması ve rehabilite edilmesi örneklerinde olduğu gibi Çamlık’ta da koruma planları yapıldı. Bu kapsamda Çamlığı parsel parsel bölen ve yapılaşmaya izin veren korumasız ve son derece uygunsuz olan koruma planını değiştirdik. Böylelikle tüm Çamlıkseverlerin yıllardır süregelen Çamlık hakkındaki endişelerini kalıcı olarak ortadan kaldırdık.

Çamlığı yapılaşmaya kapattık

Büyükşehir Belediyesi eylül ayı meclis toplantısında istediğimiz yeni imar planımız onaylandı. Eski imar planına baktığımda ben bir mesire alanından çok bir ticari alan görüyordum. Yeni imar planı ile, eski motelin bulunduğu alanın bahçesinde kalan ve halkın kullanımına kapalı olansahil kenarını yürüyüş yolu yaparak halkın kullanımına kazandırdık, diğer bölümünü ise ağaçlandırılacak alan olarak belirledik.Çamlığı yapılaşmayı kapattık. Kır kahvesini yapmayı planladığımız alan, eskiden 3 katlı yapıya müsaitti. Bunu 1 kata düşürdük, ahşap malzemeden kır kahvesi yapmayı kararlaştırdık.

Bütünsel sit koruması sağladık

Eski imar planında Çamlığın doğu tarafındaki tarihi mezarlıkla Çamlığı birbirinden ayıran ve buradaki sit koruma alanının bölen bir yol vardı. Yeni imar planında bu yolu kaldırdık, bütünsel bir sit koruması sağladık. Ticari turizm alanı olarak belirlenen imar durumunu değiştirdik, tüm alanı ağaçlandırılacak alan olarak belirledik, halka açtık.

Çamlık, tarihinin en korunaklı hukuki yapısına kavuştu

Artık Ünye Çamlığı, tarihinin en sağlam hukuki korumasına sahip oldu. Ünye Çamlığı halkındır, halka açıktır, halkın olmaya devam edecektir. Ünye’mize, Ordu’muza tüm Çamlıkseverlere hayırlı olmasını diliyorum.”

 ÜNYE KENT HABER

Bu haber toplam 801 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler