HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Eylül 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
14 Eylül 2020 Pazartesi Saat: 16:05

Batırılıp-çıkarılan gemi anıt müze olacak!

1921 yılında Ordu sahilinde Yunan gemilerinden kurtulmak için batırılan ve ardından tekrar yüzdürülen Rüsumat No:4 Gemisi’nin destanı gelecek kuşaklara aktarılacak.
Batırılıp-çıkarılan gemi anıt müze olacak!

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1920 yılında Sovyet Rus lideri Lenin’e yazdığı mektupların ardından Karadeniz’in iki kıyısı büyük bir silah yardımlaşmasına sahne olmuştu. Mondros Mütarekesi’yle deniz gücümüz yok edildiği için, Atatürk Kurtuluş Savaşı’nın en önemli sorununun Batı Cephesi’nin deniz cephesinden beslenmesi olduğunu biliyordu. Ankara’da Umûr-ı Bahriye Müdürlüğü’nün kurulmasıyla 32 liman reisliği ve 9 gözetleme istasyonu oluşturulurken sadece 27 tekne ile Sovyet Rusya’dan silah ve cephaneler Karadeniz Ereğlisi, İnebolu, Trabzon ve Samsun limanlarına getirildi. 27 tekneden biri olan Rusumat 4, 9’uncu seferini yaparken 2 adet 88 milimetrelik top ve 354 sandık cephane ile Yunan savaş gemilerine yakalanmıştı. 19 Ağustos 1921 tarihinde Ordu kıyısına kadar gelerek karaya oturtulan Rüsumat 4’teki silahlar halkın yardımıyla Anadolu cephelerine ulaştırıldı. Yüzbaşı Galatalı İsmail Mahmud (Gökbora) ve Orduluların çabalarıyla tekrar yüzdürülen Rusumat 4, yakıt yerine fındık yağı kullanarak önce Trabzon’a ardından Batum’a gitti. Gazi ünvanı verilen Anadolu donanmasının küçük gemisi bir sefer daha yaparak Kurtuluş Savaşı’nın sembol gemilerinden biri oldu.

Güler: “Altınordu sahilinde anıt park olacak”

Türk deniz tarihinde Alemdar ve Gazal römorkörleri, Nusret mayın gemisi, Bandırma vapuru ve Yavuz zırhlısı kadar önemli yeri olan Rüsumat 4 buharlı gemisi Türkiye’nin yeni gemi müzelerinden biri olarak yeniden yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un geçen yıl yaptığı açıklamaların ardından projenin hayata geçirilmesi için İngiltere’den Rüsumat No: 4’ün planlarının istendiğini ve birebir ölçülerinde yenisinin yapılacağı öğrenildi. Rüsumat 4’ün batırılıp yeniden yüzdürülüşünün 100’üncü yılı olan 19 Ağustos 1921 tarihine yetiştirilmesi planlanan Rüsumat Müze ve Anıt-Parkı Projesi’nin detayları belli oldu. Milliyet’e konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Proje Altınordu ilçemizin Ayışığı Meydanı’nda hayata geçirilecek. Rüsumat No: 4 Gemisi’nin maketinin yer alacağı projede amfi ve müze alanı ile peyzaj düzenlemeleri bulunuyor. Ordu kentinin ve tüm isimsiz kahramanların fedakârlıkları onurlandırılarak dayanışmanın, cesaretin, inancın ve direnmenin evrensel gücüne vurgu yapılacak. Destansı öyküsünün gelecek kuşaklara aktarılması için projeye önem veriyoruz çünkü Rüsumat No:4 hafızalardan silinmeyecek bir olay ile tarihe geçti. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu tarihi geçmişimizi gelecekle buluşturacağız. Tarih kokan gemimizin anılarını Ordu’da yaşatacağız. Bu büyük destanı, Rüsumat Müzesi ve Anıt-Park projesiyle geleceğe taşıyacağız” dedi.

İstiklal Savaşı’nın kahraman gemisi

1891 yılında İngiltere’de balıkçı gemisi olarak yapılan Rusumat 4, 1913 yılında Gümrük İdaresi tarafından satın alınarak İstanbul’a getirilmişti. 85 ton ağırlığında, 32 metre boyundaki tekneye vergi anlamına gelen Rüsum adı verildi. Buharlı çelik tekne Ağustos 1914’te Osmanlı Bahriyesi’ne devredilirken mayın ve karakol gemisi olarak kullanıldı. Birinci Dünya Savaşı boyunca Marmara Denizi’nde kullanılan buharlı gemi yolcu, asker ve cephane taşıdı. Mondros Mütarekesi sonrasında tesadüfen Karadeniz’de kaldığı için İstiklal Savaşı’nda kurulan Nakliyat-ı Bahriye Komutanlığı’nın emrine verildi. 6 deniz mili sürat yapmasına rağmen Anadolu Bahriyesinde Gazal ve Dana tekneleriyle Sovyet Rusya’dan ilk cephane nakliyatını yapan Rüsûmât 4, Ordu’da tekrar yüzdürüldükten sonra tekrar savaşa katıldığı için Gazi ünvanını hak etti. 10 seferde bin 70 tüfek, 7459 sandık fişek, 993 kasatura, 8 top ve 2244 sandık top mermisi taşıyan Gazi Rüsûmât 4, Eylül 1921’de Yunan torpidobotları tarafından Giresun Eynesil açıklarında batırıldı.

Bu haber toplam 450 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler