HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Ekim 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
23 Eylül 2020 Çarşamba Saat: 17:13

Borsalardan siyanürle altın aramaya tepki

Ordu ve Fatsa Ticaret Borsası Başkanları, siyanür kullanılan maden sahalarına karşı ortak tepkilerini dile getirdi.
Borsalardan siyanürle altın aramaya tepki

Borsalar; “Siyanürle altın çıkarmak tam anlamıyla bir doğa katliamı ortaya çıkarmış ve verimli tarım arazileri bu tahribattan etkilenmiştir” açıklamasında bulundu.

Ordu’daki sivil toplum kuruluşları, siyanürün kullanıldığı maden sahalarına tepki göstermeye devam ediyor. Konuyla ilgili olarak Ordu ve Fatsa Ticaret Borsası Başkanları da görüşlerini açıkladı. Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, siyanürle altın çıkarmanın doğa katliamını ortaya çıkardığını belirterek, verimli tarım arazilerinin bu tahribattan etkilendiğini söyledi. Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi ise, doğayı ve insan sağlığını etkileyen tüm maden sahalarına karşı olduklarını ifade etti.

“Vatan toprağına sahip çıkmamak düşünülemez”

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, yetkililerin doğa katliamına ve Orduluların sesine kayıtsız kalmayacağına inandıklarını kaydeden Kahraman, “Altın, çağlardan beri bir zenginlik alameti olarak görülmüştür. En güvenli yatırım enstrümanı olarak anılmıştır ancak bu durum ‘altına giden her yol mubahtır’ anlamına da gelmez. Siyanürle altın çıkarmak tam anlamıyla bir doğa katliamı ortaya çıkarmış ve verimli tarım arazileri bu tahribattan direkt ve/veya dolaylı olarak etkilenmiştir. Her şey en somut hâliyle göz önündeyken bu duruma kayıtsız kalmak ve vatan toprağına bu yönüyle sahip çıkmamak düşünülemez. Yerin altında bir zenginlik varsa onu elde etmenin maliyeti yerin üstündeki zenginliği, değeri yok etmek olmamalıdır. Altın madenini çıkarmanın tek yöntemi siyanür müdür? Yetkililerin bu katliama ve bizlerden yükselen bu sese kayıtsız kalmayacağına inanıyorum. Kentimizin her karış toprağı bizim için çok anlamlı ve önemlidir” dedi.

“Maden çıkartmak için fındık yok sayılmamalı”

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi de, tarıma zarar veren her türlü siyanürün kullanıldığı maden faaliyetlerinin yapılmasına karşı olduklarını ifade ederek, “Ordu, fındığın başkenti olan bir ildir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda siyanürün hem insan sağlığına, hem de doğaya zararları olduğu ifade ediliyor. Biz yerin altındaki kaynakların yerin üstüne çıkartılmasına karşı değiliz ama yerin üstü, yerin altından daha değerlidir. Bu nedenle insan sağlığını etkileyen, doğayı katleden siyanürlerin madenlerde kullanılmaması gerekir. Bir maden için ülkemizin milli ürünü olan fındığın geleceğini karartmayalım. Bizim insanımızın tek geçim kaynağı fındıktır. Fındık siyanürle üreticilerin elinden alınırsa, bunun en çok zararını devletimiz yaşayacaktır. Bu konuda Orduluların sesinin duyulacağını, taleplerinin dikkate alınacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

ORDU OLAY

Bu haber toplam 334 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Borsalardan, siyanürle, altın, aramaya, tepki

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler