HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Ekim 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
24 Eylül 2020 Perşembe Saat: 15:57

Büyükşehir’den atık yağ denetimi

Ordu Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ve OSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, gıda üzerine çalışan iş yerlerinde atık yağ konusunda denetimlerde bulundu.
Büyükşehir’den atık yağ denetimi

Yapılan incelemelerle birlikte, çevre sağlığının korunması ve kanalizasyon sistemindeki tıkanmaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ordu’da atık yağların çevreye ve kanalizasyon hattı giderlerine zararlarının önlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar hız kazandı. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ve OSKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa yaptığı denetimlerde, işyerleri ve resmi kurumlara bağlı yemek üretim merkezlerinde incelemeler yapıldı. 19 Nisan 2005 tarih ve 25791 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği” gereği Altınordu ilçesinde bulunan lokantalar, sanayi mutfakları, otellerve yemekhaneler, hazır yemek üretimi yapan firmalar ile diğer yerler mercek altına alındı. Denetimlerde eksiklikler belirlenirken, alınması gereken önlemlerle ilgili uyarılarda bulunuldu.

Denetimler artacak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakılması için il genelindeki denetimlerin sürdüğünü söyledi. Başkan Güler, “Atık yağ denetimlerine her geçen gün hız kesmeden devam ediyoruz. Ekiplerimiz denetimlerini yaparak, esnafımızın çevre sağlığı için oldukça önem arz eden bu konuya hassasiyet göstermeleri için çaba sarf ediyor. Denetimlerde, iş yerlerinin kurallara uyup uymadıklarını kontrol ediyoruz. Ayrıca kızartmalık yağ üreten işletmelerin çevre lisanslı geri kazanım tesisleriyle veya valilikten izin almış toplayıcılarla yıllık sözleşme yapmalarını sağlıyoruz” diye konuştu.

Amaç: Temiz çevre

Atık yağların çevre ve kanalizasyonlara büyük zarar verdiğini vurgulayan Başkan Güler, “İşletmelerde atık yağların kanalizasyona gitmemesi için bitkisel, hayvansal ve madeni yağlar ile ilgili yağ tutucu filtre kullanılması gerekiyor. Filtre temizliğinin periyodik olarak yapılması konusunda da denetimler yapıyor, belli bir kapasite üzerindeki işletmelerin yemekhane, bulaşıkhane bölümlerine yağ tutucu takmaları sağlıyoruz. Böylece kanalizasyon sisteminde meydana gelecek tıkanmalar önleyip, aynı zamanda kanalizasyon ile atık yağların denize ve diğer alıcı ortamlara ulaşmasını engelleyerek çevre kirliliğinin önüne geçmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Bu haber toplam 234 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Büyükşehir’den, atık, yağ, denetimi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler