HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
28 Eylül 2020 Pazartesi Saat: 11:41

Fatsa’da çıplak ayakla kitaplı eylem!

Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırılmasına tepki gösteren bir kişi, ilçe meydanında çıplak ayaklı kitap okuma eylemi başlattı.
Fatsa’da çıplak ayakla kitaplı eylem!

Eylemin duyulmasının ardından birçok vatandaş meydana giderek, ayakkabılarını çıkartıp kitap okuyarak aldın madenine tepki gösteriyor.

Fatsa’da esnaflık yapan 50 yaşındaki doğasever Onur Güngör, geçtiğimiz hafta perşembe günü Cumhuriyet Meydanı’nda, ilçedeki siyanürle ayrıştırma yapılan altın madenine karşı eylem başlattı. Çıplak ayak ile kitap okuyan Güngör’ün eylemi, kısa sürede vatandaşların ilgisini çekti. Tek kişi ile başlayan eyleme vatandaşlar da destek vererek, doğanın katledişine karşı her gün yarım saat kadar kitap okuyarak sessiz eylem yapaya başladı. Sosyal medyada da hızla yayılan eyleme evlerden de destek veriliyor. Eylemin, doğaya verilen zararın sona ereceği güne kadar devam edeceği bildirildi.

“Sessiz çığlık”

Doğasever Onur Güngör, başlattığı eylemle ilgili Ordu Olay Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Korona virüs salgını nedeniyle sessiz eylem gerçekleştirerek doğa talanına dikkat çekmek istediklerini belirten Güngör, “Ülke olarak korona virüs salgını süreci yaşıyoruz. Bu şartlarda başka bir eylem yapamayacağımız için sessimizi duyurabileceğimiz bir eylem yapmak istedim. Bugünkü şartlara göre de böyle bir şey aklıma geldi. Çünkü maden adı altında her taraf talan ediliyor. Buna tepki göstermeye kalktığımızda da hemen devreye İl Hıfzıssıhha Meclisi giriyor ve elimizi ayağımızı bağlıyor. Bu yüzden sessiz bir çığlık şekline eylem yapmayı planladım. Her gün saat 17.15 ile 17.45 arasında yani yarım saat çıplak ayakla kitap okuma eylemi yapıyoruz” dedi.

“Vatandaşlar da destek vermeye başladı”

Eylemin iyi gittiğini ifade eden Güngör, “Ben bu eyleme 17 Eylül’de tek başıma başladım. İlk günlerde kimse inanmıyorlardı. Aslında insanlar korkuyorlardı, çekiniyorlardır. Bundan dolayı tepkisini gösteremiyordu. Böylece insanlara ses ve güç olmuş olduk. Son günlerde birçok doğasever eylemimize destek verdi. Bize meydanda çıplak ayaklı kitap okuyarak eşlik etti. Ben bunun daha da büyüyeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Her türlü zulmü protesto ediyoruz”

Güngör, “Neden çıplak ayak” sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Çıplaklık bir eylem şeklidir ama biz doğa temalı bir eylem yaptığımız için ayaklarımız çıplak kitap okumak istedik. Biz sadece altın madenlerine değil, betonlaşmayı da yani doğaya yapılan her türlü zulmü protesto ediyoruz.”

“Kararlıyız, devam edeceğiz”

Eylemin olumlu sonu alana kadar devam edeceğini de kaydeden Güngör, “Bizim eylemimiz bir farkındalık eylemi. Biz yeterli mesafe aldığımızı hissedene kadar bu eylemimiz devam edecek. Bu uzun soluklu sessiz bir direniş. Bu zaten toplumun yararına bir eylem olduğu için şu anda zaten bitirmeyi düşünmüyoruz. Arada  eylemimizi değersizleştirmeye çalışanlar oluyor ama biz kararlıyız, devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

 ORDU OLAY

Bu haber toplam 403 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fatsa’da, çıplak, ayakla, kitaplı, eylem!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler