HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
30 Eylül 2020 Çarşamba Saat: 17:15

Fındık, altına kurban edilmesin

Fındığın altın madenciliğine kurban edilmemesi gerektiğine işaret eden Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Genel Sekreteri Yılmaz Dere, “Topraktan altını bir kere çıkarırsın, oysa fındığı her yıl çıkartırsın” dedi.
Fındık, altına kurban edilmesin

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Kurucu Üyesi ve Genel Sekreteri Yılmaz Dere, ilçedeki siyanürle altın ayrıştırma faaliyetlerine tepki gösterdi. Maden sahalarının bölgenin ekolojik dengesini bozduğunu belirten Yılmaz Dere, Fatsa’nın cehenneme döneceğini açıkladı. Gelecek nesillerinin ilçede yaşayacak, üretecek bir ortam bulmayacağını kaydeden Dere, “Bizim ülkemizde maden sahalarındaki çalışma, dünyanın hiçbir yerinde yapılmıyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde ve maden işletmelerine sahip olan şirketlerin ülkelerinde bu tür maden arama ve işletmesi yasaklandığından böyle bir maden çıkarma işletme yapılmamaktadır. Neden bizim ülkemizde, neden bizim topraklarımızda bu tür maden işletmeciliği yapılmaktadır? Onların insanlarının doğası doğa, çevresi çevre, insanı insan da, bizim doğamız, çevremiz, insanımız patlıcan mı?” diye konuştu.

“Doğa tahrip ediliyor”

Doğanın yüzeysel ve derinlemesine tahrip edildiğini ileri süren Dere, “Maden sahası işletmesinin çalışmasından ötürü, ortaya çıkan atıkların çevreye bıraktığı ağır metaller, toprağı, suyu, canlıyı ve insanımızı yaşamsal tehlikenin içine çekmektedir. Bu ağır metallerin istenen boyutun ya da söylenen değerlerin çok çok üstünde olması, toprağı üretemez, suyu içilmez, insanı yaşatmaz duruma getireceği bilimsel verilerle ortaya çıkmıştır. Fatsa ilçemizde siyanür kullanılarak altın ayrıştıran maden işletmesinin sahası iki katına çıkarılmak istenmektedir. Mevcut sahanın iki katına çıkarılması demek ile diğer yeni altın ya da başka madenlerin ruhsat için ihale edilmesi sonunda 300 bin dönüme yakın yeni maden sahalarının açılması, ilimizin ne duruma düşeceğini, bölgemizin geleceğini tahmin etmek zor değil” şeklinde konuştu.

“Topraktan altını bir kere çıkarırsın”

“Şimdi biz elimizde olan en güçlü ve bizim için bölge halkının tek geçim kaynağı olan fındık varken durmamalı, susmamalıyız” diyen Dere, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tahribata bu doğa katliamına engel olmamız artık zaruridir. Fındık ürünü, ülkemizin dünyada en çok üretimini yaptığı önemli bir üründür. Ülke olarak baş ürünümüze sahip çıkmamız gerektiği ve korumamız gerektiği ortadadır. Şimdi şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; fındığımız altın madenciliğine kurban edilmemelidir. Topraktan altını bir kere çıkarırsın ve altını çıkaran alır gider. Sen  artık bölgede ne toprağını ekleyebilirsin, artık ne suyunu içebilirsiniz, artık ne de yaşayabilirsin. Oysa fındığı her yıl çıkartırsın, kenarındaki toprağı her yıl işlersin, doğasında bin yıllar yaşayasın, yaşatırsın."

Ortak mücadele çağrısı

Maden sahasına karşı ortak mücadele örneği sergilenmesi çağrısında da bulunan Dere, “Biz Fatsa doğa ve Fatsa çevre Derneği olarak mücadeleye kurumsal olarak değil kitlesel olarak herkesin katılımıyla birlikte yapmak istiyoruz. Bu konuda duyarlı tüm doğacılar çevreciler bizim mücadele ortağımızdır. Şimdi şöyle bir şey daha var sadece maden işletmelerine değil, tüm doğa katliamına, çevre katliamına ve sorunlarına karşıyız ve bizimle birlikte her duyarlı kişiyi karşı çıkmaya ve bölgemizi korumaya yaşatmaya güzelleştirmeye çabalıyoruz. Bu mücadelede siyaseten bir fark, ticaretten bir fark, bölgesel bir fark görmeden, düşünmeden hareket etmek istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, altına, kurban, edilmesin

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler