HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
29 Kasım 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
8 Ekim 2020 Perşembe Saat: 18:52

Ünye ve Çevre Köyleri Doğal Üretici Pazarı Derneği kuruldu

Ünye ve Çevre Köyleri Doğal Üretici Pazarı Derneği Ünye Kaymakamlığı Dernekler Bürosuna yapılan resmi müracaatın ardından resmen kuruldu.
Ünye ve Çevre Köyleri Doğal Üretici Pazarı Derneği kuruldu

Ünye Kent Konseyi ile Ünye Ziraat Odası iş birliği ile kuruluşunun temelleri atılan ancak Kovid-19 pandemisi ve bazı tüzük değişiklikleri dolayısıyla kuruluşu ertelenen Ünye ve Çevre Köyleri Doğal Üretici Pazarı Derneği Ünye Kaymakamlığı Dernekler Bürosuna yapılan resmi müracaatın ardından resmen kuruldu.

Pazar her gün açılacak..

Ünye Köylü Pazarının haftanın her günü açılması, bölgede yetişen sebze-meyve, yine bölge çiftçilerinin ürettiği kurutulmuş gıda ürünleri, bal, pekmez, reçel, hayvansal gıdaların vb. doğal tüm gıda ürünlerinin hilesiz ve sahtesiz günlük, taze olarak satışa sunulması, diğer taraftan bu pazara dışarıdan yabancı ürün girişine engel olunması için çalışmalar yapmak üzere kurulan Ünye ve Çevre Köyleri Doğal Üretici Pazarı Derneği’nin kurucu başkanlığını Ayşe Aldemir yapıyor.

Olumlu tepkiler alıyoruz

Ünye Kent Konseyi, Ünye Ziraat Odası ve Kent Konseyi Tarım ve Çevre Komisyonu olarak böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkaraman, “Kısa adı ÜNKÖYDER olan  Ünye ve Çevre Köyleri Doğal Üretici Pazarı Derneğimiz kuruldu. Ünye Ziraat Odası ve Ünye Kent Konseyi Tarım ve Çevre Komisyonu olarak çok ciddi bir çalışma neticesinde dernek kurulmasına karar verdik. Sayın Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza aynı zamanda STK’lara bu projemizi anlattık. Herkesten çok olumlu tepkiler aldık, almaya devam ediyoruz”dedi.

Hile ve sahtekarlığın önüne geçmek istiyoruz

Ünye’de Çarşamba günleri kurulan ve bölgemizdeki köylerden getirilen yerli ve doğal ürünlerin yer aldığı geleneksel bir köylü pazarımızın olduğunu ifade eden Osman Sarıkahraman; “Toplumsal hayatımızın derinliklerinden gelen geleneksel pazarımız maalesef orijinal durumunu korumakta zorlanıyor. Buraya dışarıdan da ürün sokuluyor. Sahte, hileli ürünler de sokuluyor. Bizim çok değerli ve nezih köylü pazarımız maalesef bu ürünlerle bozuluyor. Bunun önüne geçilmesi, köylü pazarımızın doğal ve yerli ürün yapısının korunması acil bir sorunumuz olmuştu. Bunun için Kent Konseyi ile birlikte bu çalışmayı başlattık. Köylü pazarımızın hile ve sahtekarlığa kapalı, güven duyulan bir pazar olma özelliğini korumak için yola çıktık. Bu konuda herkesten çok olumlu tepkiler aldık, almaya da devam ediyoruz” dedi.

Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce köylerinde yetişen ürünler satılacak

Derneğin amaç ve hedefleri ile ilgili açıklama yapan Sarıkahraman şunları kaydetti, “Köylü pazarımızda Ünye’de, Akkuş’ta, Çaybaşı’nda İkizce’de köylülerimizin, çiftçilerimizin, yerli-doğal ürün yetiştiren üreticilerimizin kendi el emeği, alın teriyle ürettiği ürünlerin satılmasına dernek aracılığı ile öncülük edilmesini istiyoruz. Bölgemizin yerli ve doğal ürünlerinin kalıcılığını sağlamak, bu değerlerimizi geleceğe taşımak istiyorsak bunları üretenlerin de bu işten kalıcı ve sürekli kazanç temin etmesini sağlamak gerekiyor. Bunun için de haftanın bir günü değil de her günü açık bir köylü pazarı olsun istiyoruz. Bunu yaparsak bölgemizde tarım-ziraat sektörü bir iş ve bir kazanç kapısı haline gelecektir.

Dışardan getirilen ürünlere izin verilmeyecek

Ayrıca bu derneğin çok önemli bir amacı da köylü pazarına yerli olmayan, dışardan, hallerden ya da başka kanallardan yabancı ürün girmesini önlemek olacaktır. Bizim köylümüzün ineğinin sütü, yoğurdu, tereyağı, çökeleği, ev yapımı peyniri burada tek elden aracısız satılacak, araya sahte-hileli ürün girmesi engellenecek. Ünye ve çevre köylerinden seralarda dahil olmak üzere elde edilen doğal sebzeleri bu pazarda satılmasını sağlayacağız. Burada sağlığa yararlı otlar,doğal yumurta, bal sattırmak istiyoruz. Kendi reçellerimizi, kurutulmuş sebze ve meyvelerimizi sattırmak için böyle bir organizasyon olsun istedik. Bu şekilde çok meşakkatli çok da heyecan duyacağımız ve aynı zamanda alışveriş yapacak kesimin de heyecan duyacağı bir yola çıktık.”

Başka şehirlere örnek olacak

Bu projenin Ünye ve çevresine örnek olacağını vurgulayan Sarıkahraman şu ifadeleri kullandı, “Ünye Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı bu çalışmayı takip ediyor ve destekliyor. Buradaki hedef ve amacımız Ünye Belediyesi önderliğinde bir “Marka Pazar” yaratmak.İstiyoruz ki bu pazarı herkes duysun, gelsin. Bu nedenle çevre yoluna bu pazarın reklamını koymak, sahil yolundan geçenlerin de pazara uğramasını sağlamak için çalışacağız.”

Sadece Ünye ve çevre ilçelerinin doğal ürünleri satılabilecek

Kurucu Başkan Ayşe Aldemir gazetemize yaptığı açıklamada, “Derneğimizin amacı Ünye ve çevre köylerindeki üreticilerimizin ürettikleri doğal ve organik ürünleri vatandaşları Ünyelilere sunmak istiyoruz. Aynı zamanda Fatsa, Terme ve Çarşamba ilçelerinden kimseyi buraya sokmamak istiyoruz. Yani tamamen Ünye ve çevre ilçeleri köylüsünün ürünlerini halka sunmasını istiyoruz.”dedi.

Başlangıçta haftada iki gün açılacak

Aldemir, “Şuanda ortalama olarak 150 köylü pazarcımız var. Derneğimizin ilk etaptaki hedeflerimiz, pazarın temiz olması için çöp bidonları yerleştirmek, ayda bir Pazar yerinin yıkanmasını, ilk etapta haftanın iki günü pazarın açılmasını istiyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımıza başlayacağız.”diye konuştu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 399 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, ve, Çevre, Köyleri, Doğal, Üretici, Pazarı, Derneği, kuruldu

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler