HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Nisan 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
9 Ekim 2020 Cuma Saat: 11:48

Fahri Yüksel adına gezici kütüphane

Aybastı’da geçen Nisan ayında kalp krizi sonucu hayatını kaybeden kitap kurdu olarak bilinen Fahri Yüksel anısına ailesi tarafından oluşturulan kütüphane hizmet vermeye başladı.
Fahri Yüksel adına gezici kütüphane

8 Ağustos 1981'de Aybastı'da doğan Fahri Yüksel, ilk orta ve liseyi Aybastı ve Fatsa'da tamamladıktan sonra, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi fizik bölümünden birincilikle mezun oldu. Askerlik görevini Şırnak'ta yedek subay olarak tamamladıktan sonra memleketi Aybastı'da ağabeyi Deniz Yüksel ile birlikte ticaret hayatına atıldı.2000'li yılların başında Aybastı'da kadrolu fizik öğretmeni olmamasından dolayı kendisinden rica edilen ücretli fizik öğretmenliği görevini seve seve kabul etti. Haftanin belirli günlerinde Anadolu, Fen Lisesi ve ÇPL'de fizik derslerine girerek bir-çok öğrencinin yetişmesine katkı sağladı.

“Türk askeri uyumaz” 

Kaliteli ve kendine has üslubuyla ideal bir öğretmen olarak öğrencilerinin hayatında iz bıraktı. Fahri Hoca, öğrencilerin sadece öğretmeni değil, aynı zamanda onların arkadaşı, ağabeyi, sırdaşı oldu. Öğretmenlikten kazandığı ücretin tamamını yine öğrencilerine harcadı ve hatta çoğuna üniversite yıllarında da burs vermeye devam etti. Ama onun önem verdiği ve asıl bahsedilmesini arzu edeceği şey öğrencilerine sürekli "soran, sorgulayan ve düşünen bireyler" olmalarını öğretmeye çalışmış olmasıdır. Tüm çabası bunun içindi. Benzer şekilde, Şırnak'ta zorlu şartlar altında subaylık yaptığı yıllarda tüm maaşını kitaplara ve emri altındaki erlere harcamış olmasıyla değil askerlerine sürekli telkin ettiği "Türk askeri uyumaz." sözüyle anılmak isterdi.

 38 yaşında hayattan koptu

Çocukluğundan beri ağırbaşlı, mütevazi, başarılı, espritüel ve hümanist bir insan olarak yaşayan Fahri Yüksel okumaya, okutmaya önem veren, etrafını aydınlatmaya çalışan, kimseyi incitmemeye özen gösteren güçlü bir kişilik idi. Okumanın ve öğrenmenin yaşı olmadığına inanan Fahri Hoca, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Felsefe bölümünü derece ile bitirmek üzere idi. Ancak 3 Nisan 2020'de ani bir kalp krizi onu sevenlerinden ayırdı. Henüz 38 yaşında idi. Geriye, aydınlattığı , dokunduğu birçok yaşam ve kitapları kaldı.

 Fahri Hoca'nın çalışma masasında en son okuduğu ve yarıda bırakmak zorunda kaldığı kitap, hayranı olduğu Fatih Sultan Mehmet üzerine Halil İnalcık tarafından kaleme alınmış olan "Fatih Sultan Mehmed Han" isimli eseridir.

Fahri Yüksel’in adını ve anısını yaşatmak üzere ailesi bir otobüsü düzenleyerek gezici kütüphane haline getirdi. Gezici kütüphane Aybastı’da hizmet vermeye başladı.

ORDU OLAY 

Bu haber toplam 152 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fahri, Yüksel, adına, gezici, kütüphane

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler