HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
12 Ekim 2020 Pazartesi Saat: 12:09

Kalkınma Ajansına Giresun desteği

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Ordu-Giresun Kalkınma Ajansı kurulması talebini desteklediğini söyledi.
Kalkınma Ajansına Giresun desteği

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (OTSO) Servet Şahin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile internet üzerinden yaptığı görüşmede Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) çalışmalarının etkisiz kaldığını belirterek Ordu ve Giresun’u kapsayacak bir kalkınma ajansı kurulmasını istemişti. 

Halen DOKA’nın faaliyet yürüttüğü Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Ordu’yu kapsayan alanın çok geniş bir alan olduğunu belirten Şahin, bu illerin doğu tarafında kalan iller ile batı tarafından kalan iller arasındaki sosyo-kültürel farklar sebebiyle de ajans çalışmalarının etkisiz kaldığını kaydetmişti. Şahin’in sadece Ordu-Giresun’u kapsayacak bir kalkınma ajansı kurulması önerisine Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu da destek verdi.

 

 Bütçenin de artırılması gerekir

 “Ordu-Giresun Kalkınma Ajansı olursa çok güzel olur.” diyen GTSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,  “DOKA kalabalık bir il nüfusuna sahip. Burada bir bölünme yapılırsa iyi olur. Hizmeti daha iyi yapar. Şu anda DOKA kapsamında 6 il var. Bu bir yoğunluk oluşturuyor. Eğer bir ayrım yapılırsa hizmet kalitesi artar. Bu arada gerçekten de DOKA içindeki 6 ilin doğu tarafındaki iller ile batı tarafındaki iller arasında da sosyolojik fark var. Ordu-Giresun’un hem halkı hem mahsulü birbirleriyle özdeşleşmiş. Diğer illerde ürün farklılığı var, ürün çeşitliliği var. Normalde DOKA iller arasındaki gelişmişlik farkını göz önünde tutarak buna göre plan proje geliştiriyor. Bunu elinden geldiği kadar yapıyor ancak bir bölüme olursa daha güzel olur. Ayrıca bütçesinin de artırılması gerekir.” dedi.

 

Bu ajans yüzde 1.000 kurulmalı 

Ordu-Giresun Kalkınma Ajansı kurulması düşüncesine yüzde bin katıldığını ifade eden Giresun Kert Konseyi Başkanı  Abdullah Mürşit Gürel ise, “Ben geçmişte İl Genel Meclisi başkanlığı yaptım. Bu görevim sebebiyle doğal olarak da DOKA’nın yönetim kurulunun üyesiydim. Bu konuyla ilgili olarak senelerce fikrimizi ilettik. Hatta Ordu’ya, Giresun’a yapılması gereken işlerin Samsun’daki ya da Trabzon’daki bölge müdürlüklerinde nasıl engellendiğini anlattık. Giresun ve Ordu bana göre sadece havaalanında ya da kalkınma ajansında değil her alanda iş birliği yapmalı. Limanda, demiryolunda, turizmde, eğitimde, fındıkta iş birliği yapmalı. Hatta ben 50 yaşımdan sonra iki üniversite bitirerek tezimi de bu iki ilin işbirliğinin kazandırabilecekleri üzerine hazırladım.” diye konuştu.

Ordu Olay

 

 

 

Bu haber toplam 148 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kalkınma, Ajansına, Giresun, desteği

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler