HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
19 Ekim 2020 Pazartesi Saat: 18:34

Çamlık yeni bir çehreye kavuşuyor

Ünye Çamlık’taki değişim ve dönüşümün kasım ayından itibaren hızlanacağınaişaret eden Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, “Çamlık yepyeni bir çehreye kavuşuyor.” dedi.
Çamlık yeni bir çehreye kavuşuyor

1 ay önce yapımına başlayan kır kahvesi inşaatının kabasının bitme noktasına geldiğini ifade eden Asım Suyabatmaz, buranın 2021 yılının başında hizmete alınacağını söyledi.

Kasım ayında Çamlık yürüyüş yoluna kestane ve manolya ağaçlarının dikilmeye ve mevcut ağaçların rehabilitasyon ve bakım çalışmalarına başlayacağını belirten Suyabatmaz, çimlendirme ve peyzaj çalışmalarının bahar mevsiminde tamamlanacağını ifade etti.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, gazetemize özel yaptığı açıklamada, Ünye ve Ünyeliler için önem arz eden Çamlık’ta yaptıkları çalışmaları değerlendirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Çamlık’ta çalışmalarına kır kahvesi ile başladığını belirten Suyabatmaz, “Ünye Çamlıkta kır kahvesi yapımına başladık. Ahşap ve doğaya uyumlu, Çamlığın nostaljisini yaşatan ve içinde barındıran bir bina yapıyoruz. Bu binanın yapımı önümüzdeki 1 aya kalmadan bitmiş olacak. 2021 yılının başlarında ise hizmete almayı planlıyoruz. Tamamen ahşap bu yapı içerisinde kış aylarında sıcak bir atmosfer yaşatabilmek için iki tane de şöminemiz olacak.” dedi.

-Kasım ayında fidan dikim çalışmalarına başlanacak-

Asım Suyabatmaz, kasım ayında Çamlık yürüyüş yoluna kestane ve manolya fidanlarının dikileceğini belirterek, “Kasım ayı fidan dikim ayının başlangıcı. Bu ayla birlikte Ünyeli Botanik Uzmanı Orhan Güven Bey amcamızla peyzaj çalışmamız başlayacak, planlamasını yapıyoruz. Çamlığın yürüyüş yolu etrafına sıra boyu kestane fidanları dikeceğiz. Bu kestane ağaçlarının etrafına, yeşil alanın içerisinde manolya fidanları olacak.” dedi.

-“2021 bahar aylarında çalışmalar tamamen bitmiş olacak” -

Çamlık’ta çeşitli çalışmalar yapılacağını ve bunların 2021 yılında tamamlanacağını söyleyen Suyabatmaz,“Kır kahvesinden Ünye tarafına olan alanda bir çocuk oyun alanımız olacak. Bu yine doğaya uygun materyallerden olacak. O alanın hemen yanında yeşil alan var. O alanı etkinlik çayırı olarak planlıyoruz. Orayı da piknik ve çeşitli aktiviteler yapılabilecek çim alan olarak planladık. Kır kahvesinin, kış aylarında hizmete açılmasının yanı sıra peyzaj çalışması biraz daha sürecek. Çünkü çimlendirme faaliyetleri bahar ayında olacağı için peyzaj düzenlemesi yapılmış görünümünü önümüzdeki bahar ayında görmeye başlayacağız. Böylelikle 2021 yılı bahar aylarında Çamlıktaki çalışmayı tamamen bitirmiş olmayı hedefliyoruz.” dedi.

-Depo alanı boşaltılıp, fidan yetiştirmek için kullanılacak-

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, Ünye Çamlık’ta yapılması planlanan diğer çalışmalara ilişkin şu bilgiyi verdi:

 “Ünye Çamlık’ta, Büyükşehir Parklar ve Yeşilalanlar Daire Başkanlığımızın depo alanı var. Bu depo alanını da Çamlığın rehabilitasyon ve bakım alanına dönüştürüyoruz. Şuanda o alanın boşaltım çalışmaları devam ediyor. Boşaltımla beraber orada üç kademede oluşturacağımız fidan yetiştirme sahamız olacak. Çamlık uzun süredir bakımsız halde olduğu için çok deforme olmuş durumda. Çamlıktaki ağaçların kökleri sağlıklı olanları özel toprakla beslemesini yapacağız ki bu toprağın bir kısmını getirmiş bulunuyoruz. Bu toprak işleminin devamı da gelecek. Hayvancılığı gelişmiş olan Reşadiye bölgesinden özel koyun gübresi getirtiyoruz ki toprak tam anlamıyla besinini alsın diye. Kurtarabildiğimiz ağaçları bu şekilde kurtaracağız. Kurtaramayacağımız ağaçların ise seyreltme yöntemiyle seyreltmesini yapacağız. Bunlarda kasım ayı ile birlikte işleme konulacak çalışmalar.”

-Çamlık neden değerli? -

Çamlık neden bu kadar değerli diye baktığımızda sadece çam ağaçlarından dolayı değil. Baktığımızda birçok yerde çam ormanı var ama bu kadar değerli değil. Çünkü Çamlık’ta Ünyelilerin ve dışardan gelip ziyaret edenlerin anıları yaşıyor. Bu yüzden çok değerli. Biz de bu kır kahvesini şu amaçla planladık, buraya gelen anısı olan kişiler arkadaşlarına, eşine dostuna, ailesine bu anılarını çayını, kahvesini yudumlarken anlatabileceği keyifli bir ortam oluşturduk. Bunu da tamamen doğal olarak bıraktık ki,nostaljik görüntüsünü korusun ve yaşatabilsin diye.

-Kır kahvesiyle güvenlik de sağlanacak-

Kır kahvesi sadece yeme içme değil, Çamlığın bir yandan da güvenliğini sağlayacak. Bu zamana kadar şikayet edilip dile getirilen ‘korkuluklar kırılmış, ışığı patlamış’ gibi sorunlar bundan böyle dile getirilmeyecek. Bizim Büyükşehir Belediyemizin çalışanları tarafından her gün kontrol altında tutulabilecek güvenli bir alan yarattık. Ünye’ye de bir de istihdam kapısı açmış bulunuyoruz.”

Ünye KENT Haber

 

 

Bu haber toplam 567 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Çamlık, yeni, bir, çehreye, kavuşuyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler