HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Aralık 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
22 Ekim 2020 Perşembe Saat: 18:50

Başkonsolos Gela Japaridze, Ünye’deki gürcülerle bir araya geldi

Çeşitli ziyaretler için Ordu’ya gelen Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Gela Japaridze, Ünye’de bulunan gürcülerle bir araya geldi.
Başkonsolos Gela Japaridze, Ünye’deki gürcülerle bir araya geldi

Gürcistan Trabzon Başkonsolosu GelaJaparidze, Türkiye’de yaşayan Gürcü vatandaşlara Gürcü vatandaşlığı verilmesi ve Türkiye’de Gürcü kanallarının yayın yapması sorunlarının en kısa zamanda çözüleceğini söyledi.

Ünye Acara Gürcü Dostluk Kültür Derneği ve Ordu Gürcü Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliği ile Ünye’de düzenlenen programa katılan Gürcistan Trabzon Başkonsolosu GelaJaparidze, Türkiye’de yaşayan Gürcü vatandaşlara Gürcü vatandaşlığı verilmesi ve Türkiye’de Gürcü kanallarının yayın yapması sorunlarının en kısa zamanda çözüleceğini söyledi.

Gürsoy görevini Ütü’ye devretti

Ünye Acara Gürcü Dostluk Kültür Derneği Kurucu Başkanı Mehmet Ali Gürsoy, 9 yıldır sürdürdüğü Dernek Başkanlığı görevini düzenledikleri yönetim kurulu toplantısı ile yine yönetimde bulunan Mehmet Ütü’ye devretti.

Ünye Acara Gürcü Dostluk Kültür Derneği konuyla ilgili olarak Gürcistan Trabzon Başkonsolosu GelaJaparidze’nin katılımı ile devir teslim töreni düzenledi. Program, Ünye, Fatsa ve Altınordu’ya yaşayan Gürcü vatandaşlarla Başkonsolosu bir araya getirdi.

Başkonsolos teşekkür plaketi verdi

Ünye Acara Sosyal Tesislerinde gerçekleşen programda, Gürcistan Trabzon Başkonsolosu GelaJaparidze Derneğin Kurucu Başkanlığını yapan ve 9 yıl aynı görevi sürdüren Mehmet Ali Gürsoy’a teşekkür plaketi takdim etti. Göreve yeni başlayan Mehmet Ütü’ye ise bu zamana kadar yönetimde gösterdiği gayretli çalışmalar ve bundan sonra yürüteceği çalışmalar için günün anısına plaket takdim etti.

Ordu Gürcü Kültür Tanıtım ve Dayanışma Derneği başkanı Ekrem Koşum ise Başkonsolos GelaJaparidze’ye günün anısına şilt takdim etti.

Başkonsolos Japaridze, Programa karılan Gürcülere Gürcistan dilbilgisi defteri hediye etti.

Programda konuşan Mehmet Ali Gürsoy, Kurucu Başkanlığını yaptığı ve 9 yıldır yürüttüğü dernek Başkanlığından ayrıldığını ve görevi yine yönetimde bulunan Mehmet Ütü’ye devrettiğini söyledi.

Kongreye kadar Mehmet Ütü Başkanlık yapacak

Gürsoy konuşmasında, “Yönetim Kurulu toplantımızla görevi Mehmet Ütü arkadaşımıza görevi devrettik. Bilindiği üzere pandemi sebebiyle kongre yapmamız yasak. Kongreye kadar Dernek Başkanlığımıza Mehmet Ütü arkadaşımız devam edecek. Ünye’yi Karadeniz gölgesinde, Türkiye’de ve Gürcistan’da temsil etmeye çalıştığımıza inanıyorum. Hatalarımız, kusurlarımız vardır. Bunu da bizim tecrübesizliğime verin.Bu akşam da Trabzon Başkonsolosumuz geldi. Güzel de bir tesadüf oldu. Hem devir teslim yapacağız. Hem de hep birlikte olacağız. Bu gece Ünye’den ve Fatsa’dan gelen ve bizi yalnız bırakmayan arkadaşlarımız teşekkür ediyorum.”dedi.

Dernekçilik kolay bir iş değil

Ünye Acara Gürcü Dostluk Kültür Derneği yeni başkanı Mehmet Ütü, “Dernekçilik yapmak gerçekten çok kolay bir şey değil. Başkanımız Mehmet Ali Gürsoy gerçekten çok büyük emek verdi. Buraya kadar getirdi. Tanıttı, tanıttık. Zaten beraberdik, inşallah bundan sonra da beraber olacağız.” dedi.

Gürcü kanallar yayına başlayacak

Gürcistan Trabzon Başkonsolosu GelaJaparidze ise yaptığı konuşmada Gürcü vatandaşların talepte bulunduğu iki önemli sorunun en kısa zamanda çözüleceğini vurgulayarak “Bu gece için emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Bizi mutlu ettiniz. Vatandaşlık işleri olsun, Gürcü kanalları sorunu olsun bu iki sorunu en yakın zamanda çözüleceğini ümit ediyorum. Pandemi döneminden sonra hem Acara Özerk Cumhuriyeti Başkanımız hem Dışişleri Bakanımız buraya ziyaret gerçekleştirecekler. Sizi daha yakından tanıyacaklar. Bu yönde adımlarımızı atmış oluyoruz.”diye konuştu.

Başbakan telekonferansla bağlandı

Programa telekonferans ile bağlanan Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı TornikeRijvadzekonuşmasında, “Mayıs ayında gelmeyi düşünüyordum. Ama maalesef pandemi sürecinden dolayı gelemedim. Sizinle birlikte olmak çok önemli. Sizleri burada da ağırlamak isterim. Pandemi bittikten sonra sizlere ziyaretimi de gerçekleştireceğim. Ünye Acara Gürcü Dostluk Kültür Derneği yeni başkanı Mehmet Ütü beye görevinde başarılar diliyorum ve inanıyorum ki aramızdaki bağların güçlenmesine çok büyük katkılar sağlayacak. Görevi devreden Mehmet Ali Gürsoy Başkana ise yaptığı işlerden dolayı çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Programa ayrıca, Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı VladimerKonstantinidi ve Gürcistan Ankara Büyükelçisi GiorgiJanjgava’da tele konferans ile bağlanarak yeni başkana görevinde başarılar dileyip eski başkan Gürsoy’a bugüne kadar yürüttüğü çalışmalardan dolayı teşekkür ettiler.

Ünye KENT Haber


Bu haber toplam 337 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler