HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
26 Ekim 2020 Pazartesi Saat: 19:11

Siyanür, fındık ve bal için risktir

Ordu Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Bayhan, Ordu’da siyanür kullanılarak yapılan madencilik faaliyetinin fındık tarımının yanı sıra bal üretimi içinde risk oluşturduğunu söyledi.
Siyanür, fındık ve bal için risktir

 

Siyanür kullanılarak yapılan madenciliği değerlendiren Ordu Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Bayhan,  “Ordu’nun Ünye Fatsa havzasında yaşayan vatandaşlar son 5 yıldır dünyada vahşi madencilik olarak adlandırılan bir çevre felaketleriyle karşı karşıya olduklarını belirtmektedirler. Bölgede siyanürlü altın madeni çıkartılmakta olup siyanürlü altın uğruna bölgenin tek geçim kaynağı olan fındık ürünü yok edilmeye çalışılıyor. Karadeniz Bölgesi’nde araziler çok meyilli ve engebeli olduklarından bu arazilere dikilmiş fındık bahçeleri bu bölgedeki toprak kaymalarını ve erozyonu önlemektedirler.” dedi.  

Bal da tehlikede

Yapılan madencilikle bir başka durumun daha söz konusu olduğunu aktaran Ordu Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Bayhan, “Ordu bal üretiminde birinci sırada yer alınmaktadır. Yeşilin simgesi olan kestane ormanları buralarda yok olmakta ve kestane balı da bölgede özelliğini yitirmektedir. Toprağın bu bölgelerde derisi soyulmuş bir yapı oluşturmuş görünüm hasıl etmiş olması arazinin doğal güzelliğini de yok etmektedir. Su kaynakları yok ediliyor. Hayvanlar derelerde ve tepelerde dolaşamaz hale geliyorlar.” şeklinde konuştu.  

Siyanür risk oluşturuyor

Ordu Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Bayhan, sözlerini şöyle tamamladı: ”Toprağın içine siyanür püskürtülüp altın aranmakta geriye kalan zehirli topraklar hem çevreye hem de insanlar ve hayvanlar için büyük risk oluşturmaktadır. Siyanürlü kurşun arsenik ve kodmiyum gibi zehirli metaller açığa çıkartmakta ve yaşam alanlarını tehlikeye sokmaktadırlar. Bu alanların Kurşunçalı Ormanları ve yüksek yaylalara kadar çıkabileceği söylenmektedir. Bu durum insanların ve hayvanların yaşam alanlarını tehlike altına almaktadır.”

Ordu Olay

Bu haber toplam 205 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Siyanür, fındık, ve, bal, için, risktir

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler