HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
28 Ekim 2020 Çarşamba Saat: 18:53

Cumhuriyet ilkelerini sonuna kadar yaşatacağız

Cumhuriyetin kuruluş ilkelerinden birçoğunun erozyona uğradığını belirten ADD Mustafa Kılıçarslan “Bizler, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerini sonuna kadar yaşatmak için mücadelemizi devam ettireceğiz.” dedi.
Cumhuriyet ilkelerini sonuna kadar yaşatacağız

Atatürkçü Düşünce Derneği Ünye Şube Başkanı Mustafa Kılıçarslan, Cumhuriyetin kuruluşunun 97. Yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Kılıçarslan açıklamasında, “Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıl dönümüdür. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde topyekün seferberlik halinde verilen bağımsızlık mücadelesi zaferle sonuçlanmış, güzel vatanımız düşman işgalinden temizlenmiştir. Lozan anlaşması ile yeni Türk Devleti dünya devletleri arasındaki onurlu yerini almıştır.”dedi.

Cumhuriyet çağdaş uygarlık yolunu açtı

Cumhuriyet’in kuruluş aşamaları ile ilgili bilgiler veren Kılıçarslan, “Mustafa Kemal Atatürk arkadaşları ile birlikte yapılan uzun görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda Türk Milletine yakışan yönetim biçiminin "Cumhuriyet" olduğu kararına varırlar. 28 Ekim 1923 akşamı Çankaya köşkünde hükümet üyeleri ile yapılan toplantıda karar açıklanır ve "Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz" der. 29 Ekim 1923 sabahı Halk fırkası tarafından meclise verilen bir önerge ile Yeni Türk Devletinin yönetim şeklinin "Cumhuriyet" olması teklif edilir. Grup adına kürsüye çıkan Atatürk, yönetim şeklinin Cumhuriyet olması gerektiğini belirten bir konuşma yapar. Teklif oy birliği ile ve alkışlarla kabul edilir. Cumhuriyet tüm yurtta büyük bir sevinç ve top atışları ile kutlanır. Cumhuriyetle birlikte Türk toplumuna çağdaşlık ve uygarlığın yolu açılmıştır. Cumhuriyetin temel ilkeleri belirlenmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Laik, Demokratik, Sosyal bir hukuk devleti olması sağlanmıştır.”diye konuştu.

Cumhuriyet ilkelerini sonuna kadar yaşatmak için mücadele edeceğiz

Cumhuriyet kuruluş ilkelerinin birçoğunun erozyona uğradığını ifade eden Kılıçarslan şunları kaydetti, “Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, Cumhuriyetimiz kuruluşundan bu güne kuruluş ilkelerinden birçoğu erozyona uğratılmış olduğunu üzülerek belirmek zorundayız. Bizler, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerini sonuna kadar yaşatmak. Milletimizin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması konusunda ki mücadelemizi devam ettireceğiz. Yaşasın tam bağımsız Türkiye. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.”

 Ünye KENT haber

Bu haber toplam 617 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Cumhuriyet, ilkelerini, sonuna, kadar, yaşatacağız

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler