HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
7 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 19:18

Türkiye, Kentsel Dönüşümü ‘Şen’le konuştu…

OBB Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, İzmir’de meydana gelen depremin ardından birçok ulusal televizyon ve ajanslarda deprem gerçeğinde kentsel dönüşümün önemine ve binaların durumuna dikkat çekti.
Türkiye, Kentsel Dönüşümü ‘Şen’le konuştu…

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, İzmir’de meydana gelen depremin ardından birçok ulusal televizyon ve ajanslarda deprem gerçeğinde kentsel dönüşümün önemine ve binaların durumuna dikkat çekti. 

114 kişinin yaşamını yitirdiği, 1035 kişinin ise yaralandığı İzmir depreminin ardından, Ünyeli hemşerimiz Ordu Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen deprem bölgesine intikal etti.

2 gün 2 gece deprem bölgesinde kalarak incelemelerde bulunan Nihat Şen, birçok ulusal televizyon, radyo programları ve ajanslarda depremlerde binaların önemini ve kentsel dönüşümün depremin etkisini azaltmaktaki rolüne dikkat çekti.

Türkiye’de 6,5 -7 milyon binanın acilen yenilenmesi gerektiğine dikkat çeken Şen, “Biz 21 yıl önce 99 Marmara depremini yaşamışız. Değişik tarihlerde her yıl depremler olmuş. Biz halen depremde ne yapacağımızı öğrenememişiz veya çok çabuk unutmuşuz. Deprem kuşağında olduğumuza göre 2012 yılından bu yana hep söylüyoruz. Türkiye’de 6,5-7 milyon binanın acilen yenilenmesi gerekiyor. Mevcut yapı stokumuz olası bir doğal afetlere ve depreme maalesef dayanıklı olmadığı için bu binaları yenilememiz lazım. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği içinde bu binaların yenilenmesi gerekiyor.” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Uzmanı Nihat Şen, İzmir depreminin ardından kentsel dönüşümün önemine ilişkin konuyu tüm basın kuruluşlarına anlatarak Türkiye’nin bina gerçeğini konuştuğu kişi oldu.

-Nihat Şen kimdir?  -

Nihat Şen,1962’yılında Ünye’de doğdu. Ünye Cumhuriyet İlkokulu, Ünye Ortaokulu ve Ünye Lisesi’nden mezun oldu.

Üniversite tahsili için İstanbul’a gitti.1986 yılında İstanbul Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden başarı derecesiyle mezun oldu.

Duyarlı kişiliği ile bütünleştirdiği şehir plancılığı ve uygulama projelerinde akademik çalışmalara örnek teşkil edecek program, araştırma ve projelerde iz bırakan eserler meydana getirdi.

Cemiyetçi ruhu, kültürel birikimi ve ekip çalışmasına olan inancıyla mesleğinde atılımlar yaptı.

Kendisi gibi Ünyeli olan Mimar Dilek Şen ile 1989 yılında evlendi ve Aybüke ve Yasemin Nida adlı iki kız çocuğu babası.

Şen; İstanbul Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği, Kadınlarımız Fikir ve Kültür Derneği, İktisadi Araştırmalar Vakfı, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, Ünyeli Sanayici İşadamları ve Yöneticiler Derneği, Kalamış Yelken Spor Kulübü üyesi olup, birçok sivil toplum örgütünde görevlerde bulunmuş ve sosyal içerikli projelerde yer aldı.

İstanbul Ünyeliler Derneği Kurucu Başkanlığı yapmış olan Nihat Şen, DEİK Afrika Bölgesi Mauritius İş Konsey Başkanlığını yapmış, ayrıca Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği İstanbul Kurucu Başkanlığını yıllarca yürütmüş, halen Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Danışma Kurulu üyesidir.

2009 Yılı yerel seçimlerinde memleketi Ünye’de MHP’nin Belediye Başkan adayı oldu, seçimden ikinci çıktı.

2014 yılında yine memleketi Ünye’de AK Parti’den Belediye Başkan aday adayı oldu.

2014 yılında Hendek Belediye Başkan Yardımcılığı görevine geldi, burada kentsel dönüşüm ve mevzuatı çalışmalarında bulunmuştur.

2017 Yılında Ankara Kahramankazan Belediye Başkan Yardımcılığına getirildi.

2019 yılında Ünye’de AK Parti’den Belediye Başkan aday adayı oldu.

Nihat Şen, 2020 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde Kentsel Dönüşüm Uzmanı olarak görevlendirildi. Halen bu görevine ve ayrıca  kentsel dönüşüm ile ilgili danışmanlık ve sosyal projelerde çalışmaya devam etmekte, Kamu Bilirkişiliği yapmaktadır.

İngilizce bilen Şen, birçok alanda sertifika sahibidir.

Ünye KENT Haber 

Bu haber toplam 366 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler