HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Ocak 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
23 Kasım 2020 Pazartesi Saat: 18:40

Hizmet etmek borç ödemekten daha önemli!

Belediye Başkanı olarak hizmet etmenin borç ödemekten daha önemi olduğuna işaret eden Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar, önemi olanın sürdürülebilir bir mali tabloyu hayata geçirmek olduğunu belirtti.
Hizmet etmek borç ödemekten daha önemli!

Görevi devraldığında 160 milyon TL borç olduğunu gördüklerini belirten Başkan Kibar, “Bu rakamı paylaşıncaBelediye’nin çok borcu var, kimse bizden hizmet beklemesin” gibi bir algı olmuştu. Ama Belediye’ye gelen muhtarlara ya da vatandaşlara gereken hizmetler verilmiştir” dedi.

Belediye yönetiminde ekonominin sacayaklarını sağlam oluşturmanın meyvelerini 19 aylık süreçte çok net şekilde gördüklerini belirten Kibar; “ En ufak sorun yaşamadan bu noktalara geldik.” şeklinde konuştu. 

Musa Özgür Kıroğlu’nun moderatörlüğünde, Gazeteci Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’ın sunumuyla Oney Flash FM’de “Haftanın Yorumu” programına konuk olan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar, Belediye Başkanlığı görevine geldiğinde karşılaştığı borcu görünce ne düşündüğü ve belediyeler için hizmet mi önemlidir, borç ödememi sorularına verdiği cevaplarla dikkat çekti.

Borca rağmen hizmeti aksatmadık

İbrahim Ethem Kibar konuyla ilgili olarak şöyle konuştu; “Göreve gelirken adaletli bir yönetici olacağımız noktasında hiçbir vatandaşımızın en ufak bir şüphesi yoktu. Bir taraftan adaletli hizmeti getirmeyi savunurken, bir taraftan da şeffaf belediyeciliği ön planda tutacağız, demiştik. Göreve gelir gelmez bugün hangi borç tablosuyla, hangi mali tabloyla kurumuzu devraldığımızı kamuoyuyla paylaşmıştık. O gün mevcut 160 milyonluk borcu paylaştığımızda sanki şöyle bir algı yaratılmıştı; ‘Fatsa Belediyesi’nin çok borcu var, kimse bizden hizmet b eklemesin’. Ama geçen süreçte Fatsa Belediyesi’ne gelen her hangi bir muhtarımız, her hangi bir vatandaşımız belediye hizmetlerine dair en ufak bir taleplerinde hiçbir zaman cevapsız bırakılmamış ya da hizmet noktasında olumsuz cevap almamışlardır. Bunun mutluluğunu gururunu yaşıyoruz. Aldığımız borç yükü ne kadar ağır olsa da önemli olan sürdürülebilir bir mali tablo hazırlamak, bunu hayata geçirerek hizmetleri aksatmadan sürdürmekti. Belediye ekonomi idaresinde göreve getirdiğimiz liyakatli ve ehliyetli kadrolarla bunu yaptık, önümüzü gördük.

Ekonomimizde en ufak bir sorun yaşamadan bu zamana kadar

O gün borcumuzu açıkladığımızda şunu söylemiştim. Fatsa ölçeğindeki bir belediyede böyle bir borç çok mudur, az mıdır? Bunu ilerleyen zamanda üreteceğimiz kaynaklarla birlikte hep beraber göreceğiz, demiştim. Bu düşüncemden hareketle, göreve gelir gelmez meclis üyelerimizin her biri başkan yardımcısı gibi kurum içindeki sorumluluklarda görevlerini aldılar. Başkan yardımcısı kadrosu noktasında ilçemizde uzun yıllar mali müşavirlik yapan arkadaşımızı görevlendirdik. Mali işler müdürümüzü de Vergi Dairesinde uzun yıllar görev yapmış hesap uzmanı arkadaşımızı kurumumuza geçirerek sağlamıştık. Ekonominin sacayaklarını sağlam oluşturmanın meyvelerini 19 aylık süreçte çok net şekilde ilçemizde gördük. Ekonomimizde en ufak sorun yaşamadan bu noktalara geldik. 50 milyon esnaf borcumuz vardı göreve geldiğimizde, 20 milyon lirasında icra takibi başlamıştı, bu bizi huzursuz ediyordu. Bugün gelinen noktada gerek üretilen kaynaklar, gerek geçmiş alacaklar, gerek kamu kurum ve kuruluşlarından yapmış olduğumuz çalışmalar sonrasında üretilen kaynaklarla birlikte 50 milyonluk borcunu bugün 30 milyonun altına düşürdük. Ayrıca geçen ağustos ayı itibariyle de icra takibinde olan tek bir kuruş borcumuzun olmadığını şeffaf belediyecilik anlayışıyla duyurmak istiyorum. Birçok hizmet yapılırken esnaf borcunun düşürülmesi çok önemliydi. Kurum borçlarını da devletimizle mahsuplaşma noktasında yol kat ediyoruz. Belediyemizin en büyük sorunlarından biri çok uzun yıllardır birikmiş 100 milyon civarında bir SGK borcu. Bununla ilgili çalışmalar sürüyor. Görev sürecimiz içinde takas yöntemiyle borç yükünden kurtulursak, kesintilerimiz de minimize olmuş olacak; hem de SGK’mızı da nakit ödeyerek oradan indirim alarak Fatsalı hemşerilerimize hizmet götürme noktasında iyi bir kaynak oluşturacağımızı düşünüyorum.”

-“Görevimiz sonrası da bu şehirde yaşamaya devam edeceğiz”-

“İller Bankası’ndan taksitlendirme yöntemiyle aldığımız kredileri uzun vadelerde ödemek yerine, kendi görev süremiz içinde ödemek kaydıyla almayı tercih ettik. Görev süremiz bittikten sonra da bu şehirde yaşamaya devam edeceğiz. O yüzden bizden sonra da bu hizmet makamında vatandaşımıza hizmet edecek arkadaşlarımızın ekonomik olarak bir sıkıntıya düşmemesi için gereken planlamayı bu şekilde  yapmaya çalışıyoruz.”

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

 

 

Bu haber toplam 288 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Hizmet, etmek, borç, ödemekten, daha, önemli!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler