HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Ocak 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
25 Kasım 2020 Çarşamba Saat: 17:03

Kadına şiddete karşı mücadeleyi sürdüreceğiz

Karadeniz Kadın Dernekleri İletişim ve Dayanışma Ağı tarafından,kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddetin Türkiye’nin en yaygın, kalıcı ve yıkıcı insan hakları ihlallerinden bir tanesi olduğu belirtilerek; bu şiddete karşı m
Kadına şiddete karşı mücadeleyi sürdüreceğiz

Karadeniz Kadın Dernekleri İletişim ve Dayanışma Ağı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; “Ülkemizde neredeyse bütün kadınların karşı karşıya olduğu şiddet olaylarını çevreleyen dokunulmazlık, korku ve damgalama kadınların seslerini çıkarmalarına en büyük engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında toplumsal algılarımız ve kullandığımız dil şiddeti besleyen ve normalleştiren bir mekanizma olarak sürekli kendini yenilemektedir. Ancak, kadına karşı şiddeti önlemenin en etkin ve güçlü yolunun örgütlenme olduğu bilinmektedir. Kadına yönelik şiddete karşı kadınların örgütlenmesi çözüm için çok önemli bir yol olmakla beraber farklı kadın sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmesi de çok önemlidir. Kadına yönelik şiddet konusu yalnızca tek bir sorun olmadığı gibi esasında şiddeti ortaya çıkaran pek çok yanlış politikaların ve toplumun kadına karşı bakışının genel bir sonucudur. Bu nedenle kadına yönelik şiddet ve onu ortaya çıkaran sebeplerin çözümünde kadın sivil toplum kuruluşlarının iş birliği ve koordinasyonunun sağlanması büyük önem arz etmektedir.

 

Karadeniz Bölgesi örgütlenmenin en zayıf olduğu bölge

Yapılan araştırmalar ve TUİK verilerine göre Türkiye’de kadın örgütlenmesinin en az olduğu yer Karadeniz Bölgesi olduğunu göstermektedir. Yine yapılan araştırmalara göre Karadeniz Bölgesi kadına yönelik şiddetin ve çocuk istismarının en yoğun olduğu bölgelerden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Bütün bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda Karadeniz Bölgesi’nde kadın alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının iş birliği ve koordinasyon halinde çalışmasının da elzem olduğu sonucuna varılabilir.

Kadınlar hayatlarının ve haklarının politik pazarlıklara konu olmasına izin vermeyecekler! Bunun aksi yönünde davranan tüm siyasetçiler kadınların mücadelesini görmeli ve sesini duymalıdır. Çünkü kadınlar şiddetsiz bir yaşamı kendi elleriyle kuracak ve kadın haklarını ortadan kaldırmaya çalışan hiçbir siyasi hareket bu topraklarda kazanamayacaktır. Eşitlik olmadan adalet in olmayacağı açıktır. Ülkemizde her gün en az üç kadın öldürülürken, gittikçe artan şiddetin en önemli nedeninin evrensel eşitlik anlayışının reddedilmesi olduğunu biliyoruz. Karadeniz Dernekleri İletişim ve Dayanışma Ağı içinde yer alan dernekler olarak eşitlikten ödün vermeyeceğimizi, eşitliğimizin bir pazarlık malzemesi değil, demokratik ve evrensel bir hak olduğunu bir kez daha hatırlatıyor ve kadınların yıllarca emek vererek kazandıkları haklarından asla vazgeçmeyeceklerini deklare ediyoruz.

 

Kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğiz

 

Kadına yönelik şiddetin her türü, kadının fiziksel, ruhsal, sosyal, cinsel ve ekonomik açıdan zarar görmesine, acı çekmesine, onurunun zedelenmesine, özgüvenini yitirmesine ve kadınlara karşı ayrımcılığın sürmesine yol açmaktadır. Bilindiği gibi, 25 Kasım, Dünya üzerindeki tüm kadınların ve kız çocuklarının maruz kaldıkları cinsiyete dayalı şiddeti gündemine alan bir gündür. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde, Biz, Karadeniz Kadın Dernekleri İletişim ve Dayanışma Ağı olarak, her gün olduğu gibi, mücadele ile elde ettiğimiz kazanımları ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Yaşasın Kadın Dayanışması.” denildi.

Ünye KENT Haber/BÜLTEN

 

Bu haber toplam 245 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler