HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Ocak 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
26 Kasım 2020 Perşembe Saat: 11:09

Kızılay’dan kan ve immünplazma çağrısı..

Türkiye’de her 4 saniyede, 1 ünite kana ihtiyaç duyulduğu,bunun sonucu olarak her gün yaklaşık 9.000 insanın kaderini, kan bağışında bulunanların belirlediği belirtildi.
Kızılay’dan kan ve immünplazma çağrısı..

Ordululardan, kan ve immünplazma bağışı konusunda duyarlı olmalarını isteyen Türk Kızılay Ordu Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Ünal Keskinoğlu, “Pandemi koşulları nedeniyle düşen kan bağışları sonucu azalan stok seviyesini tekrar istenen miktara çıkarmamız gerekiyor.” dedi.

 

Türk Kızılay Ordu Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Ünal Keskinoğlu, Vali Tuncay Sonel’i ziyaret ederek, ilimizde azalan kan bağışı ve COVID-19 geçirip iyileşenlerden alınan immünplazma konusunda bilgilendirdi. 

4 saniyede 1 ünite kana ihtiyaç var

Türkiye’de her 4 saniyede, 1 ünite kana ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Dr. Ünal Keskinoğlu, “Yani her gün yaklaşık 9.000 insanın kaderini, kan bağışında bulunan insanlar belirliyor. Yürüttüğü diğer insani yardım çalışmalarının yarı sıra ülkemizin kan ihtiyacını gönüllülerden karşılamak üzere çalışan tek kurum olan Kızılay, her gün hastaların kan ihtiyacını karşılamak için büyük bir özveri ile çalışıyor” dedi.

Kanın tek kaynağı insan..

Kan’ın, laboratuvarlarda üretilemeyen ve kaynağı tamamen insan olan bir tedavi aracı olduğunu dile getiren Dr. Ünal Keskinoğlu, “Kızılay, 2005 yılından itibaren ‘Ulusal Güvenli Kan Temini’ programını yürütmekte, hali hazırda ülke çapına yayılmış kan hizmetleri ağı ile ülkemizin kan ihtiyacının yüzde 96’sını gönüllülerden aldığı kan bağışları ile karşılamaktadır. Tüm bu olumlu gelişime rağmen, ülkemizdeki ‘düzenli’ kan bağışı oranı hala dünya ortalamasının altındadır ve gönüllü kan bağışı mevsim şartlarından etkilenmektedir” diye konuştu.

Bağış konusunda duyarlılık bekliyoruz

Ordululardan, kan ve immünplazma bağışı konusunda duyarlı olmalarını isteyen Dr. Ünal Keskinoğlu, “Ordulu hemşerilerimizden beklentimiz, Pandemi koşulları nedeniyle düşen kan bağışlarının azalttığı stok seviyesini tekrar istenen miktara çıkarmaktır. Kızılay’a verdiğiniz büyük desteği devam ettirmeniz, kan bağışında bulunmanız ve çevrenizdeki insanları kan bağışına yönlendirmeniz hastalarımız ve ülkemiz adına büyük önem arz etmektedir. Covid-19 hastalığını geçirip iyileşen vatandaşlarımızın da immünplazma bağışında bulunmaları şu an hastalıkla mücadele eden Koronavirüs hastalarının tedavisinde en önemli silahımızdır. Bu nedenle Covid-19 geçirip iyileşmiş olan tüm Ordulu hemşerilerimizi Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğümüze (0 362 4575565) telefonla ulaşarak randevularını almaları ve immünplazma bağışında bulunmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

Vali Sonel; Vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyorum

Türk Kızılayı’nın kurulduğu 1868 yılından buyana Türk Milleti’nin yardım eli olduğunu belirten Vali Tuncay Sonel, “Savaşlarda, doğal afetlerde, salgın hastalıklarda, sağlık ve sosyal hizmetler alanında Türk Kızılayı’nı görmekteyiz. Türk Kızılayı, uluslararası yardım faaliyetlerine öncülük eden bir kurumdur. İnsan sağlığının en önemli unsurlarından birisi olan güvenilir kan ihtiyacını da Türk Kızılay’ı sağlamaktadır. Hepimiz sağlık sorunları yaşayıp, bir gün kan ihtiyacımız olabilir. Veya bir yakınımızın olabilir. Pandemi nedeniyle kan bağışının azaldığı ve kan stoklarının yeterli olmadığı bugünlerde her zamankinden daha çok kan bağışına ihtiyaç duyulmaktadır. Ben de vatandaşlarımızı kan bağışı ve immünplazma bağışına davet ediyorum. Türk Kızılayı’na destek olmalarını istiyorum” dedi.  

 

Bu haber toplam 260 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kızılay’dan, kan, ve, immünplazma, çağrısı..

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler