HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Ocak 2021 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
26 Kasım 2020 Perşembe Saat: 17:50

Kadına şiddetin önlenmesinde asıl görev; ailenin

Ünyeli Avukat / Arabulucu Selen Mutlu, “Kadına yönelik şiddetin engellenebilmesi için öncelikle ailelere büyük görev düşüyor” diyerek ailenin önemine dikkat çekti.
Kadına şiddetin önlenmesinde asıl görev; ailenin

Ünyeli Avukat/Arabulucu Selen Mutlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme Toplantısı'nda yapmış olduğu açıklamaya ilişkin şunları söyledi; “ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, geçen yılın sayılarına göre bu sene kadın cinayetlerindeki sayının azaldığına dikkati çekmiştir. Geçen yılın ilk 10 ayına göre aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarında başvuru ve ihbar sayısının % 37 arttığını ifade etmiş, dolayısıyla alınan tedbir kararlarında da % 46'lık bir artış yaşandığını dile getirmiştir. Başvuruların artmasının sonucu olarak, alınan önleyici tedbir kararları bu sayının azalmasına olanak vermiş olabilir” dedi.

-“Sorunun asıl çözümü eğitimdedir”-

“Kadına yönelik şiddetin asıl çözümü yasaların çıkarılması veya cezaların arttırılmasında değil eğitimdedir” diyen Mutlu, sözlerine şöyle devam etti; “2012 yılında yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun dışında Medeni Kanun, İş Kanunu ve Türk Ceza Kanunu gibi temel kanunlarda yapılan eşitlikçi reformlarla, Türkiye’de tüm mevzuat, kadın erkek eşitliği ilkesini gözeten ve kadına yönelik şiddete sıfır tolerans tanıyan bir yapıya kavuşturulmuştur. Dolayısıyla sorunun asıl çözümü yasaların çıkarılması veya cezaların arttırılmasında değil eğitimdedir” dedi.

-“Kadına yönelik şiddetin engellenebilmesi için ailelere büyük görev düşüyor”-

Kadına yönelik şiddetin engellenebilmesi için öncelikle ailelere büyük görev düştüğünü belirten Mutlu, sözlerini şöyle noktaladı; “Kadına yönelik şiddetin engellenebilmesi için öncelikle ailelere büyük görev düşüyor. Erken yaşlardan itibaren aileler çocuklarına olumlu yönde rol model olmalı ve şiddeti normalleştirmemeliler. Kız evlatlarının başlarına her ne gelirse gelsin yanlarında oldukları hissiyatını vermeliler, ayrıca erkek çocuklarını da karşı cinsleriyle eşit olduklarını onlara karşı sevgi ve merhametli olarak yetiştirmeliler. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve şiddet konularında gerekli eğitimler okullarda da verilmelidir. Kadınların okur-yazarlığı ve eğitim düzeylerinin arttırılması dolayısıyla da sosyo-ekonomik konumlarının güçlendirilmesi de kadına yönelik şiddetin azalmasında önemli role sahiptir. Ayrıca toplumsal yaşamda kadın erkek eşitliği sağlanmalıdır” dedi.

 Ünye KENT Haber/Ömer GÜNEY

Bu haber toplam 452 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kadına, şiddetin, önlenmesinde, asıl, görev;, ailenin

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler