HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
27 Kasım 2020 Cuma Saat: 16:29

Ünye’den isteğim; oturalım konuşalım, çok güzel çalışmaları birlikte yapalım

Ünyelilerden isteğinin; oturup konuşmak ve ortak kararda buluşmak olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler; “Bunu uygulayalım. Ünye’de çok güzel çalışmaları birlikte yapalım.” diye konuştu.
Ünye’den isteğim; oturalım konuşalım, çok güzel çalışmaları birlikte yapalım

Oney Flaş FM’de Haftanın Yorumu programına katılan Başkan Hilmi Güler, Çamlık’ta yapılan restoranı ORTUR’un işleteceğini, Asarkaya yolunun ve bisiklet yolunun kısa süre sonra hizmete gireceğini söyledi.

Hilmi Güler, Ünye dahil vahşi çöp depolamasorununun  çözüme kavuştuğunu, İlküvez’de kurdukları tesisle de çöpü elektriğe dönüştürerek kazanç sağladıklarını söyledi.

Başkan Güler, “Her yere teker teker liman yapılmaz!” diyerek Ordu’nun limanın Ünye Limanı olduğunu, proje çalışmasının bittiğini, ihale aşamasında olduklarını belirtti.

Musa Özgür Kıroğlu’nun moderatörlüğünde, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’ın yorumlarıylaOney Flash FM’deHaftanın Yorumu programına katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ünye ile ilgili düşüncelerini, yapılan, devam eden ve yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Ünye üzerine merak edilenlerin cevaplandığı programda Başkan Hilmi Güler, ilk olarak Çamlık’la ilgili çalışmaların son durumunu değerlendirdi.

Çamlık’ta çalışmaların planlandığı gibi ilerlediğini ifade eden Güler, Ünye ÇamlığınınBüyükşehir Belediye şirketi aracılığıyla 7’den 70’e herkese hizmet vereceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

Çamlık Restoran yeni yılın ilk ayında hizmete girecek

Ünye ile ilgili çok özel çalışmalarımız başından beri yürüyor. Başta Çamlık olmak üzere...  Çamlık yürüyüş yollarının yapımı tamamlandı. Fidan dikimi bu ay yapılacak. Çamlık Restoran 10 gün içinde bitecek ve açılışını yeni yılın ilk aylarıyla yapıyor olacağız. Restoranı ORTUR (Ordu Turizm ve Otelcilik Sanayi Ticaret A.Ş.)şirketimiz işletecek. Ünye’de aylarca bunun tartışması oldu. Anlayıp dinlemeden bazı arkadaşlar kendi kendilerine yorum yaptılar. Burayı belediyenin şirketi işletecek. Halkımızda buradan güzelce faydalanacak. Ağaçlarımızın bakımı yapılıyor. Çocuklar için oyun alanı hazırlıyoruz. Ünye Çamlık 7’den 70’e herkesin hizmetinde olacak. Arabaları doğrudan yolun kenarına çekeceğiz otoparkı yolun kenarına yapıyoruz.”

Çöp sorunu bitti, elektrik üretimi başladı…

Ünye üzerine merak edilenlerin cevaplandığı programda Başkan Hilmi Güler, Ordu’nun çöp sorununun çözüldüğünü, ayrıca çöpten elektrik üreterek gelir elde edildiğini belirterek:

“Meşhur bir çöp meselesi vardı, Akçay’daki vahşi depolama sorunu. 35 senelik bir dertti. Bunu gelir gelmez bir anda kaldırdık. Şimdi çok şükür Çaybaşı ilçesinin İlküvez mahallesindeki tesiste Ordu’nun çöpünden elektrik üretmeye başladık. Çöpten oluşan gazı yaktık ve dolayısıyla burada çöp elektriğe dönüştü.” dedi.

“Her yere teker teker liman yapılmaz!”

Başkan Hilmi Güler, Ordu’nun limanın Ünye’de olduğunu vurgulayarak, il genelinde yapılan bazı açıklamalara ve yorumlara son noktayı koydu.

Güler, konuya ilişkin şu çarpıcı açıklamayı yaptı:

“Bizim en büyük farklılığımız Ordulu oluşumuz. Biz Ünye, Fatsa, ilçe ayrımı yapmıyoruz. Ordu denince bir ilimiz var, şu anda Türkiye’de faaliyetleriyle, gelişmeleriyle çok dikkati çeken bir ilimiz. Burada çekişmelere gerek yok. İlimizde limanın yeri belli, Ünye. Altınordu ilçesi hem teknolojide, hem turizmde, hem sanayide kalkınıyor. Bunun hep planlaması var. Fatsa’nın kendine mahsus durumu var,  Ünye’nin durumu var, Gülyalı’nın durumu var. Arka ilçelerin ayrı ayrı durumu var. Bunların hepsi planlama neticesinde ortaya çıkıyor. Çalışmalar da buna göre yapılıyor.

Büyükşehir olarak bu planlamayı yapıyoruz zaten. Ünye Limanıyla ilgili çalışmaları, Çevre Yoluyla ve aynı zamanda da Akdeniz Karadeniz Yolu’yla bağlantısı olacak çalışmaları bir çerçevede değerlendiriyoruz. Hem Akdeniz Karadeniz yolu, hem Akkuş-Niksar hattı, hem Gürgentepe’den Fatsa’ya inen yollar, bunların hepsi bizim klasik bilginin dışında ele aldığımız, bilimsel ve teknik çalışmalar. Bizim farkımız bu.

Ben alışılmış tipik siyasetçilerden değilim

Bilime, tekniğe dayalı ve aynı zamanda vicdanımı da devreye koyan biriyim. Ben alışılmış tipik siyasetçilerden değilim. Dolayısıyla hepimiz değerlendirip, tartışıyoruz. Planlamasıyla Ankara’da hükümetimizle, Bakanlarımızla bunları görüşüyoruz. Cumhurbaşkanımızın bütün bu çalışmalardan haberi var. Ayrıca bizim kendimize ait bir meclisimiz var,seçilmiş kişilerden oluşan. Mecliste de bunları tartışıyoruz. Fizibiliteleri yapılıyor ve işler buna göre gidiyor.

Limanın ihale aşamasındayız

Ünye Limanı bütün yapılan çalışmaların toplamından daha büyük bir yatırım. Sadece Ünye’nin Ordu’nun değil,  Karadeniz Bölgesi’nde başlı başına bir çalışma. Liman çalışmamızın proje aşaması bitti, şimdi ihaleye çıkılacak. Bu liman yapıldığında ekonomiye çok büyük bir katkısı olacak. Buradaki çalışma Karadeniz-Akdeniz Yolu ve çevre yoluyla bağlantılı bir çalışma olacak.”

Tabakhane bölgesinin etüdünü yapıyoruz

Tabakhane Deresi’nin batı yakasındaki yolun trafiğe açılması ile ilgili konuşan Güler, “Mühendis arkadaşlarımız etüdünü yapıyorlar. Niksar Caddesi’ndeki manavları Tabakhaneye almayı planlıyor, bunu yaparken aynı zaman da kot farklarını da hesap ederek bir çalışma yapıyoruz. Bunun sonucuna göre son durumu kamuoyu ile paylaşacağız.”dedi.

Ünye’de birlikte güzel işler yapalım

Ünye Devlet Sahil Yolu’ndan Niksar Caddesi’ne dönen ve görsel kirlilik arz eden kavşakla ilgili konuşan Başkan Hilmi Güler, “Ben estetik çalışmalar yapan bir ekip oluşturdum. Bu ekip bakımsız ve çirkin olan yerlerin fotoğrafınıçekiyor. Etüt ediyoruz. Bunların öncelik sırasına göre de düzeltmelerini yapıyoruz. Ünye Devlet Sahil Yolu’ndan Niksar Caddesi’ne dönen kavşakta yapılacak işebakar değerlendiririz. Ayrıca Ünyeliler istedikleri çalışmalarla ilgili fikir birliğe varıp bana bildirirse ben gözüm kapalı imzalar, çalışma başlatırım. Ünye’den istediğim; oturun konuşun, tartışın bende katılayım bu görüşmelere. Tek bir görüş ortaya çıksın. Bunu uygulayalım. Ünye’de yapıyor olduğumuz çok güzel çalışmaları birlikte yapalım.” diye konuştu.

Ünye-Akkuş-Niksar yolu ile ilgili görüşmelerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor

Başkan Hilmi Güler, Ünye Akkuş Niksar yolunun yapılması için kanaatini dile getirirken, stratejik bir karar vererek yol tercihi yapmak durumunda kaldıklarını ifade etti ve şunları söyledi:

“Her şeyin bir öncelik sırası var. Karadeniz-Akdeniz yolu ile Ünye Akkuş Niksar yolunu ikisini birden yapmaya kalkarsak ikisi de gecikirdi. Onun için biz burada stratejik bir karar verdik. Akdeniz-Karadeniz yolu bitmek üzere. Ondan sonra da Akkuş Niksar güzergahı gelecek. Bizim amacımız sadece Ordu’ya hizmet etmek değil. Ordu’yu, Tokat’ın, Sivas’ın, Kayseri’nin, Samsun’un hatta Giresun’un çekim merkezi haline getirip, burayı güçlü bir il yapmak. Bu tek bir damar ile olmaz, Akkuş Niksar yolunun da gerçekleşmesi lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız ve görüşmelerimiz sürdürülüyor.”

-Yola 40 milyon, suya 16 milyon yatırım yaptık -

Yol ve su çalışmaları ile ilgili bilgi veren Başkan Güler; “Ünye’de 1,5 yıl içinde 84 km yolun yapımını tamamlandık. Aynı zamanda baskı beton, kaldırım çalışmalarımızı da gerçekleştirdik. Ünye’nin yollarına 40 milyon TL bütçe harcadık. OSKİ ekiplerimiz de Ünye ilçemizde çalışmalarını yürütüyor. 22 km içme suyu hattı, 2 km yağmur suyu hattı ve 5 km kanalizasyon hattı çalışmasını tamamladık. 26 km devam eden bir içme suyu hattı, 2 adet su alma yapısı, 7 adet su deposu çalışmaları devam ediyor. Ünye’nin su sorununa da 16 milyon TL yatırım yaptık.”dedi.

Kavşak çalışmalarında sıra Ünye’de…

Başkan Hilmi Güler, Ünye ilçesinde trafik sorununa dikkat çekti. Çağdaş şehircilikte en önemli unsurun trafiğin rahat bir şekilde akması olduğunu vurgulayan Başkan Hilmi Güler, Ünye’de kavşak çalışmasının ilk olarak Sanayi Sitesi Kavşağı’nda başladığını, bundan sonra Niksar Yolu’nda da, sahil yolunda da uygulanacağını belirterek, şunları söyledi:

“Altınordu’da 6 tane kavşak yaptık. Şimdi de Ünye’de sanayi kavşağında bu çalışmayı yapıyoruz. Kavşaklara eskiden bir göbek yapılıyor, etrafından dönerek geçiliyordu. Şimdi araba sayısı falan da arttığı için böyle kavşaklarda tıkanıklık yaşanıyor. Yeni bir yaklaşım ortaya koyduk. Hiç durmadan ışıklar kontrolüyle trafiğin akışını sağlayan yeni bir yaklaşım, yani dinamik kavşak. Bu bizim Ordu tipi bir çalışma oldu. Burada uzman arkadaşlarımızla beraber oturduk ve bu sistemi geliştirdik. Altınordu’da bunu çok başarılı bir şekilde uyguladık. Şimdi de bunu Ünye’ye uygulamak istiyoruz.

Devlet Hastanesi önünde battı-çıktı

Ünye Devlet Hastanesi önünde düşünülen battı çıktı modeli vardı. Buna sadece biz karar vermiyoruz. Karayolları da buna müdahil olduğu için buradaki çalışmada onların görüşünü tabi ki almak durumundayız. Oradaki sorunu da bekletmeden çözmek istiyoruz.

-Ağustos’ta bisiklet yolu bitirilmiş olacak -

Ünye’nin sahiline büyük bir zenginlik katacak 5 kilometrelik bisiklet yolu yapıyoruz. Bu yol otogardan Çamlık girişine kadar olacak. Bu yolu yaparken de denize herhangi bir dolgu işlemi yapmıyoruz. Projenin geri kalan kısmında da kamuoyunun bilgilerine başvuracağız. Buranın üç noktasında akıllı bisiklet istasyonlarımız olacak. Aynı zamanda engellilerimizin araçlarını şarj etmeyi sağlayacak şarj istasyonları yer alacak. Ağustos ayı içerisinde bu çalışmaları bitirmiş olacağız.

-2021’in başında bu yolu bitireceğiz-

Asarkaya’yı dünyanın en güzel yerlerinden biri haline getiriyoruz. Sahil’denAsarkaya’ya ulaşan 3.330 metre uzunluğundaki yolumuzu 10 metre genişleterek yeniliyoruz. Bu yolu yaparken zaman zaman kayalarla uğraşıyoruz, engeller çıkıyor. 2021 yılının başlarında bu yol asfalt programı kapsamında.Bu yolu hizmete sokarak yazın Ünye’ye gelenler Ünye’deki farkı görsünler istiyoruz.

Ünye’yi seviyoruz ve Ünye’yi düşünüyoruz. Eski usul Ünye’yi Ünye içine hapsetmemek lazım. Ünye kendine özgü özellikleri olan, geçmişle derin bağı olan kıymetli bir ilçemiz, bir şehrimiz.

-Büyük Cami çevre düzenlemesi -

Ünye Büyük Cami çevresinde düzenlemelerin gerçekleşeceğini ifade eden Güler, “Büyük Cami çevresindeki belediye dükkanları ile ilgili çalışmalarımızı yaptık, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı beyle de görüşmelerimizi yaptık. Bununla ilgili Etüt Daire Başkanımız çalışmalarımızı sürdürüyor. Büyük Caminin çevresi çok güzel bir hale gelecek. Tıpkı Kaledere’deki düzenlemeler gibi o bölgenin hem alt yapısı düzenlenecek, hem de çevre ile beraber ki; biz sadece görüntüyü düzeltmiyoruz, alt yapıyı da düzeltiyoruz. Çünkü Ünye’yi seller basıyor. Ben Bakanken de bu tür sıkıntılar oluştu. Bunların hepsini çok şükür düzelttik. İçme suyunu düzeltmiştik o zaman. Dolayısıyla Ünye’ye geçmişteki yaptığımız yatırımlar aynı şekilde fazlasıyla devam ediyor.” diye konuştu.

-Ünye’de Sanayi Sitesi ve Kentsel Dönüşüm -

Ünye’deki kentsel dönüşüm ile ilgili konuşan Güler, “Kentsel dönüşümü de ele alacağız. Ünyeli Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen beyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ünye gerçekten kendi doğal güzelliğinde bir şehir, bizim yaptığımız çalışmalarla daha da güzelleşecek. Kentsel dönüşümü de ele alıyoruz. Sanayi Sitesi’nde de kentsel dönüşüm çalışması yapılacak.Ancak biz kentsel dönüşümü bütünlük arz edecek şekilde değerlendiriyoruz. Bu bütünlük ve uyumla birlikte Ünye’ye gelen bir kimse Ünye’nin karakteristik güzelliğini girdiği andan itibaren fark edecek. Yapmak istediğimiz bu. Bizde her kent bir birine benziyor. Halbuki her birinin kendi karakteri, kişiliği var. Bunun için arkadaşlarımız yoğun bir çalışma içindeler. Yani kentsel dönüşümü hem sanayi sitesinde yapacaklar, hem de çevre düzenlemesi ile beraber parklarda gençlerimiz ve engelli bireylerimiz için çalışmalar yürütülecek.” dedi.”

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 808 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler