HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
28 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 12:20

Ünye ve Fatsa fındığı yasaklanırsa şaşırmayın!

Fatsa’da altın madeninde siyanür kullanımından dolayı yurt dışındaki alıcıların fındık firmalarına ‘Fatsa-Ünye fındığı kullanıyor musunuz?’ diye sormaya başladıkları, “Ünye ve Fatsa fındığı yasaklanırsa şaşırmayın.
Ünye ve Fatsa fındığı yasaklanırsa şaşırmayın!

 

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel Meclis’te yaptığı konuşmada Fatsa’da altın madeninde siyanür kullanılmasına atıfta bulunarak yurt dışındaki alıcıların fındık firmalarına ‘Fatsa-Ünye fındığı kullanıyor musunuz’ diye sormaya başladıklarını söyledi.CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, TBMM’de yaptığı konuşmada yurtiçindeki madenleri eleştirdi. Özellikle Fatsa ve Bozdağı madenlerinin sebep olduğu çevre felaketlerine ve orta-uzun vadede ortaya çıkabilecek ekonomik sonuçlarından bahseden Adıgüzel, konuşmasına şöyle devam etti:“Orman yurdun öz evladı/Ormansız yok dünya tadı.” Âşık Veysel’in âmâ gözleriyle gördüğünü siz sağlam gözlerle göremiyorsunuz ya da görmüyorsunuz. Diğer bir ozanımız da Hekimoğlu türküsünde “Ünye-Fatsa arası Ordu kuruldu.” Şimdilerde ise Ünye ile Fatsa arasında siyanür havuzları kuruldu ve siyanürün tecavüz ettiği toprakta ot bile yetişmiyor. Önce ağaç diktiler tutmadı, sonra ot ektiler bitmedi, şimdi de yapay çim parçaları getirip üstüne bir de fıskiyelerle bunları suluyorlar. O yağmur coğrafyasında yani o Karadeniz’de oranın milyon yıllık tarihinde hiç kimse herhalde yatay çim getirip de dağın başında sulamamıştır. AllahuTeala da yukarıdan bakıyor. Bu aptallar acaba ne yapıyor?” diye.

Fındıkta siyanür çıkarsa bunun bedeli çok ağır olur

Bu altın çıkarma işletmesi senelik 2 milyon dolar devlete verdiğini iddia ediyor, ama bilmiyor musunuz sadece Ünye ve Fatsa’da 300 milyon dolarlık fındık üretildiğini. Bunların veriyoruz dediği paranın tam 150 katı.Fındık fabrikalarından su tahlili istiyorlar.Bölgede fındık işleyip çikolata/şekerleme yapan işletmelerden artık tahlil istiyorlar. Ağır metal var mı, siyanür var mı? Ve O bölgede fındık işleyen fabrikalardan; “Ünye Fatsa fındığı kullanıyor musunuz?” diye sormaya başladılar. İktidarı uyarıyorum, Türkiye’nin en önemli ihracat ürünlerinden biridir fındık ve fındığımıza bir zarar gelirse bu siyanür ve sülfürik asit çetelerinin çıkarı için 8 milyon insanı tehlikeye atanlardan bu millet hesabını sorar.Bu topraklar bizim, bu toprağın evlatları özgürleştirmek ve vatan yapmak için can verdi. Kaç eş, kaç ana gözü yaşlı, bağrı yanık kaldı? Kaç evlat boynu bükük kaldı? Şimdi birisi geliyor torunlarının yaşadığı bu toprağa bunları yapanlara izin veriyor. Toprağına siyanür, suyuna ağır metal zehirleri ve havasına sülfürik yayıyor. Siz toprağa ve çevreye, doğal hayata düşman mısınız? Nedir bu?”

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 447 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler