HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
17 Aralık 2020 Perşembe Saat: 12:31

Kalenin sırları ortaya çıkıyor

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye Kalesi dehliz çalışmalarında dehlizlerden birinde 230 metreye kadar inildiğini ve tarihi bir takım kalıntılara rastlanıldığını söyledi.
Kalenin sırları ortaya çıkıyor

Tavlı, şu ana kadar Fatih Sultan Mehmet dönemine ait 1 adet sikke, 12. ve 13.yy Selçuklu dönemine ait sırlı seramik ve çömlek kırıntıları, 1 adet anahtar, 3 tane su kabı, 30 tane güllenin ortaya çıktığını belirtti.

Dehlizlerden küçük olanının dibine varıldığını belirten Tavlı, buranın tahıl ambarı ya da depo olarak kullanıldığına ilişkin ön bilgiler bulunduğuna işaret etti.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile AK Parti Ünye ilçe Başkanı Kenan Selim Arganberaberlerindeki Ünye Belediye Meclis üyeleri,  ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Neşe Akgül Tiyaloğlu ve yönetim kurulu üyeleri dehliz açma çalışmaları devam eden Ünye Kalesi’nde incelemelerde bulundu.

İki dehlizde de çalışma yapılıyor

Ünye Kalesi’ndeki iki dehlizde çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Tavlı, dehlizlerden birinde 26 metreye kadar inildiğini ve tahıl ambarına ulaşıldığını diğerinde ise 230 metreye kadar inilerek su kuyusuna rastlandığını ve kuyunun etrafında temizlik çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Burayı sahiplenip turizmin hizmetine sunmak istedik

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı açıklamasında, “Ünye Kalesinin, Bizans İmparatorluğu’ndan önce burada hükümdarlığını sürdüren Pontus Krallarından 6. Midridattarafından yaptırıldığı ile ilgili Trabzon Vilayet Salnamesindeki bilgilerine ulaşmış durumdayız. Ünye Kalesi ve dehlizlerle ilgili birçok rivayetler ve efsaneler bulunuyor. Hatta çevresinde geçmiş dönemlerde birçok kaçak kazılar yapılmış, tahribatlar oluşturulmuştu. Son dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın çalışmaları ile birlikte Ünye Belediyesi ve Valiliğimizin destekleri ile burayı hem sahiplendik. Hem de turizme kazandırmanın gayreti içinde olduk.”dedi.

Çalışma 2019 yılı aralık ayında başladı

Ünye Kalesi dehlizlerinin açılması çalışmasının 2019 yılı aralık ayında başladığını hatırlatan Tavlı, “Buranın turizme kazandırılması noktasında özellikle dehlizlerle ilgili üretilen efsaneler ve rivayetlerle ilgili gerçekler ortaya çıksın diye Ordu Valiliğimizin destekleri ile Ünye Belediyesinin iştiraki ile ortak faaliyet göstererek buranın temizlenme  çalışmalarının yapılabilmesi için Aralık 2019 tarihinde ihaleye çıkıldı. Buranın projesi Ünye Belediyemizin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yapılıp Samsun Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu’nun da onaylaması ile çıkılan ihalenin ardından yüklenici firma buruda bulunan iki dehlizde çalışmaya başladı.”dedi.

Küçük dehliz depo olabilir

Dehlizlerden birinde 21 metreden 26 metreye inildiğini vurgulayan Tavlı, “Burada bulunan dehlizlerden biri dolmuş hali ile 21 metre derinlikteydi. Orada yapılan çalışma neticesinde 5 metrelik bir alan boşaltıldıktan sonra kuyunun dibine gelindi. Arkeologlarımıza sorduğumuzda, buranın o dönemde tahıl ambarı veya o dönemdeki ihtiyaçları kullanmak üzere depo olduğu düşüncesi bizlere bildirildi.”diye konuştu.

İlk buluntulara ulaşıldı

Dehliz çalışmalarında tarihi kalıntılara rastlandığını söyleyen Tavlı, “İkince dehliz 170 metre civarında bir derinliğe sahipti. Buranın temizlik çalışmaları ile birlikte yaklaşık 230 metrenin üzerine inildi ve halen çalışma yürütülmekte. Bu esnada hem platform sahasında hem de dehlizlerde Fatih Sultan Mehmet dönemine ait Bursa basımı 1 adet sikke ve çömlek kalıntılarına rastlandı. Yine 12. Ve 13. Yüzyılda Selçuklu dönemine ait sırlı seramik ve çömlek kırıntılarına rastlandı. Yine o döneme ait 1 adet anahtara rastlanıldı. 3 tane su kabı, 30 tane bir kısmı taştan bir kısmı ile metalden oluşturulan güllelere rastlandı. 230 metre derinlikte de düzenli taşlarla örülmüş bir su kuyusu çıktı. Su kuyusunun etrafında da temizlik çalışmaları devam ediyor. Umuyoruz ki burada tarihe tanıklık edeceğimiz bulguların ortaya çıktığı son aşamalarda ki süreci hep birlikte yaşarız. Şehrimizin ve bölgemizin turizmine katkı sunan Kalemizi de çok kısa sürede turizme açarak, bölgemizde turizm destinasyonlarının birinin daha tamamlanmasına hep birlikte vesile oluruz.” dedi.

Kalemizin çok önemli olduğunu düşünüyorum

AK Parti Ünye ilçe Başkanı Kenan Selim Argan, “1 yıl önce buranın ihalesi gerçekleşti. İhale sürecinden günümüze kadar arkadaşlarımız çalışmayı titizlikle yürüttüler. O dönemin yaşantılarını ortaya koyan bir takım kalıntılar ortaya çıktı. Ünye’mizin tarih kültür ve turizm noktasında önemli bir olaya ev sahipliği yapması dolayısıyla Ünye Kale’mizin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu vesile Kalenin günümüze ışık tutacak her türlü varyasyonlarının ortaya çıkmasında emeği geçen başta Ordu Valiliğiniz ve Ünye Belediyemize çok teşekkür ediyorum.”dedi.

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 531 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kalenin, sırları, ortaya, çıkıyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler