HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
21 Aralık 2020 Pazartesi Saat: 17:02

Arıcılık, tükenme tehlikesiyle karşı karşıya

Türkiye’nin arıcılıkta dünyada ikinci olduğuna işaret eden CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel TBMM’de yaptığı konuşmasında, pandeminin sektörü tükenme noktasına doğru sürüklediğini söyledi.
Arıcılık, tükenme tehlikesiyle karşı karşıya

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel TBMM’de söz alarak arıcıların sorunlarını gündeme getirdi.

Türkiye’nin arıcılıkta dünyada ikinci olduğunu vurgulayan Adıgüzel sonrasında şunları ifade etti:

“Arı uzaktan bakınca göründüğü gibi birkaç kovandan ibaret değil. O kovanların içinde yüzbinlerce arı var hepsi birer can. Doğa için vazgeçilmez.Sağlıklı nesiller için, sebze ve meyve üretimi dahil sürdürülebilir tarım için arı o kadar önemli ki. Farkında olmamak için aptal olmak lazım. Türkiye’de 82 bin kayıtlı arıcı, yanında en az iki kişi çalıştırıyor. Sanayi, pazarlama, imalat sektörü ile birlikte 250 bin kişiye iş, aileleri ile birlikte 1 milyonu aşkın kişiye ekmek kapısı.

 

Pandemi koşulları arıcıları zora soktu

Arıcılık sektörümüzün zaten sahte bal ile mücadele ve pazarlama gibi sorunları vardı. Pandemi koşulları arıcıları daha da zora soktu.

Türkiye bal üretiminde dünya ikincisi, bu kadar kişinin ekmek kapısı, doğal yaşam döngüsü için vazgeçilmez canlılar.Bu kadar mı ihmal edilir, her türlü destekten yoksun, kaderi ile başbaşa bırakılır. Arıcı için kovandaki arısının evindeki çocuğundan farkı yok. Onun da beslenme gideri, barınma ve ilaç gideri var. Nakliyesi var. Pandemide arıcılık tükenme noktasına geldi.  Kredi aldı ödeyemiyor. Bal sattı, pandemi yüzünden esnaftan parasını alamıyor. Gezgin arıcının kovanlarını nakletmeye bile parası yok.

 

Yarın çok geç olur

Söylediğimiz hususlar dünya ikincisi olduğumuz arıcılık sektörü için hayati önemdedir. Bu konuların Tarım Bakanı tarafından harfiyen dikkate alınarak destek ve acil çözüm üretilmesi gerekmektedir. Yoksa yarın çok geç olacak.."

Ünye KENT Haber/Bülten

 

Bu haber toplam 197 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler