HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Mart 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
30 Aralık 2020 Çarşamba Saat: 12:50

Adıgüzel: Aşının paketlenmesinde sorun var!

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Çin’den gelecek aşıların Türkiye’de paketleneceğini ancak hazırlanan ihale şartnamesinde ciddi soru işaretleri olduğunu ifade etti.
Adıgüzel: Aşının paketlenmesinde sorun var!

Mustafa Adıgüzel konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şunları belirtti:

 “Covid aşısına ne zaman başlanacağına dair herkes merak içerisinde. Sağlık Bakanlığı 11 Aralık’ta aşılamanın başlayacağını ifade etmişti. Ancak şimdi de Ocak ayının başları itibariyle başlanacağı ifade ediliyor. Bütün bunlar olurken Sağlık Bakanlığı bir ihaleye çıktı. Aşı paketleme ve karekodlama ihalesi… Belli ki aşı Çin’den büyük bir blok halinde gelecek. Yani paketlemesi Türkiye’de yapılacak. Paketleme de ihale şartnamesinde 2cc’lik flakonlarda 50 milyon şişeye bölünecek. Nasıl paketleneceğine dair detaylar yine ihale şartnamesinde var. Ancak nakil ve depolama alanlarında bir iklimlendirme şartı konulmamış. Yani soğuk zincirin sağlanması için kendinden soğutma cihazları şartnamede yok. Buz kapları ile bu işin yapılacağı anlaşılıyor. Bunun ne kadar sağlıklı olacağı şüpheli.

 

Bu konu bu zamana kadar halledilmeliydi

Burada bir noktaya daha dikkat çekmek isterim. Aşılamanın bugünlerde olacağı belli olmasına rağmen bu konunun bugüne kadar halledilmiş olması gerekirdi. Çünkü Türkiye’de 50 milyon dozu aşı şişelerine paketleyebilecek donanımda bir firma yok. Bu konular çok özel eğitim, teçhizat, donanım ve tecrübe gerektirir. Biz bu konularda gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini Mart ayında söylemiştik. Şimdi 10 gün içerisinde bir firma bu işi üstlenecek, insanlar eğitilecek, cihazlar alınacak ve bu iş yapılacak. Bir mantığı yok.

İhalenin kime verileceğini de tabi ki takip edeceğiz. Daha düşük kapasitede de olsa Türkiye’de bu aşı paketleme işinde tecrübeli birkaç tane ilaç firması var. Bu firmaların kapasitelerini artırarak bu işi halledebileceğine dair bir umudumuz olsa da ihalenin kime verileceği henüz belirsiz.”

 

 

Torun: “Ne yerlisiniz ne de milli”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, iktidarın fındık üreticisinin taleplerine kör ve sağır olduğuna değinerek; “Bu iktidar halkın değil, yabancı sermayenin yanındadır. Her fırsatta ‘yerliyiz ve milliyiz’ diyenlere sesleniyorum: Ne yerlisiniz ne de millisiniz” dedi.

 

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın İtalyan şirketi Ferrero’ya 667 milyon TL teşvik verdiğini anımsatarak, iktidarı eleştirdi. Seyit Torun yazılı açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

 

“Yerli ve milli değilsiniz”

 

“Siyasi iktidar, Ordu ilimiz başta olmak üzere bölgedeki fındık üreticilerimizin tüm sorunlarına, haklı taleplerine kulaklarını kapatıyor ancak iş uluslararası sermayeye destek vermeye gelince imkânlarını seferber ediyor. Üreticimiz ‘fındık taban fiyatlarını yükseltin, zarar ediyoruz’ diyor, iktidar duymuyor. Üreticimiz, ‘Bizi tekelci, yabancı firmalara mahkûm etmeyin’ diye haykırıyor, iktidar duymuyor. Fındık üreticisinin taleplerine kör ve sağır olan iktidar, yabancı sermayeye her türlü desteği vermekten geri durmuyor. Her fırsatta ‘yerliyiz ve milliyiz’ diyen iktidara sesleniyorum: Ne yerlisiniz ne de millisiniz.

 

“Halkın değil yabancı sermayenin yanındasınız”

 

Üreticimizi unuttuğunuz gibi yerli fındık firmalarımızı da görmezden geliyorsunuz. Ferrero’ya verdiğiniz desteğin binde birini, yerli firmalarımıza sağlamıyorsunuz. Yerli şirketlerimiz tek tek kapanıyor, engel olmuyorsunuz, onlara teşvik vermiyorsunuz. O yüzden şunu söylüyoruz: Bu iktidar halkın değil, üreticinin değil, sermayenin yanındadır.  Fındık üreticimiz yabancı sermayeye muhtaç edilirken, yerli firmalarımız da kaderine terk ediliyor. Ben, yabancı sermaye sevdalısı bu iktidarı milletimizin vicdanına havale ediyorum.”

Ünye KENT Haber/Bülten

 

 

 

 

Bu haber toplam 508 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Adıgüzel:, Aşının, paketlenmesinde, sorun, var!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler