HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
4 Ocak 2021 Pazartesi Saat: 11:50

Çıngırt Kalesi’nde dinamit vahşeti!

Ünye-Fatsa sınırında bulunan tarihi Çıngırt Kalesi definecilerin talanından kurtulamıyor. Define arayanlar tarafından tahrip edilmedik yeri bırakılmayan Kale, dinamitle parçalanıyor.
Çıngırt Kalesi’nde dinamit vahşeti!

Kalede incelemede bulunan ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi ve beraberindeki heyet; gördükleri karşısında şoka uğradı.

Adnan Sobi; “Her yer kazılmış, her eser tahrip edilmiş, adeta yok edilmiş bir manzara ile karşılaştık. Burası bir an önce korumaya alınmalı.” dedi.

Ünye Fatsa sınırında Fatsa Küçük Sanayi arkasında bölgemizin en önemi turizm destinasyonlarındanFatsa Çıngırt Kalesi defineciler tarafından yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya. Kalenin kazılmadık, tahrip edilmedik yerini bırakmayan defineciler patlattıkları dinamitlerle de bölgenin çok önemli bir tarihini parça parça ediyorlar.

ÜNTİD ve beraberindeki heyet inceleme yaptı

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi ve beraberindeki Ordu Kurul Kalesi Arkeloglarından Umut Zoroğlu, Nas İnşaat ve Restorasyon sahibi Ünye Kalesi Dehliz çalışmasını yapan Atilla Akbaş,  Sanat Tarihçisi-Arkeolog Ali Rıza Nal, 1 Ocak 2021 Cuma günü Fatsa CıngırtKalesi’nde incelemede bulundu.

Yaptıkları gezi sonrası paylaştığı video ve resimlerde Kale’deki tahribatı gözler önüne seren, dinamit patlatılarak parça parça edilen, ayrıca dinamit yerleştirip patlatmak üzere açılan deliklere dikkat çeken ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi gördükleriyle ilgili olarak şunları ifade etti;

Sobi: Kaçak kazı yapanlar büyük bir değeri yok ediyor

Kale ziyaretimizde karşılaştığımız manzara tam bir sahipsizliğin göstergesi idi. Her yer kazılmış, her eser tahrip edilmiş, adeta yok edilmiş bir manzara ile karşılaştık. Ne yazık ki, Çıngırt Kalesi günümüzde hala hak ettiği değeri görememiş ve görmemeyede devam etmektedir. Özellikle kaçak kazı tahribatları tarihi değerlerimizi adeta yok etmektedir.

Bir an önce burası koruma altına alınmalı

Bu ve benzeri doğal ve tarihi destinasyonlar için gelişen dünya ve değişen şehircilik anlayışından korumak amacıyla 1. ve 2. bölge koruma bandı uygulanmalı ve yapı kütlesi destinasyonun görsel kalitesini engelleyecek yapılaşmalarda engellenmelidir. Bu çerçevede tavsiye niteliğindeki önerilerimizşunlardır;

         - Çıngırt Tepesinin sahil yolu boyunca görseli korunmalı,kale önüne yapılmakta olan binanın kat yüksekliği ileride emsal teşkil edeceğinden acilen müdahale edilmelidir.

         - Okul inşaatından sonraki yol, araç girişine kapatılarak, art niyetli kişilerin ulaşımı engellenmelidir. Yol, köylü ve görevli haricinde kullanımına kapatılmalıdır.

         - Araç yolunun sonu olan iki yükselti ortası, ileride otopark ve karşılama noktası olarak kullanılacak şekilde hazırlanmalı ve bu amaç doğrultusunda şimdiden planlanmalıdır.

         - En önemliside iki tepeli destinasyonun kuzeyi(deniz tarafı) acilen doğal destinasyon ve Kent Ormanı Kimliği ile mesire alanına çevrilmeli, kayalık uç noktaya Seyir Terası ve Zirve Restoran yapılarak turizmin hizmetine açılmalıdır. Bu hizmet alt yapısındaki asıl amaç; tarihi kuzey yükseltinin korunması olacaktır.

         - Güneyi(Kara tarafı) Tarihi ve kültürel zenginlikleri içerisinde barındıran alanın acilen vahşi yüzey temizliği ve dehliz temizliği yapılarak, Arkeolojik kazı çalışmalarının başlaması sağlanmalıdır.  

         - Özellikle doğu yakası alt eteklerinde bulunan tarihi ve kültürel yaşam alanları korunmaya alınmalıdır.

         - Doğu cephesinde bulunan ve şu ana kadar farkedilmemiş olan Kral Kaya Mezarı tescillenerek aydınlatması yapılmalıdır. Aksi takdirde en önemli tarihi değerimiz yok olma ile karşı karşıya kalmaktadır.

         - Kuzey Tepesi olan tarihi statülü alana girişler yasaklamalıdır.

- Ayrıca uzman bir ekip tarafından belirlenecek noktalara foto kapanlar yerleştirilerek saha hazırlana kadar, art niyetli kişilerin tahribatları önlenmelidir.

ÜNTİD olarak bu değerimizim arkasında duracak, korunması için gerekli uyarılarımızı sürdüreceğiz

Fatsa Çıngırt Kalesi ve Doğal Statülü Alanı, Karadeniz Bölgesinin denize en yakın tarihi, turistik ve doğal değerlerinin üçü bir arada olduğu tek destinasyonudur. Özellikle ulaşım kolaylığı, şehre yakınlığı, doğal ve tarihi statüyü bir arada barındırması en büyük avantajı durumundadır. Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak kuruluş amaçlarımızdan olan; Keşfet, hazırla ve tanıt misyonumuzu bu önemli değerimize sahip çıkarak ta gösterecek, korunması ve geleceğe kazandırılması için arkasında duracak, korunması için gerekli uyarılarımızı yapmaya devam edeceğiz.”

Ünye KENT Haber

 

 

Bu haber toplam 417 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Çıngırt, Kalesi’nde, dinamit, vahşeti!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler