HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
8 Ocak 2021 Cuma Saat: 13:36

Ünye’nin trafik master planı çıkarılıyor

Ünye’de son yıllarda iyice sorun haline gelen şehir içi cadde ve sokaklardaki trafik kargaşasını düzene koymak üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışma başlatıldı.
Ünye’nin trafik master planı çıkarılıyor

Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, özellikle Niksar Caddesi’nde oluşan sıkışma ve karmaşanın bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çekti.

Suyabatmaz, Sanayi kavşağı düzenlemesi kapsamında Ünye’nin genelinde trafiğe düzen vermek üzere trafik master planı çalışması başlatıldığını, planın bir aya kadar uygulamaya geçirileceğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Ünye’nin trafik master planını hazırlatıyor. Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, hazırlanan planla Ünye’nin şehir içi trafik sorununun çözüleceğini, uygulamanın bir aya kadar başlayacağını söyledi.

Asım Suyabatmaz, Oney Flash FM’deki Haftanın Yorumu programında gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’ın canlı telefon konuğu olduğu sırada yaptığı açıklamasında konuyla ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı. Suyabatmaz’ın açıklamaları şöyle;

Sanayi kavşağındaki sorunu gidermek çok önemliydi  

Sanayi kavşağı Ünye adına çok önemli bir çalışma. Çünkü nokta çok yoğun bir alan. Cuma akşamı oradaydım, ekiplerimiz çalışıyordu. O kadar yoğun ki, şehir merkezinde öyle bir yoğunluğu bulamıyorsunuz. Başkanımızın daha önceki Bakanlığı döneminde Niksar Caddesinde yağmur deşarj üniteleri kuruldu ve bu üniteler Tabakhane Deresine aktarıldı. DSİ kendi Bakanlığına bağlıyken Tabakhane Deresinin ıslahını gerçekleştirdi. Şimdi bunun devamı şuanda yapılıyor.

Döner kavşak gereksizdi

Sanayi Sitesi kavşağını döner sistem yapmaya kalkışsak, bırakın yan taraftaki binaları, petrol istasyonunu, sanayinin içindeki dükkanları bile kamulaştırmak gerekiyordu. Biz dedik ki, Altınordu’daki aktif kavşak çalışmasını burada da uygulayabiliriz. Bu anlamda burada yaptığımız en önemli çalışmalardan bir tanesi Yunus Emre tarafından gelen yolu direk kavşağa bağlamak yerine dolmuş durağı ve caminin arka tarafından sanayi tarafına bağlamak oldu. Oraya yeni bir yol açıyoruz. Bu yolu da açtıktan sonra 6 tane yoldan bir araya gelen kavşakta biz 4 yolu bir araya getirmiş oluyoruz. Işıklandırma sistemleri ile de akışı kontrol altına alıyoruz.

Köprüde de çalışma başlattık

Tabakhane Deresi baktığımızda oradaki köprünün orta ayağı bulunması tehlike oluşturuyor. Sula gelen ağaçlar o orta ayağa takılıyor, su yukarı tarafta baraj bir şişkinlik oluşturuyor, taşan su ise şehri basıyor. Evet, bu köprü yetersiz durumda. Biz orada çok ciddi maliyetler altına girerek o köprünün genişletmesini yapıyoruz ve açısını değiştiriyoruz ki direkt olarak araçlar yoluna devam edebilsin diye. Ekiplerimiz şuanda teknik olarak orta direği nasıl kaldırabiliriz ve nasıl oturtulabiliriz diye çalışıyor. Bu bittiğinde çok rahat çok güvenli bir dere ıslahı tamamen tamamlanmış olacak. Araç trafiğini rahatça oraya aktarmış olacağız. Sanayi kavşağındaki durum bu. Bu Ünye adına hem rahatlatıcı, hem güven verici bir çalışma.

Ünye’nin trafik master planı çıkarılıyor

Trafiği Irmak Caddesine yönlendirdiğimizde sahil yolu çıkışında tek yönlü ve oranın ihtiyacını şuanda bile karşılamayan bir kontrollü dönemeç yapılmış. Burada araç yoğunluğu arttığında bu yükü hiç taşımayacak. Ama biz şunu yapıyoruz. Ünye’nin bir trafik problemi var ve bu Niksar Caddesinde çok üst düzeye tırmanmış durumda. Altınordu’da olduğu gibi bilimsel verilere göre, gerçek araç sayısına göre, ne sıklıkla kaç araç geçiyor tamamen bu verilere bakarak buna göre bir dizayn yaratıldı. Ünye’de de gerçek araç verilerine dayanarak bir çalışma yapılıyor ve bu Ünye’nin trafik master planını oluşturacak.

Plan bir ay içinde tamamlanır…

Niksar Caddesi’ne bakalım, her araç her aradan girişte yapabiliyor, çıkışta yapabiliyor. En çok trafiği kilitleyen bu giriş çıkışlar. Bu master plan dahilinde bunların bir çoğu tek yönlü olacak veya tamamen kapatılacak. Bunu tüm Ünye geneline yaydığınızda belki o kavşaktaki yoğunluğu azaltacak arka tarafta bazı hamleler yapabiliriz. Dolayısıyla bunlar bizim şuanda bilimsel olarak yaptığımız trafik master planı ile ortaya çıkacak. Bunun da yaklaşık 1 ay içinde tamamlanmasını bekliyoruz.

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’nin, trafik, master, planı, çıkarılıyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler