HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
9 Ocak 2021 Cumartesi Saat: 12:07

Esnaf ve sanatkârlarımız tedirgin olmasınlar!

Yeni sanayi sitesi alanının dükkan ihtiyacı olan esnaf ve sanatkara yetmesinin önemine işaret eden Başkan Özkan; “Ana yol kenarında giriş çıkışı rahat, en az 50 sene hizmet verebilecek bir alan olması önemli.” diye konuştu.
Esnaf ve sanatkârlarımız tedirgin olmasınlar!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklaması sonrası hemen yarın taşınma olmayacağını belirten Ünye Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Ali Özkan, “Bu işin bir zamanı ve süreci var, esnaf ve sanatkârlarımız tedirgin olmasınlar.” dedi. 

Gelinen noktanın kendileri için büyük bir umuda dönüştüğünü vurgulayan Ali Özkan; “Bu kapsamdaBakanımız Murat Kurum’a, Valimiz Tuncay Sonel’e, milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımız Hilmi Güler’e, Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı’ya, AK Parti İlçe Başkanı Kenan Selim Argan’a çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 7 Ocak 2021 Perşembe günü Ordu ziyaretinde açıklamış olduğu Ünye Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınması ile ilgili Ünye Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Ali Özkan, gazetemize özel yaptığı açıklamada, “Esnaf ve sanatkârlarımız tedirgin olmasınlar dedi.

-“Sayın Bakanımız, Ünye Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili yerinde ve isabetli bir açıklama yapmıştır”-

Bakan Kurum’un Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili vermiş olduğu müjdeye ilişkin Ünye Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Ali Özkan şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Bakanımız, Ordu gezisi ve programı dahilinde Ünye Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili tam yerinde ve isabetli bir açıklama yapmıştır.

Ünye Küçük Sanayi Sitesi 1980'li yılların projesiyle yapılmış olup toplamda 79.272metrekare kapalı alan bulunmakta, bu alan içinde ise 60-75, 120-180 metrekare olmak 265 adet işyeri mevcuttur.

Zamanla Sanayi Esnafı için gereken dükkan sayısı yetmediğinden site içindeki 50 dükkan bölünmüş, böylelikle dükkan sayısı 315'in üzerine çıkmıştır.

Bunlara ilave olarak ayrıca Ünye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olup sanayide olması gereken, ancak dükkan yetersizliğinden dolay muhtelif mahallelerdeki bina altlarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkar sayımız 230 adettir.

Mevcut haliyle sanayi esnaf ve sanatkarımızın yanında çalışan sayısı 1.565 kişidir. İş yeri sayısı yeterli yeni bir sanayi sitesinde bu sayı 3.500 kişi olacak, bu da şehrimizde istihdama ciddi bir katkı yapacaktır.

Teknolojinin gelişmesi ve araçların artmasıyla mobilya, demir doğrama klasik sektördeki sanatkârlarımızın işyeri değişikliğinden dolayı dükkânların yetersiz hale geldiği bilinmektedir.

-“Esnaf ve sanatkâr kardeşimiz hemen yarın taşınacakmış gibi düşünmesinler”-

Bakanımızın Ünye Küçük Sanayi Sitesi’yle ilgili açıklamasını duyan esnaf ve sanatkâr kardeşimiz hemen yarın taşınacakmış gibi düşünmesinler. Şuan sadece ilk açıklama yapıldı, bu önce projeye geçecek, yere bakılacak.

Ünye Küçük Sanayi Sitesi, Ünye Belediyesi’nin dahilinde olduğu için Ünye Belediyemiz bunun çalışmasına başlayacaktır.

Sanayi Sitesi Ünye’nin tamamını kapsayacağı için şöyle bir açıklama yapmak istiyoruz. Mevcut 315 dükkânımız var, ancak dışarıda sanayide olması gerekirken sanayide olamayan 230 adette Ünye Madeni Eşyalar Esnaf ve Sanatkârlar Odamıza kayıtlı olup sanayi içinde imkansızlıktan dolayı olamayan esnaf ve sanatkarlarımız var.

Toplamını düşündüğümüz zaman sanayi sitesinin nereye kurulacağı önemli. Önemli olan anayolun üzerinde, giriş-çıkışı rahat olan en az 50 yıl kimseyi rahatsız etmeyecek alan olmasıdır. Bunu da Ünye Belediyesi çalışmasını yapar ve en uygun yeri bulacağına inanıyorum.

Sayın bakanımızın açıklamalarına karşın bizim esnafımız, yarın hemen taşınacakmış gibi algılamasın. Bunu sizlerin aracılığı ile kamuoyuna duyurmuş olalım. Çünkü insanlarda hemen taşınacağız, diye tedirginlik oluyor. Bunun yer çalışması, projesi olacak. Bunun ne şekilde olacağı, mesela Ünye Sanayi Sitemizdeki 315 dükkânın takasıyla mı yapılacak? Yoksa doğrudan kredili mi yapılacak? Mevcut sanayideki esnafa dükkanının karşılığında dükkân mı verilecek? Dışarıda kalanlara dükkânları nasıl alacağız? Bununla ilgili çalışma yapmamız lazım. Arkadaşlar tedirgin olmasınlar. Siyasetçilerimiz, milletvekillerimiz bakanlarımız bu konuda çalışıyor. Bizde bu konuda elimizden geleni yapacağız inşallah.

Teşekkür ediyoruz

Yapılan çalışmalar ve gelinen nokta bundan sonraki süreç için çok önemli bir adım teşkil etmektedir. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, Ordu Valisi Tuncay Sonel’e, milletvekillerimize, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Hilmi Güler’e, Ünye Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı’ya, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan’a gayret ve çabaları için tüm sanayi sitesi esnaf ve sanatkâr arkadaşlarımız ve üyelerimiz adına çok teşekkür ediyorum.  Gerek açıkladığım bilgiler, gerekse esnaf ve sanatkarlarımızın ülkemiz ekonomisinin bel kemiği olduğu gerçeğinden hareketle Ünye Küçük Sanayi Sitesi için yeni yer çalışmalarının 2021 yılı yatırım programına alınmasını arz ederim.”

Ünye KENT Haber

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 443 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Esnaf, ve, sanatkârlarımız, tedirgin, olmasınlar!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler