HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
9 Ocak 2021 Cumartesi Saat: 13:09

Ünye’de şehir içi trafiğe yeni düzen..

Ünye Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde gerçekleşen toplantıda Niksar Caddesi olmak üzere Ünye Devlet Sahil Yolu ile Ünye’nin ana arterleri ve kılcal noktalardaki trafik karmaşasını önlemeye yönelik görüş alışverişi yapıldı.
Ünye’de şehir içi trafiğe yeni düzen..

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Ünye’de son yıllarda iyice sorun haline gelen şehir içi cadde ve sokaklardaki trafik kargaşasını düzene koymak için Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Belediyesi, Ünye Kent Konseyi ve Ünye’deki STK’larla istişare toplantısı düzenledi.

Ünye’nin şehiriçi trafik sorununu çözmek için bir süredir çalışmalar yürüten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Ulaşım Uzmanı Bekir Ilıcalı, “Birkaç aydır Ünye ilçesinin trafik projelerini çalışıyoruz. Bu çalışmalar birkaç aşamadan gerçekleşti. Bunlardan bir tanesi halkın konuya yaklaşımını içeren anket çalışmaları yaptık. Örnekleme metoduyla bir anket çalışması yapıldı. Daha sonra önemli bulduğumuz kavşaklarda kavşak sayımları yaptık. Bu kavşak sayımlarından sonra yaptığımız gözlemleme aşamaları, şehir tanımlamaları, şehir sorunlarının tespiti ile beraber geliştirdiğimiz çözüm önerileri oluştu ve bu çözüm önerilerine yönelik projeler hazırladık. Bugün burada anket çalışmaları, sayımlar ve projeleri anlatacağız. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunacağız.”dedi.

Yıldırım: Sokaklar dar, buralarda tek yön trafik mümkün..

Şehir Plancısı Esat Yıldırım, “Ünye’de Hacıemin Caddesi, Büyükhamza Sokak ve bir çok yerde sokakların dar olduğu ve buralardakiparklanmaları da düşündüğümüzde tek yön uygulamasını önermiş oluyoruz.”İfadelerinde bulundu.

Akkuş-Niksar Caddesi büyük sıkıntı…

Esat Yıldırım devamla şöyle konuştu; “Akkuş-Niksar Caddesi çift yön çalışıyor. Şuanda yolun da çok geniş olmamasından kaynaklı olarak yolun akış kapasitesi düşük. Burada kaldırım alanları da kısıtlı olduğu için toplu taşıma için durak noktalarının oluşması çok imkanlı değil. Yol kenarında kısa süreli parklanmalardan dolayı duraksamalar olduğu zaman oradaki trafik iyice aksamış oluyor. Şuanda refüjler olmamasından kaynaklı disiplinsiz dönüşler var. Yan yollardan gelen bağlantılar da düşünüldüğünde özellikle sabah ve akşam saatlerinde Akkuş-Niksar Caddesinde trafiğin akmama gibi bir sorunu var. Bunun çift yön olduğu alternatifte yolun bölünmesi son derece elzem. Bağlantı yerlerinde de her yerden çift yön yerine tek yönlerle alternatif bağlantılar sağlayarak daha uzun mesafelerde caddenin kesilmesini sağlamak gerekiyor.  Ama çift yön alternatifinin şöyle bir dezavantajı var. Biz refüjü planladığımız zaman ve buradaki yolu akıtmaya başladığımız zaman yolun üzerinde toplu taşıma araçlarının duraklamasından dolayı trafik çok yavaşlaması söz konu olacak. Mevcut durumda da hem yükün indirilip bindirilmesi hem de yolcunun taşınması noktasında trafik aksaklıklarına sebep olacak.”

Ilıcalı: Caddeyi tek yön yapmak gerekiyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Ulaşım Uzmanı Bekir Ilıcalı, “Akkuş-Niksar Caddesindeki en önemli sorun trafiğin yönetilememesi. Çünkü çok fazla kesişim var. Birde bunun yanı sıra caddenin dar olması, ticaretin çok hareketli olması, burada çok fazla yük indirme bindirmeden kaynaklı araçların durması, toplu taşıma araçlarının olması, sığınma cebinin olmaması, kısa süre ile vatandaşın park etmesi tüm bunları bir araya getirdiğimizde bu cadde akmıyor. Buraya bir çözüm getirmemiz gerekiyor. Bu caddenin ticaret oranı çok yüksek. Ticareti başka bir yere taşıyamayacaksınız. O nedenle bu kadar sığınma cebini açamayacağınıza göre ki yolun genişliği dar. Bunları yapamayacaksanız yolu tek yön yapıp, tüm yük indirme bindirme ceplerini, kısa süre parklanam ceplerini, toplu taşıma ceplerini yapacaksınız ve bu trafiği akıtacaksınız. Bu şekilde şehrin en az 10 yılını kurtaracaksınız.” şeklinde konuştu.

Suyabatmaz: Dokunmamız gereken üç nokta var

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, “Burada Ünyeli olarak karar vermemiz gereken 3 nokta var. Birincisi;Akkuş-Niksar Caddesi tek yön olsun mu, almasın mı? Olduğunda iyi bir etki alıyoruz.  İkincisi; olmadığında Niksar Caddesine refüj gerekiyor. Üçüncüsü ise; sahil yolunda refüj gerekiyor. Bu üç ana temel üzerinde oturan bir alternatif var. Ünye’nin trafik sorunun çözmek için buralara dokunmamız gerekiyor.”dedi.

Tavlı: Veteriner’e kadar tek yön olabilir

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ise, “İmar edilmiş, imarsız bir şehirde trafik sorununu çözmeye çalışıyoruz. Onun için burada asgari müştereklerde birleşmek lazım. Yüzde altmış beşi yakaladığında bunu yüzde seksene çıkarmaya çalışırsak maalesef ama maalesef aynı keşmekeşliği yaşarız. En azından belli noktalarda mesela en basit örneği olsun diye arkadaşımla paylaştım. Benim fikrim ana caddeden Veteriner bölgesine kadar olan kısmın yukarı doğru gidiş tek yön olması, oradan yukarı çift yön olsun gibi bir mantığım var. Irmak Caddesi’neVeteriner binasının yanından bağlansın. Yine 15 Temmuz Meydanı’nın batı tarafından veterinerin oraya gelsin gibi bir mantığım vardı. Ama onunda gerekçelerini farklı şekilde arkadaşlar anlatarak, gidiş gelişli olmasıyla alakalı ayrı bir fikir.”dedi.

Tavlı: Trafik keşmekeşi şehrimizi yoruyor

Tüm Ünyelileri asgari müşterek de buluşmaya davet eden Tavlı, “Uzun zamandır imarı yapılmış, fakat trafik sorunları düşünülmeden kentleşmiş yerlerde ciddi anlamda uğraş veriyoruz. Bu emeklerinden ve tecrübelerinden istifade ederek asgari müşterekleri neyse bir an önce ben hayata geçirelim, diyorum. Çünkü şehir yoruluyor. Gerçekten keşmekeşlikten şehrimiz yoruldu. Hakikaten aynı kuralı hata olarak bizde yaşıyoruz. Neden? Çünkü zaten sistem sizi hataya teşvik ediyor ve aynı zamanda şehrin içerisinde ciddi şekilde altyapı ve üstyapı çalışmaları var. Geçmişte yine birtakım kural vardı. O kurallarda altyapı ve üstyapı çalışmalarında kuralsızlığa dönüştü. Yeniden bir kural oluşturulmaya çalışılacak. İnşallah bu sürece hep birlikte destek verelim diyorum.”diye konuştu.

Toplantıda Ünye’deki STK’lar fikirlerini ortaya koyarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Buradaki toplantı ile çalışmaların altlığı oluşturularak Ünye trafik sonunun çözümü için adımlar atılacak.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 951 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, şehir, içi, trafiğe, yeni, düzen..

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler