HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Mart 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
11 Ocak 2021 Pazartesi Saat: 14:00

Kadına karşı şiddete caydırıcı tedbir gerekli

İYİ Parti Ünye İlçe Teşkilatı Sosyal Politikalar Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Türkan Türkoğlu, “Kadına şiddetin önlenmesi için caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.
Kadına karşı şiddete caydırıcı tedbir gerekli

İYİ Parti Ünye ilçe Teşkilatında gerçekleşen basın açıklamasında, İYİ Parti Ünye İlçe Teşkilatı Sosyal Politikalar Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Türkan Türkoğlu, “Kadına şiddetin önlenmesi için caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti. 

Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla basın mensuplarını gününü kutlayarak açıklamasına başlayan İYİ Parti Ünye İlçe Teşkilatı Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Türkan Türkoğlu, “Doğru ve tarafsız habercilik yaparak kamuoyunun bilgilendirilmesi ve vatandaşlarımızın yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen güç merkezine göre şekil almadan görevini icra eden sizlerin ve tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.”dedi.

Kadınlara yönelik şiddet giderek artıyor

Kadına yönelik şiddetin giderek artığını ifade eden Türkoğlu, “Saygıdeğer, başımızın tacı kıymetli kadınlarımız günümüzde yalnızca kadın olmaları nedeniyle cinsiyete dayalı ayrımcılığa uğrayan şiddete maruz kalan kadın sayısının giderek artmakta olduğunu görmekteyiz. Son yıllarda ülkemizde kadına yönelik şiddetle mücadele kampanyaları artmış ve kamuoyunda bir farkındalık yaratılmış olsa da kadına yönelik şiddet giderek artmaya devam ediyor.” ifadelerinde bulundu.

Ciddi ve kapsamlı bir eylem planı

Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerini yıllara göre istatistiki verilerle artışını değerlendiren Türkoğlu, “Kasım 2009 tarihli Adalet Bakanlığı verilerine göre 2002 yılında 66 olan kadın cinayetleri 2007 yılında 1077 ye ulaştı. 2009 yılının ilk 10 ayında 240 kadın erkek şiddeti sonucu hayatını kaybetti. Daha bunun gibi çok örnekler var. Peki bu şiddeti önlemek için neler yapabiliriz? Kadına yönelik şiddete karşı ciddi ve kapsamlı bir eylem planı hızla hayata geçirilmeli.”diye konuştu.

Cezalar caydırıcı olmalı

Kadına yönelik şiddet ile ilgili caydırıcı önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Türkoğlu, “Öncelik olarak devletimiz tarafından daha caydırıcı önlemler alınmalı ve bu alınan önlemler bir an önce hayata geçirilmelidir. Her bireyin çevresinde bulunan, şiddet uygulayan kişi ya da kişiler gerekli mercilere bildirilmelidir. Ve bunlar hakkında kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır.”dedi.

Sosyal devlet, kadınlarını sarıp sarmalamalı, en iyi şekilde korumalıdır

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için önerilerini sıralayan Türkoğlu açıklamasında şunları kaydetti, “Ruhsal ve ekonomik durumu anne baba olmaya müsait mi araştırılıp rapor edilmeli, hamilelik döneminde anne ve babaya psikolojik destek verilmelidir. Maddi durumu olmayan ailelere devletimiz yardım elini uzatmalı çocukları ve aileyi koruma adına aileye terapistlerive pedagoglar eşliğinde aileyi devlet takip altına almalı ki sağlıklı nesiler ortaya çıksın. Sosyal devlet her zaman kadınlarını sarıp sarmalamalı, en iyi şekilde korumalıdır. Siyasete konu yapmamalı, her il ve ilçede kadın sığınma evi açmalıdır. Kadın koruma derneklerine destek vermeli, kadını hedef gösterici, aşağılayıcı söylemlerden kaçınmalı.”

Kadını aşağılayan, ötekileştiren eleştirilerden kaçınılmalı

Türkoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Örneğin, kadın ve erkeği eşit konuma getiremezsiniz, fıtrata ters.  Kadınlar herkesin içinde kahkaha atamaz. ‘Çocuğun ne günahı var, anası kendini öldürsün’ gibi söylemelerden kaçınılarak kadını aşağılayan ve ötekileştiren eleştiriler yapılmamalıdır. Son olarak Peygamberimiz (S.A.V) hadisinde de buyurduğu gibi cennet annelerin ayaklarının altındadır. Hadis-i Şerifi hatırlatarak her bir kadını bir anne ve anne adayı olduğunu unutmayarak kadınlarımıza gereken ilgi, saygı ve sevgiyi göstererek bu zulme dur demeliyiz.”

Ünye KENT Haber


 

Bu haber toplam 290 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kadına, karşı, şiddete, caydırıcı, tedbir, gerekli

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler