HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Mayıs 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
12 Ocak 2021 Salı Saat: 14:59

Karadeniz’de ağır metal tehlikesi yok!

Karadeniz’de ağır metal riski bulunmadığına işaret eden Ordu Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, “TV yorumcularına aldırmadan gönül rahatlığı içinde balık tüketebilirsiniz.” dedi.
Karadeniz’de ağır metal tehlikesi yok!

Balıkta ağır metal olduğu için tüketilmemeli ya da az tüketilmeli şeklindeki yorumları değerlendiren Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, Karadeniz’deki balıkların şu an için ağır metal taşıma riski bulunmadığını belirterek balık tüketiminden kaçınmanın tam aksine Türkiye’de düşük olan balık tüketim oranının artırılması gerektiğini söyledi.     

 ‘Karadeniz’de ağır metal riski şimdilik yok’

 Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Son günlerde ulusal basında üniversite hocalarının çıkıp “balıklarda ağır metaller var”, barbun, mezgit, kalkan gibi dip balıkları yemeyin” ya da ayda en çok bir kez yiyin şeklindeki açıklamaları üzerine bu basın bildirisini yapma ihtiyacı duyulmuştur.

Ekmekten daha fazla değil

Vatandaşlar arasında  “Dip balıkları yenmez”, “Hamile kadınlar balık yemesin” şeklinde hurafe söylentiler dolaşmaktadır. Bu söylentilerin sebebi de balıklarda ağır metallerin (cıva, kurşun, kadmiyum, alüminyum, arsenik vb.)  olduğu sanıldığından kaynaklanmaktadır. Bu konuda yapmış olduğum bilimsel çalışmalar sonucunda kesinlikle söyleyebilirim ki balıklardaki ağır metallerin seviyesi tüketilebilir düzeydedir. Yani balıklardaki ağır metal seviyesi ekmekte, meyvede, kırmızı ette veya sebzede hatta içtiğimiz sudan daha fazla değildir. Ayrıca ağır metal seviyesi en çok araştırılan besin de balıktır. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla balık tüketebiliriz.”

 Karadeniz’de yaşlı balık yemiyoruz

 Özellikle Karadeniz’deki balık türlerini (hamsi, istavrit, palamut, lüfer, mezgit, barbun ve diğerleri) neredeyse 1 yaşındayken, bilemedin 2 yaşındayken tüketmekteyiz. Biz bu balıkları 10 yaşında veya 20 yaşındayken yemiyoruz. Söylemek istediğim şey bu balıkların vücutlarında ağır metal biriktirme fırsatları olmadan tüketmekteyiz. Evet eğer tüketmiş olduğunuz balıklar 15-20 yaşında ise ağır metal biriktirme şansı olabilir. Dolayısıyla siz de 7-8 kiloluk kalkan yemeyin, evet onlar yaşlı balıklardır ve ağır metal biriktirmiş olabilirler. Bazen özellikle mezgit balığı dip balığı diye yemeyen kadınlarla karşılaşıyorum. Mezgit dip balığı değildir ve dipten beslenmez, hamsi ve çaça gibi balıkları yer. 

 ORDU OLAY  

Bu haber toplam 373 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Karadeniz’de, ağır, metal, tehlikesi, yok!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler