HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Ocak 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
12 Ocak 2021 Salı Saat: 19:20

Çiftçiler Permakültür’de buluşacak!

Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Yerleşkesi altında kurulan Permakültür merkezinin çiftçilerin buluşma yeri, birbirleriyle bilgi ve görüş alışverişi yapacakları bir mekan olacağı belirtildi.
Çiftçiler Permakültür’de buluşacak!

Büyükşehir Belediyesi Ünye Yerleşkesi altında yapılan ve Ünyelilerin ne olduğunu merak ettikleri yerin Permakültür merkezi adı altında çiftçilerin buluşma noktası olacağı belirtildi. 

Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz canlı yayın konuğu olarak katıldığı Oney Flaş FM’deki Haftanın Yorumu programında konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Büyükşehir Belediye Başkanımız Ordu’da bir çok ilki göreve geldiğinden beri hayata geçiriyor.  Büyükşehir Belediyesi Ünye yerleşkesinin altına yapılan Permakültür de bir ilk. Burası çiftçi buluşma  noktası olacak. Yani kent ile çiftçinin buluşma noktası olarak adlandırdığımız bir yer. Burada yemek ikramı, çay-kahve ikramı olacak. Gelen çiftçi ne ürettiğini, elinde ne olduğunu ve ne kadar olduğunu burada paylaşacak.

Üreticiler arası karşılıklı iletişim

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi olarak yeni ürünlerimiz var, seracılıkta atılımlarımız var. Hayvancılıkta koyunlarımız var, damızlık koyun dağıtımı, damızlık kaz dağıtımları oldu. Bunların ürünleri ortaya çıkıyor. Bunların da çiftçilerimize aktarılması, karşılıklı iletişim olması gerekiyor.  Üreticiler kendi aralarında iletişime geçsin, diyaloglarını artırsınlar ve daha iyi bir noktaya gelebilsinler, diye böyle bir ortamın oluşmasını istedik. Bu anlamda yapılan çalışma ORTAR’ın öncülü ettiği bir çalışmadır. Bu çalışma Ünye’de bir ilk, Ordu’da bir ilk ve buranın işletmeciliğini ORTAR yapacak. “ dedi.

Permakültür nedir?

Permakültür kavramının isim babası Bill Mollison  permakültürü şöyle tanımlar: Permakültür, doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. Üzerinde yaşayan insanlar ile arazinin, gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayan ahenkli bütünleşmeleridir. Sürdürülebilir tarım olmaksızın istikrarlı bir sosyal düzen mümkün değildir.

Bill Mollison permakültürün etik ilkelerini şöyle sıralamaktadır:

– Yeryüzüne Özen Gösterme; bütün yaşam sistemlerinin, canlı cansız bütün varlıkların devamı ve çoğalması için gerekli koşulları sağlama.

– İnsanlara Özen Gösterme; insanların gıda, barınak, eğitim, tatmin edici iş ve keyifli insan ilişkilerine sahip olarak sağlıklı bir şekilde varolmaları için gerekli kaynaklara ulaşmalarını sağlama.

– Nüfus ve Tüketime Sınır Getirme; kendi ihtiyaçlarımızı kontrol altına alarak yukarıdaki ilkeleri desteklemek için kaynak ayırabiliriz. Zaman, para veya enerji cinsinden olabilecek bu kaynakları birinci ve ikinci ilkelerin gerçekleştirilmesinde kullanabiliriz.

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 308 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler