HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
14 Ocak 2021 Perşembe Saat: 13:31

Adıgüzel: Bu da oyun, yemezler!

Fındıkta oynanan son oyunun fındıkta ihracatın düştüğü oyunu olduğuna işaret eden CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Bu bir algı operasyonudur. Bu da bir oyun, yemezler.” şeklinde konuştu.
Adıgüzel: Bu da oyun, yemezler!

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık ihracatının düştüğü ile ilgili yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

Adıgüzel konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, “Fındıkta şimdiki yeni oyun "fındık ihracatı düştü" şeklindeki algı operasyonudur. Halbuki gerçek bu değildir. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda aynı dönem itibariyle 2016-17 sezonunda 106.000 2017-18 de 140000 2018-19 da 126000 ton iç fındık ihracatı görülüyor. Bu yıl aynı dönem ise 110000 ton görülüyor. Üstelik bu yıl ihracat bir ay da geç başlamıştır.

 

Kim ne karıştırıyor, biz farkındayız

Aslında önceki yıllara göre değişen hiçbir şey yok. Hatta belki yeni sezon öncesine kadar önceki yılları da geçebilir. 2019-2020 sezonu ile kıyaslamak zaten art niyetlidir. Çünkü o yıl yüksek rekolte ve İtalya'da hiç fındık üretilmemesinden kaynaklı daha önce örneği olmayan yüksek ihracat üzerinden bu algı kurulmaktadır. Ama biz farkındayız, kimler ne karıştırıyor. Bir panik havası yaratılmak isteniyor. Fındığı pazara geç indiren çiftçi, taban fiyat veren ve alım yapan TMO ve bu işte üretimden, ülkeden yana olan herkes bir şekilde cezalandırılmak isteniyor. Karadeniz Fındık İhracatçıları Birlik Başkanı yerel bir kanalda açıkça ‘arz oluşmadan talep oluşmaz’ diyerek fındığı pazara geç indiren çiftçiyi ve yüksek fiyat beklentisi sunan herkesi suçlamıştır. Hadi oradan..

 

Bazı siyasiler bu oyuna bilerek ya da bilmeyerek destek oluyor

Bu yıl için de yüksek bir üretim beklentisi öngörerek doğmamış çocuğa don biçmiştir.  Halbuki şu ana kadar giden kuraklık birçok tarım ürününde üretim azalmasına yol açmıştır, bundan sonra da ne olacağı belli değildir Ayrıca pandemi koşulları evde fındık ve fındık mamulü tüketimini arttırmıştır.  Uluslararası kartelin depolarındaki fındık azalmaya başlamış, TMO fındık alım süresini Nisan sonuna kadar erteleyince fiyatın tekrar yükselmesi için koşullar uygun hale gelince,  fındık kurtları yeni bir hamle geliştirmişlerdir. Acı olan bazı siyasilerin de bu söyleme ve bu operasyona bilerek ya da bilmeyerek katkı vermesidir. Buradan bir kez daha söylüyorum. Fındıkta artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak. Eline metin verilip okutulan siyasiler yok artık.  Doğruları önceden gören ve bu konuda proaktif önlem alıp, halkı ile beraber hareket etme becerisine sahip ve her zaman olduğundan daha fazla üreticinin ve halkının yanında olan yerli tüccarımız ve sanayicimiz var. Yine avucunuzu yalarsınız.”

Ünye KENT Haber/Bülten

 

 

Bu haber toplam 475 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Adıgüzel:, Bu, da, oyun, yemezler!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler