HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Mart 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
18 Ocak 2021 Pazartesi Saat: 12:55

ÜNTİD, pandemi sonrasına hazırlık yapıyor

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD), yaptığı araştırma ve incelemelerle Ünye turizmini pandemi sonrasına hazırlıyor.
ÜNTİD, pandemi sonrasına hazırlık yapıyor

Güzelkale Mahallesindeki tarihi çeşmelerde incelemede bulunan ÜNTİD ekibi, yapılması gerekenlerle ilgili olarak Koruma Kurulu ve Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru çalışması başlattı.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Dernek Üyesi Sanat Tarihi Bilim Uzmanı Nevra Arslan ve Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Ali Rıza Nal, bölge turizminin gelişmesi için Ünye ve çevre ilçelerde araştırma ve incelemelerde bulunuyor.

Bu kapsamda Güzelkale Mahallesi’nde bulunan tarihi çeşmeleri beraberindekilerle birlikte inceleyen Sobi, tarihi çeşmelerle ilgili çalışma başlatılması için  Koruma Kurulu'na konuyu yazılı dilekçe ile bildirdiklerini belirtti.

- Ünye Kalesi ile aynı destinasyonda -

ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi, dehliz çalışmaları ile dikkatleri üzerine çeken Ünye Kalesi’yle aynı destinasyonda Güzelkale’de bulunan biri tescilli diğeri tescilsiz iki çeşmeyi Ünye, Ordu ve bölge turizmine kazandırmak için inceleme yaptıklarını söyledi.

-Büyükşehir Belediyesi’nden restorasyon talebi-

Tarihi çeşmelerin çeşme iyileştirilmesi kapsamında değerlendirilmesini istediklerini ifade eden Sobi, “Özellikle Ordu Büyükşehir Belediyemizin tarihi çeşmelerle ilgili iyileştirme çalışmalarını bu çeşmelerimizde de yapmasını talep ediyoruz.  Bu raporumuzu ve iyileştirme talebimizi Büyükşehir Belediyemize de ileteceğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.     

-Kale girişinin hemen alt yolundaki tescilsiz tarihi çeşme-

Yaptıkları inceleme ile ilgili bilgi aktaran Sobi, şunları söyledi:

“Ünye Kalesi’ne yakın bir konumda bir çeşme yapısı tespit edilmiştir. Geniş ve kapalı havuzu bulunan çeşmenin taş malzeme ile inşa edildiği anlaşılmaktadır. Yuvarlak kemerli örtü sistemine, düzgün kesme taşlı cepheye ve iki su oluğuna sahiptir. Üzerinde ilk belirlemelere göre kitabe ve bezeme unsuru tespit edilememiştir. Çeşmenin etrafındaki yabani otlar ve örtü sistemini saran sarmaşık çeşmeyi gizlemektedir. Ayrıca geniş havuzunda biriken su içinde halk sağlığını etkileyecek bakteri oluşumu gözlemlenmiştir. Çeşme önünde suyun akarını tıkayan malzemelerden dolayı balçık oluşmaya başlamıştır. Bu durum hem çeşmeye ulaşımı engellemekte hem de yürümeyi zorlaştırmaktadır.”

-Çeşme koruma altına alınıp işlev kazandırılmalı -

Ünye Kalesi olarak bilinen savunma yapısındaki çalışmalar ve üst yolda yapılan yol yapım çalışmaları da dikkate alındığında çeşmenin koruma altına alınıp işlev kazandırılması gerektiğine dikkat çeken Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, “Bulunduğu konum itibariyle mahalle ile kaynaşmış olan çeşme tarihi önem arz etmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında ivedi bir şekilde çeşme incelenmeli, tescil edilmeli ve restore edilmelidir.” diye konuştu.

-ÜNTİD Koruma Kurulu’na başvuracak -

ÜNTİD olarak tarihi iki çeşmenin korunması için Koruma Kurulu’na başvuru yapacaklarını belirten Adnan Sobi, “Kalealtı mevkisindeki çeşmenin tarihi için ilk aşamada tarihlendirme kriteri sunan bir veri ile karşılaşılmamıştır. Ancak tescil dilekçesinden sonra gelecek kurul ve müze ekibinin incelemesiyle tarihlendirme yapılabileceği düşünülmektedir. Tescil için 19 Ocak 2021 tarihinde Koruma Kurulu'na gönderilmek üzere dilekçe hazırlamıştır. Tescilinin onaylanmasının ardından alanın korunması, müze tarafından restorasyon çalışmasının yapılması ve ziyarete uygun hale getirilmesi, tarihi çeşmenin ön kısmı fiziki temizliği yapılarak ortaya çıkarılması, Tarihi Kültür Varlığı olan çeşmenin kitabesinin hazırlanması, yön tabelasının üç boyutlu görseli ile hazır hale getirilmesi gerekmektedir.” dedi.

-Mahalle camisi yanında bulunan tescilli tarihi çeşme -

Güzelkale Mahallesi Camisi yanında bulunan tescilli tarihi çeşme ile ilgili olarak bilgi veren Adnan Sobi, şunları söyledi:

“Mahalle camisinin arkasında, bahçelere inen patika yolun sağında, sonradan inşa edilmiş WC yapılarının altında, tarihlendirme kriteri sunan bir çeşme bulunmaktadır. Tarihi Tescilli Çeşmenin fiziksel hali ve acilen yapılması gerekenler; çeşme taş malzeme ile inşa edilmiş su deposu olan, üçgen çatılı ve sivri kemerlidir. Musluk oluğu cephesi sonradan kırmızı renge boyandığı için kısmi deforme olmuştur.  Aynı cephede 1238/1822-1823 tarihini veren kitabe ve musluk oluğunun iki yanında 19.yüzyıl özelliklerini yansıtan kabartma bezemeler bulunmaktadır.

-Çeşme tescilli, ancak koruması yok -

Üçgen çatı yine taş ile oluşturulmuş ve su deposunu da örtmektedir.  Çeşmenin iki yanında dere kenarı boyunca uzanan istinat duvarları yükselmektedir. Çeşmenin önündeki dere sel neticesinde genişlediği ve sonrasında yapılan tuvalet nedeniyle lağım suyu karıştığı anlaşılmıştır.  Dere içinde biriken malzemeler nedeniyle su akar seviyesi düşmüş ve çeşmenin etrafından lağım havuzları oluşmuş durumdadır ve bu durum halk sağlığı açısından da tehlikeli bir ortama dönüşmüş vaziyettedir. Sel suları ile gelerek biriken malzeme çeşmenin ayak seviyesini yükseltmiş ve çeşmeye ulaşımı zorlaştırmıştır. Çeşmenin tescil edilmiş olduğu fakat koruma altına alınmadığı görülmüştür.”

Yapılması gerekenler;

Halk sağlığını tehdit ettiğinden buradaki WC yapılarının kaldırılması, dere içinin lağımdan arındırılması ve akarı etkileyen malzemelerin temizlenmesi elzemdir. Çeşmenin boyasının kitabeye, bezemelere ve orijinal görüntüye zarar verdiği görülmektedir. Tarihi Çeşmenin ön kısmında su akarının oluşturduğu görsel ve yapısal kirliliğin büz sistemi ile tahliye edilmesi önem arz etmektedir. Ayrıca örtü sistemindeki ve kemerlerdeki taşların oynadığı anlaşılmıştır. Bu nedenlerle acil biçimde çeşmenin restore edilmesi ve tekrar işlev kazandırılması gerekmektedir.

Buradaki tarihi değerlerimizin Tarihi İpek Yolu bağlantısı üzerinde gelişecek olan turizm rotasına eklenmesi Ünye turizminin gelişmesi için önemlidir. Yapılacak müze çalışması sonucu bilimsel araştırmalara da hazır hale gelmesi bölgenin kültür yapısının araştırılmasında görünür olacaktır.”

          

        Ünye KENT Haber

         

Bu haber toplam 436 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ÜNTİD, pandemi, sonrasına, hazırlık, yapıyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler