HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
28 Ocak 2021 Perşembe Saat: 14:47

Altın madeni arama süresi bitti

Fatsa’da siyanürle altın işletmeciliği yapan şirketin çalışma süresi 27 Ocak 2021 tarihi itibariyle bitti.
Altın madeni arama süresi bitti

Sürenin bitmesi nedeniyle maden bölgesinde yapılan basın açıklamasında şirketin alanı genişletme girişimine izin verilmemesi istendi.

2014 yılında Fatsa Bahçeler Mahallesi’nde başlatılan siyanürle altın ayrıştırma çalışması döneminde fındık bahçeleri, kestane ormanı kesilmiş; sular kirletilmişti. Şirketin çalışmalarını durdurmak için hem hukuksal hem de panellerde basın açıklamalarına, yürüyüşlerden mitinglere kadar yapılan eylemler yanında direniş çadırı kurulmuştu. Direniş çadırı bilinmeyen kişiler tarafından yakılmıştı. Şirket çalışma alanını büyütmek için yeni ÇED süreci başlattı. Bu nedenle halkın tepkileri devam ederken Fatsalılar her gün sessiz kitap okuma eylemini sürdürüyor.

 

Fatsa’da altın işletmeciliği yapan Altıntepe Şirketi’nin çalışma süresi 27 Ocak 2021 Çarşamba günü sona erdi. 

Sesimizi daha fazla yükselteceğiz

Çalışma süresinin bitmesi nedeniyle maden alanında yapılan etkinliğe Ordu Çevre Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Tüm Köy Sen Ordu Şubesi ve maden bölgesindeki mahalleden yurttaşlar katıldı.

 

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül yaptığı açıklamada, “Yıllardır maden işletmesinin vereceği zararları anlattık. Artık verdiği zararlar tüm çıplaklığıyla karşımızda. Ordu Çevre Derneği olarak, ÇED dosyalarını incelediğimizden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şirketin çalışma süresinin bitip bitmediğini öğrenmek için dilekçemizi gönderdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetleme Genel Müdürlüğü’nün birinci yazıda çalışma süresinin 10.09.2020 yılında biteceğini bildirdi. Süre dolunca yeniden dilekçe verdik, bu kez 02.12.2020 tarih ve 25870 sayılı yazısı ile sürenin ikinci kez uzatıldığını ve çalışmanın 27 Ocak 2021 tarihinde biteceğini bildirdi. O gün, bugündür. Şirketin çalışma süresi bitti. Buradaki çalışma artık duracak. Hatta alanı büyütmek için başlatılan yeni ÇED’e onay verilmemelidir. Sesimizi daha fazla yükselterek, toprağımıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bugünden itibaren biten çalışmanın ek sürelerini takip edeceğiz Yeni bir dilekçe yazacağız. Çalışma yapılıyor ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ordu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü hakkında yasal süreci başlayıp suç duyurusunda bulunacağız. ” dedi.

 

Keyfiyete izin yok

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü ve ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak da, “Burada keyfi uygulamalar var. Burada olduğu gibi ülkenin her tarafında kural tanımazlık var. Yollara, ormana hafriyat döktüler. Şu an yeni ÇED süreci tamamlanmadan ağaçlar işaretleniyor. Bu nedenle hep birlikte ekolojik yıkımı engellemek için ortak çabamız sürecek. İklim değişikliğinden dert yanmanın anlamı yok. Ekolojik yıkıma neden olan bu tür çalışmalar durdurulsa iklim değişikliği olmaz. Dereler kurudu, sular kirlendi. Sebzeler zarar gördü. Şirketin çalışma süreci bitti ama siyanür ve ağır metaller nedeniyle vereceği zarar devam edecek. O nedenle şirketin alanı büyütme girişimine izin vermeyelim. Geleceğimize sahip çıkma hakkımızı kullanalım.“ çağrısı yaptı.

 ORDU OLAY

 

Bu haber toplam 506 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Altın, madeni, arama, süresi, bitti

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler