HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
14 Şubat 2021 Pazar Saat: 12:35

Hava şartları tehlikeli, sigortanızı yaptırın!

Havaların sıcak gitmesi sonucu fındıkta erken uyanma ve yapraklanmanın, oluşabilecek don olaylarında hasara yol açabileceğine dikkat çekilerek, üreticilerin tarım sigortalarını mutlaka yaptırmaları istendi.
Hava şartları tehlikeli, sigortanızı yaptırın!

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 2020 yılı fındık sigortalatma işlemleri 11 Mart 2020 tarihinde sona eriyor.

Ünye Oney Turkuaz Sigorta Aracılık Hizmetleri ortağı Melih Kabadüz, fındık ürünü için bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyrettiğini ifade ederek, oluşabilecek tehlikelere karşı üreticileri yüzde 67'ye varan devlet desteğinden faydalanmaları ve tarım sigortalarını yaptırmaları konusunda uyardı.

Son tarih 11 Mart…

Kabadüz, TARSİM’in fındıkta dolu, zirai don, sel, su baskını, heyelan, yangın, deprem gibi oluşabilecek risklerde üreticilerin zararlarını karşıladığını ifade ederek, sigortalatma için son tarihin 11 Mart olduğunu hatırlatarak, üreticilere ellerini çabuk tutmaları çağrısında bulundu.

Tarım sigortası yaptıranların zararlarının karşılandığını ve mağdur olmadıklarını ifade eden Melih Kabadüz, şöyle konuştu:

“Bu yıl üreticilerimizin geçen yıla göre çok daha fazla poliçe yaptırdıklarını gözlemliyoruz. TARSİM’de, devlet prim desteği veriyor, ödenecek primin yüzde 67’sine kadarını karşılıyor. Fındık için sigorta yaptırmak isteyen üreticilerimizin son günü beklemeden bir an önce sigorta yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü poliçe, yapıldıktan 7 gün sonra devreye giriyor. Dolayısıyla 7 gün içerisinde herhangi bir hasar olursa TARSİM bu süre zarfında olan hasarları karşılamıyor.  7 gün sonrasında olan hasarların karşılığını üreticilere veriyor. Bunun için de öncelikle ÇKS kayıtlarının güncellenmesi gerekiyor. Daha sonra da sigorta acentelerine giderek poliçelerini tanzim ettirebilirler.”

İklim çok değişti, tarımda sigortanın önemi arttı

Son yıllarda iklimin çok değiştiğini ve tarımda sigortanın daha da önem kazandığını belirten Melih Kabadüz, “Son 5-10 yılda iklimimiz çok değişti. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel ısınmasının yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle doğal afetlerin ve risklerin frekans ve şiddeti her geçen gün artmaktadır. Bu yıl ise hava sıcaklıkları önceki yıllara göre mevsim normallerinin üstünde seyrediyor. Hava sıcaklıklarının bu şekilde olması ise fındık için büyük tehlike arz ediyor. Diğer taraftan zaman zaman aşırı rüzgar ve fırtına nedeniyle fındık mahsulleri zarar görebiliyor. Gelir kayıpları yaşamamaları için üreticilerimizin tek güvencesi TARSİM’dir. TARSİM dışında tarım sigortası tarımsal ürün sigortası yapan başka bir kuruluş yoktur” dedi.

 Ünye KENT Haber

 

 

Bu haber toplam 255 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler