HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
26 Şubat 2021 Cuma Saat: 12:38

Ünye Uluslararası Yunus Emre Üniversitesi kurulmalı

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Ünyeli Prof. Dr. Ali Ayyıldız, , “Ben bir akademisyen olarak, Ünye’de bir üniversite kurulabileceği fikrimi paylaşmak istedim” dedi.
Ünye Uluslararası Yunus Emre Üniversitesi kurulmalı

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Ünyeli Prof. Dr. Ali Ayyıldız, gazetemize yaptığı açıklamada, Yunus Emre’nin 700. ölüm yıldönümü dolayısıyla 2021 yılının ‘Yunus Emre Yılı ve Türkçe Yılı’ ilan edilmesinin ve Ünye’de de anma programlarının yapılması için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Ali Ayyıldız, Ünye’de Uluslararası Yunus Emre Üniversitesi kurulması gerektiğini belirterek, “Ben bir akademisyen olarak, Ünye’de bir üniversite kurulabileceği fikrimi sizlerle paylaşmak istedim. Üniversitenin adının “Ünye Uluslararası Yunus Emre Üniversitesi” olması bu yıl düzenlenmesi düşünülen kutlamalara da uygun olacağı kanaatindeyim.” dedi.

-“Yunus Emre felsefesinin yaşatılması Ünye’den gerçekleşmelidir”-

Ayyıldız,

Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı dolayısıyla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2021 yılı anma yıl dönümleri kapsamına alındı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan genelge ile de 2021 yılının ülkemizde “Yunus Emre Yılı ve Türkçe Yılı” ilan edildi. Yunus Emre’nin Ünye’ye geldiğini, mezarının Ünye’de bulunduğunu, Ünye’de Yunus Emre ile ilgili araştırmalar yapıldığını, Yunus Emre isminin bazı lokasyonlara verildiğini ve hatta Yunus Emre Derneği kurularak faaliyete başladığını biliyoruz. Ayrıca, Yunus Emre'nin şiirlerinde insan ve doğa sevgisini, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramlarını en duru Türkçe ile işlediğini ve bu şiirlerle din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa seslendiğini biliyoruz. Anladığım ve gördüğüm kadarıyla Ünyeli olan herkes 2021 yılı münasebetiyle Yunus Emre ile ilgili aktivitelerin Ünye’de yapılmasını istemektedir. Bu felsefenin yaşatılması ve tüm dünyaya sunulması Ünye’den gerçekleşmelidir.”

-Ünye’de Uluslararası Yunus Emre Üniversitesi-   

Ünye’de üniversite kurulması fikri olduğunu belirten Ayyıldız, “Ünye’de kurulacak üniversitenin adının “Ünye Uluslararası Yunus Emre Üniversitesi” olması, bu yıl düzenlenmesi düşünülen kutlamalara da uygun olacağı kanaatindeyim. Çünkü Yunus Emre uluslararası boyutta ele alınmalıdır ve bu başlayan süreç aktif bir şekilde yılın her günü farklı projelerle etkin hale getirilmeli, uluslararası kamuoyuna ve bilim dünyasına sunulmalıdır” diye konuştu. 

 Ünye KENT Haber            

           

           

                       

 

Bu haber toplam 482 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler